İlhan, “Çiftçinin traktörüne el koyan bir tarım politikasi iflas etmiştir”

İlhan, iktidarın Kırşehir Halkı’nı yok sayan tavrına sert tepki göstererek, “Çiftçinin traktörüne el koyan bir tarım politikası iflas etmiştir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, iktidarın Kırşehir Halkı’nı yok sayan tavrına sert tepki göstererek, “Çiftçinin traktörüne el koyan bir tarım politikasi iflas etmiştir” dedi.
CHP Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, iktidarın neredeyse 20 yıla yaklaşan yönetimi süresince gerek ülke genelinde gerekse de Kırşehir özelinde tarımdan diğer gelişme ve kalkınma yatırımına ilişkin tüm konulara dair Kırşehir’e karşı ikircikli bir tavır tanındığı  hususlarına yönelik sert tepkilerde bulundu.
Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, yapmış olduğu eleştirilerinde ilk olarak şunları ele aldı:

AK Parti İktidarı, 19 yıllık tarımsal ekonomi sürecinde Türk Çiftçisi’ni tartışmasız bir şekilde maalesef çok trajik bir noktaya getirmiştir. Tarımsal hasılanın milli gelir içindeki yıllar boyu süregelen azalışı bunun en temel göstergesidir. Çiftçinin traktörüne el koyan bir tarım politikası iflas etmiştir. Alım gücü çok düşen orta sınıf üzerine kurgulanan bir ekonomik modelin Türkiye’de geçerliliği kalmamıştır. Üretimden uzaklaşmış bir ülkenin çekirdek enflasyon gibi teknik oyunlarla günü kurtarmaya çalışması ise ne yazık ki nafile bir çabadır. Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) Temmuz’da aylık bazda yüzde 1,98 artarken, yıllık bazda yüzde 29,38 yükseldi. Böylece, tarımsal girdi endeksi, tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Tüm bu istatistiki veriler ortada iken tarımsal üretim ve çiftçinin hali ile ilgili toz pembe tablolar çizmek abeste iştigalden öteye gidememektedir.”
İlhan, “Hükümet hâlâ üç maymunu oynamaktadır!”
Milletvekili İlhan, ülkenin ve vatandaşın durumuna ilişkin gerçeklerin ortada olduğuna vurgu yaparak aslolanın halkın yanında, yakınında olmak olduğunu belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakınız daha geçen hafta Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), bu konuda yaptığı açıklamada tarımsal girdilerdeki yükselişe dikkat çekerek şu verileri paylaşmıştı; ‘Son bir yılda, üretici maliyetlerinde önemli ağırlığı olan üre gübresi yüzde 130, DAP gübresi yüzde 155, bazı tarımsal ilaçlar yüzde 60, besi yemi yüzde 55, süt yemi yüzde 57, sertifikalı hububat tohumluğu fiyatları yüzde 63, elektrik fiyatları ise yüzde 56 artmıştır.’ Hal böyle iken Hükümet hâlâ üç maymunu oynamaktan imtina etmiyor. Ancak takke düştü kel göründü. Borç sarmalındaki çiftçimizin ödeyemediği ve ödeyemeyeceği borcunun çok yüksek faizlerle yapılandırılmasını destekmiş gibi açıklamak çiftçimizin aklıyla alay etmektir. Keşke Sayın Cumhurbaşkanı geçen haftaki Kırşehir ziyaretinde resmî tören alanında toplumun gerçeklerinden uzak köşe başlarını tutmuş insanların kendisine yaptığı methiyeleri değil de halkın ve köylünün yanında olarak vatandaşlarımızın derdini dinleseydi.”
İlhan, “Hirfanlı’nin suyunu Konya’ya; hayali Yamula Sulama Projesi’ni Kırşehir’e verdiler!!!”
CHP Milletvekili İlhan, yıllardan beri Kırşehir için yapılması planlanan proje ya da yatırımlara yönelik dibi görünmeyen uydurma vaatlerin Kırşehir Halkı tarafından çok net bir şekilde bilindiğinin ve farkında olunduğunun da altını çizerek şu sözlerle eleştirilerine devam etti:

“Kırşehirlilere 2013’ten beri söylenen koca bir aldatmacadan ibaret olan Yamula Barajı Kalaba-Seyfe Pompaj Sulama Projesi’nin akıbetini anlatsaydı. Kırşehir sınırları içinde yer alan Hirfanlı Barajı’ndan neden Konya’ya sulamada öncelik tanındığını açıklasaydı. TR71 illeri içinde hayvancılık hususunda uzak farkla ilk sırada yer alan Kırşehir'in neden çok önemli bir tarımsal hibe destek programı olan İPARD’dan yararlanamadığını çiftçilerimize gerekçeleri ile ifade etseydi. İktidar partisinin yerel kadroları Sayın Cumhurbaşkanı'na ekonomik krizin tavan yaptığı bir dönemde bir parti il binası açılışı yaptıracaklarına 2021 yılında hâlâ içme suyu sorunu yaşayan köylere -ki KÖYDES ödeneklerinde Kırşehir Türkiye’de sondan ikincidir- götürselerdi de içme suyu yaşayan köylüleri dinletselerdi. Konum ve Kırşehir’in gerçekleri nedir bilmeyen beceriksiz bürokratların ve siyasilerin sebep olduğu Kırşehir Valilik binası inşaatı projesinin iptali ile ilgili hazır en üst düzey devlet erkanı şehrimize gelmişken, yerinde bir inceleme ile durumun vahametini Sayın Cumhurbaşkanı’na gösterselerdi. Gönül isterdi ki Bağbaşı TOKİ’de yaşanan mağduriyeti Sayın Cumhurbaşkanı'na anlatıp mevcut kötü durumunu da yerinde inceletselerdi.”
İlhan, “Kendi siyasi istikballeri dışında başkaca plânları olmayanlar Kırşehir’e hizmet edemezler!”
Son olarak İlhan, tüm bu yapılanlara ya da yapılmak istenenlere karşı, günü geldiğinde halkın iradesiyle ortaya koyacağı cevabın net bir şekilde gözler önüne serileceğini de ifade ederek şu sözlerle eleştirilerini noktaladı:

“Aziz Kırşehirliler, ne yazık ki sadece genel düzeyde değil iktidarın yerel siyasi kadroları da Kırşehir için zerre kadar olumlu bir şey yapamamaktadırlar. Kendi siyasi istikballeri dışında başkaca plânları olmayanlar şehrimize hizmet edemezler. Demokrasi gazisi ve siyasi hafızası çok derin olan şirin Kırşehir Halkı’nın kendilerine reva görülen bu zülme gereken cevabı yerel seçimlerde verdiği gibi ilk sandıkta da vereceğinden kimsenin şüphesi olmasın!”

 

24 Eyl 2021 - 10:09 - Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.