Vekil imam-hatip/müezzin-kayyım alımı için sınav yapılacak

Kırşehir Müftülüğü, resmi sitesinde vekil imam-hatip/müezzin-kayyım alımı için sınav yapılacağını duyurdu.

Kırşehir Müftülüğü, resmi sitesinde vekil imam-hatip/müezzin-kayyım alımı için sınav yapılacağını duyurdu.
Kırşehir’de 3 camide boşalan vekil imam-hatip/müezzin-kayyım kadroları doldurmak için sınav yapılacak. Yapılacak sınav hakkında Kırşehir Müftülüğü, resmi sitesinde şunları bildirdi:

 “İlimiz genelinde çeşitli sebeplerle boşalan ve aşağıda bilgileri yazılı camiler ile (Tashih-i Huruf Kursuna katılma, Kredi ve Yurtlar Kurumunda Manevi Danışman ve Rehberlik Hizmetlerinde görevlendirilme) yıl içerisinde çeşitli sebeplerle üç (3) ay ve üzerinde boşalacak camilerde bulunan imam-hatip veya müezzin-kayyım kadrolarına açıktan vekaleten atanmak/görevlendirilmek üzere 2020 yılı KPSS (DHBT) puanı esas alınarak İl Müftülüğü Sınav Kurulunca yapılacak sözlü sınavına çağrışacak adaylar arasından sınav sonucu başarı sırasına göre 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 86. Maddesi, Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 11’inci maddesi, Diyanet İşleri Başkanlığı Vaizlik, Kur’an Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatiplik ve Müezzin - Kayyımlık Kadrolarına Atama ve bu kadroların kariyer basamaklarında yükselme yönetmeliğinin 11/1 maddesi uyarınca vekil personel alınacaktır. 

Münhal Kadronun Unvanı, cami adı ve yeri şöyle:

İmam Hatip, Buhara Cami, Kırşehir İl Müftülüğü. 

İmam Hatip, Abidin Hoca Cami, Kırşehir İl Müftülüğü.

İmam Hatip, Hicret Cami, Kaman İlçe Müftülüğü. 

Aranan şartlar: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. Maddesinin (A) bendinde belirtilen şartları taşımak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ilgili yönetmeliklerinde ön görülen Din Hizmetleri Sınıfında çalışan personel için aranan ‘Ortak Nitelik’ Atanmalarında dini öğrenim şartı esas alınan unvanlarda: itikat, ibadet, tavır ve hareketlerinin İslam törenlerine uygunluğunun çevresinde bilinir olduğu şeklinde ortak bir nitelik taşımak, en az İmam – Hatip Lisesi düzeninde dini öğrenime sahip olmak, İmam – Hatiplik yapmaya mani bir özrü bulunmamak, Lisans mezunları için 2020 yılı KPSS (B) grubu KPSS-124, Ön Lisans mezunları için KPSSP-123 ve Ortaöğretim mezunları için KPSS-122 puan türünden en az 60 (altmış) puan almış olmak. 

Başvurular 20 Eylül-04 Ekim tarihleri arasında yapılacak

Başvuru işlemleri; Yukarıdaki şartları taşıyan adaylar istenen belgelerle birlikte iş talep formu doldurarak 20 Eylül 2021-04 Ekim 2021 tarihleri arasında Kırşehir İl Müftülüğü’ne şahsen müracaat edeceklerdir. Bu duyuruda belirtilen şartları taşımayan veya posta, faks ve elektronik ortam yoluyla yapılan müracaatlar ile 04/10/2021 tarihinde saat: 17:00’den sonra yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir.     

Sınav işlemleri; Yarışma sınavı 12 Ekim 2021 Salı günü saat 09:00’da Kırşehir İl Müftülüğü’nde yapılacaktır. Sınava katılma şartlarını taşıyan ve duyuruya uygun şekilde yapılan başvurulara göre bütün adaylar sözlü sınavına alınacaktır. Vekil imam-hatip veya Müezzin-Kayyım kadrosuna müracaat eden adaylar arasından 2020 KPSS (DHBT) puanı en yüksek olandan başlamak üzere sözlü sınavına çağrılacakların bilgileri 04 Ekim 2021 Pazartesi günü saat 17.05’te http://kirsehir.diyanet.gov.tr adresinde ilan edilecek ve adaylara sözlü sınavına giriş için ayrıca tebligat yapılmayacaktır. 

