Özdemir, “İhtiyaç sahibi öğrencilerimizin yanındayız”

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Kırşehir Başkanı Sergen Özdemir, 2021-2022 Eğitim Yılı burs başvurularının başladığını bildirdi.

TÜGVA Kırşehir Başkanı Sergen Özdemir, Kırşehir’deki öğrencileri burs başvurusu yapmaya davet etti.

“İhtiyaç sahibi öğrencilerimizin yanındayız” diyen TÜGVA Kırşehir Başkanı Sergen Özdemir, “2021-2022 eğitim yılı burs başvurularımız başladı gençler! Başvurularınızı bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Burs hakkında TÜGVA Kırşehir Başkanı Sergen Özdemir, “Vakfımız; geçmişini bilerek geleceğe bakabilen, fikri ve kültürel yönden donanımlı, bilimsel düşünce yapısına sahip bir gençlik yetiştirmeyi kendisine gaye edinmiştir. Türkiye Gençlik Vakfı kendini daima geliştiren, başarılı ve ihtiyaç sahibi gençlere öğrenim bursu ile destek olmaktadır. Türkiye Gençlik Vakfı; maddi imkânları sınırlı gençlerimize burs imkânı sunarak, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak, gençlerimizi topluma yararlı hale getirmek, özgüveni yüksek bireyler olmalarına maddi ve manevi katkıda bulunmak amacındadır” ifadesine yer verdi.

Burs hakkında şu bilgiler elde edildi:

Eğitime Destek Bursu, aylık 200 ₺’lik burs miktarı bursiyere hizmet veya geri ödeme zorunluluğu olmadan verilen karşılıksız bir burstur. Bursiyer 10 ay boyunca kesintisiz olarak bu bursu alır. Burs bir sonraki yılda devam etmemektedir. Verilen bilgi yanlışlığı veya eksik belge gönderimi durumunda burs kesilmektedir.
Üniversite veya yükseköğrenim okulunda okuyanlar başvuruda bulunabilir

Din, dil, etnik köken, cinsiyet ayrımı yapmaksızın, T.C. vatandaşı herhangi bir üniversite veya yükseköğrenim okulunda okuyan, ihtiyaç sahibi herkes bursiyer olabilir. Ancak yükümlülüklerini yerine getirmediği için bursu kesilenler tekrar başvuramaz. Daha önce bursa hak kazanmış olup, takip eden senelerde yeniden başvurabilirler. Eski başvuruları bir hak olarak devam etmez.

Başka bir kurumdan burs alan öğrenciler bu durumu  başvuru formunun ilgili bölümünde belirtmek kaydıyla Eğitime Destek Bursundan da istifade edebilirler.

Başvurular içerisinde devlet veya vakıf üniversiteleri ayrımı yapılmaz.

Burs başvuru koşulları; T.C. vatandaşı olmak. Lisans veya ön lisans eğitim düzeyinde yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırmış olmak. 24 yaşından büyük olmamak. Mal varlığı ve gelir durumuna göre maddi desteğe ihtiyacı olmak. Herhangi bir firma veya kuruluşta daimi eleman olarak çalışmıyor olmak. Başka bir kurumdan maaş, ücret veya burs almıyor olmak. Bulunduğu üniversitenin not sistemine göre 100 üzerinden en az 75; 4.00 üzerinden en az 2,50 ortalamaya sahip olmak. Kazandığı okul giriş puanını ve son ders yılında aldığı ders notlarını; kayıt yaptırdığına dair ilgili okuldan alacağı belgeleri ibraz etmek. Lisansüstü ve doktora öğrencilerinin burs başvuruları alınmamaktadır. Ara sınıflarda bir önceki sınıftan başarısız dersi olmamak ve bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmak. Üniversite kaydını dondurmamış olmak (Aktif öğrenci olmak). Burs başvurusuna T.C. vatandaşı öğrenciler ile Yönetim Kurulunun uygun görmesi durumunda, KKTC ve Türk Cumhuriyetleri vatandaşı olan öğrenciler başvurabilir.

Ara sınıflar için; Bir üst sınıfa geçiş hakkını kazanmış olmak ve 3 taneden fazla başarısız dersi bulunmamak, hazırlık sınıfından 1.sınıfa geçen öğrenciler için; başarılı olarak geçmiş olmak.

Başvurular Türkiye Gençlik Vakfı yönetim kurulunun belirlediği kriterlerce değerlendirilecek. Ayrıca seçilmiş bursiyerlerin puan durumu, belgelerinin başvuru formlarıyla uygunluğu Burs Komitesi tarafından incelenecek. Eksik evrak, yanıltıcı bilgi paylaşanların, durumları değerlendirmeye alınmayacak.
Burs sonuçları ne zaman açıklanır?
Yapılan değerlendirmeler sonucunda en kısa zamanda açıklanmaktadır. Sonuçlar mail ve/veya sms yoluyla tarafınıza bilgilendirilmesi yapılmaktadır. Başvurusu olumlu olarak sonuçlanan bursiyer, başvuru tarihinden itibaren 10 ay boyunca burs almaya hak kazanır.
Türkiye Gençlik Vakfı’nın burs taahhüdü; Eğitime Destek Bursu kapsamında bursiyerin bilgilerinin doğruluğunun teyidi, okul başarı durumunun takibi, bursun sonlandırılması gibi konular vakfın sorumluluk alanındadır.
Burs başvurularında istenen belgeler; (Bütün bursiyer adaylardan PDF formatında) Adli Sicil Kaydı (e-devletten alınabilir.) Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (e-devletten alınabilir.), öğrenci belgesi (üniversite sisteminden veya e-devletten alınabilir.), kimlik fotokopisi, son 3 (üç) aylık transkript (e-devletten alınabilir.), aile bireylerinin gelir durumlarını gösteren maaş bordrosu, emekli aylık göstergesi gibi belgeler (SGK hizmet dökümü son 6 aya ait belge/ e-devletten alınabilir.), üniversite yerleştirme puanı ( e-devletten veya ösym ais sisteminden alınabilir.), ÖSYM sonuç belgesi
İstenilen tüm belgeler PDF formatında sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

MEHMET EMİN TURPÇU

07 Eyl 2021 - 15:17 Kirşehir- Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.