Kayıt işlemleri başladı

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’ni (KAEÜ) Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile yerleşenler için üniversitenin resmi sayfasında bilgilendirme yapıldı.

Dikey Geçiş Sınavı’nın erleştirme sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Sonuçların açıklanmasıyla Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’ne yerleşenler belli oldu. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, DGS ile üniversite yerleşen öğrenciler için resmi sitesinde şu açıklamayı yaptı:
“Üniversitemize DGS kayıt için izlenecek yollar e-devlet sisteminden kayıt işlemleri; Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında Üniversitemizin elektronik kayda açık olan programlarına yerleşen öğrenciler https://www.turkiye.gov.tr/ web sitesi üzerinden elektronik kayıt yaptırabileceklerdir. Elektronik kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır. Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler Üniversitemizin ilgili Akademik Birimlerine gelerek kayıtlarını tamamlayabileceklerdir.
E-Devlet üzerinden elektronik kayıtlar 17 Eylül - 22 Eylül 2021 tarihleri arasında https://www.turkiye.gov.tr/ web sayfasından gerçekleştirilecektir. Elektronik kayıt bu sayfada ‘ehizmetler’ bölümü altında yer alan ‘Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ başlığı altında ‘Üniversite EKayıt’ seçeneğinden e-devlet şifresiyle kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra gerçekleştirilecektir. EDevlet şifresi almamış olan adaylar şifrelerini nüfus cüzdanlarının aslı ile bizzat PTT şubelerinden temin edebilecektir. e-Devlet üzerinden kayıt yaptıran öğrencilerimizin Üniversitemize kayıt için ve belge teslimi için gelmelerine gerek yoktur. e-Devlet üzerinden kaydını tamamlayanlar barkotlu çıktıyı almanız gerekmektedir. Akademik Birimlerimize kaydolacak öğrencilerimizin COVİD-19 salgını nedeniyle e-Devlet üzerinden kayıt yapmaları önem arz etmektedir. Kesin kayda gelecek adayların ‘maske-mesafe ve hijyen’ kurallarına uymaları önem arz etmektedir.

Üniversitemize şahsen gelerek kayıt işlemleri; 2021-DGS sonucuna göre, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Üniversitemiz programlarına girmeye hak kazanan adaylar, kesin kayıt işlemlerini 2021-DGS sonuç belgesinde belirtilen tarihlerde (17-24 Eylül 2021) ve adreslerde şahsen veya vekâletle yaptıracaklardır. Öğrenciler kesin kayıttan önce mutlaka internetten ön kayıt yapmaları gerekmektedir.

Şahsen başvurularda kesin kayıt için gerekli belgeler; Önlisans Diplomasının aslı ve fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, not döküm belgesi (Transkript) (Aslı), ders içerikleri (onaylı)i 2002 ve daha öncesi doğumlu erkek öğrenci adayları için, Üniversiteye kesin kayıtta askerlik bakımından herhangi bir sakınca olmadığına ilişkin, ilgili askerlik şubesinden alınan yeni tarihli resmi belge.

DGS ile yerleşen tüm öğrencilerimiz için ortak bilgi notları; Kayıt tarihi itibariyle önlisans kurumlarından mezun olamayan ancak tek ders veya ek sınavlar sonucunda mezun olacak öğrenciler, ilgili Akademik Birime, şahsen başvuru kapsamında, kesin kayıtlarını yaptırabileceklerdir. (Bu öğrencilerin Önlisans Diplomalarını 2021-2022 EğitimÖğretim yılı Bahar Dönemi başlangıcına kadar getirmemeleri durumunda kayıtları silinecektir.) Kayıt tarihi itibariyle önlisans programında mezun aşamasında olup staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da belirlenen tarihlerde geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 2021-2022 Bahar yarıyılı başlangıcına kadar ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır. 2021-2022 eğitim-öğretim yılının güz yarıyılında ikinci öğretim programlarını kazanan öğrencilere ait ders kayıtları; 27-28 Eylül 2021 tarihleri arasında ilgili döneme ait tahakkuk etmiş olan öğrenci katkı payı/öğrenim ücretlerinin T.C. Halk Bankasına yatırılması koşuluyla öğrenci bilgi sistemimiz üzerinden öğrenciler tarafından yapılacaktır. Öğrenci Bilgi Sistemine Giriş 2021-2022 eğitim-öğretim yılının güz yarıyılına ait ders kayıtları; 27-28 Eylül 2021 tarihleri arasında öğrenci bilgi sistemimiz üzerinden yapılacak olup danışmanlarınız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Öğrenci Bilgi Sistemine Giriş Eğitim-öğretim süresince önemli bir yere sahip, yıllık olarak düzenlenen akademik takvimimiz Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğimiz başta olmak üzere ilgili Kanun, Yönetmelik ve Yönergeler yayımlanmaktadır. (Akademik Takvim, Yönetmelikler, Yönergeler) Üniversitemize 2021-DGS sonucunda yerleşen ve askerlik çağı gelmiş ya da bakaya kalan erkek öğrencilerimizin kayıtları yapılacaktır. Ancak, bu durumdaki adayların askerlikleri tecil edilmiş ise askerlik tecil sürelerinin bitimine kadar kayıt hakkı kazandıkları programda eğitime devam edebilecek, tecil sürelerinin sona ermesi hâlinde askerlik erteleme haklarını kaybettiklerinden bu durumdaki adayların kayıtlı oldukları ilgili akademik birime başvurmaları halinde kayıtları dondurularak, askerlik hizmetlerini tamamladıktan sonra eğitime devam edebileceklerdir. Aynı anda örgün iki lisans programına kayıtlı öğrenciler, elektronik kayıt ekranında kaydı yapılmayarak yerleşmiş olduğu Yükseköğretim Kurumuna yönlendirileceklerdir. Öğrencilerimize iletilmesi gereken genel ya da özel bazı hususlar, duyuru panoları ve üniversitemiz web sitesinde ‘http://www.ahievran.edu.tr/’ ilan edilmekte ve bunlar tebliğ yerine geçmektedir. Bu nedenle düzenli olarak duyuruları takip etmeniz yararınıza olacaktır.

Muafiyet ve intibak işlemleri; Kayıt yapan öğrencilerimizin muafiyet işlemleri için ilgili Akademik Birimlere; Adayın mezun olduğu Yükseköğretim Kurumundan almış olduğu not belgesi (Transkript)(ASLI), adayın mezun olduğu Yükseköğretim Kurumundan almış olduğu onaylı ders içerikleri belgelerini 17-24 Eylül 2021 tarihleri arasında teslim etmeleri gerekmektedir.”

17 Eyl 2021 - 14:24 Kirşehir- Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.