Adaylar sözlü sınava gelirken ‘Sınav Giriş Belgesi’ ile T.C. kimlik nolu kimlik belgelerinden birini (Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaktır. Sözlü sınavına çağrılan adaylar için sınava giriş belgesi tanzim edilecektir. Yarışma sınavı 100 (yüz) tam puan üzerinden değerlendirilecektir. Sınavda başarılı olabilmek için en az 70 (yetmiş) puan almak gerekmektedir. Sınava girmeye hak kazandığı halde ilan edilen sınav tarihinde sınava katılmayan adaylar sınav hakkımı kaybetmiş sayılacaktır. 

Atanma işlemleri; İl Müftülüğü Sınav Kurulunca yapılacak mülakat sınavı neticesinde 70 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılacak ve söz konusu münhal kadrolara en yüksek puan alanlar başarılı sayılacak ve söz konusu münhal kadrolara en yüksek puan alandan başlamak üzere açıktan atama yapılacaktır. Puan başarı sırasına göre adaya yer (cami) teklifi yapıldığı halde kabul edilmemesi durumunda sıradaki bütün adaylar bitinceye kadar bu adaya kesinlikle ikinci bir teklif yapılmayacaktır. Başarı sırasında sırayla sözlü sınav puanı yüksek olana, KPSS puanı (DHBT) yüksek olana, KPSS katıldığı öğrenim belgesinin mezuniyet tarihi önce olana öncelik verilecektir. 657 Sayılı DMK’nın 62.ve 63.maddeleri gereğince ataması yapılanların, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde işe başlamayanların atama onayları iptal edilecektir. Başarılı olan Vekil İmam Hatipler ihtiyaç bulunması halinde Müezzin Kayyım kadrolarına da vekaleten atanabileceklerdir. 

Atama için gerekli belgeler; İş Talep Formu (İl Müftülüğünden temin edilecektir.), 2020 KPSS (DHBT) sınav sonuç belgesi, en az İmam Hatip Lisesi mezunu olmak şartı ile 2020 KPSS’ye (DHBT) başvururken beyan edilen öğrenim durumunu gösterir mezuniyet belgesi (Diploma yabancı bir ülkeden alınmışsa YÖK’ten alınacak denklik belgesi). Daha sonradan ek öğrenimler bitirilmiş olsa dahi KPSS (DHBT)’ye başvururken beyan edilen öğrenim durumuna ait mezuniyet belgesinin mutlaka ibraz edilmesi gerekmektedir. Adayın sabıka kaydı, askerlik durumu ve başvuru yapılan unvanda görev yapmaya mani bir özrü bulunmadığına dair yazılı beyanı. Yerleştirme sürecinde yerleştirmesi yapılan adaylardan belge istenecektir. 

Diğer hususlar; Sınav öncesi – sonrası ve yerleştirme sürecindeki işlemlerde gerçeğe aykırı belge verdiği ya da beyanda bulunduğu tespit edilen adayların başvuru ve sınavları geçersiz sayılacağı gibi; yerleştirmeleri yapılsa dahi görevleriyle ilişkileri kesilecek ve idare tarafından kendilerine bir bedel ödenmiş ise bu bedel yasal faizi ile birlikte tazmin edilecektir. Bu duyurudaki şartlar, sadece bu sınav ve bu sınava bağlı atamalar ile ilgilidir. Sınav sonuçları kirsehir.diyanet.gov.tr adresinde ilan edileceğinden, adaylara ayrıca tebligat yapılmayacak, web sayfasındaki duyuru tebligat sayılacaktır. 

Sınavla ilgili iş ve işlemlerde faks ve e-mail ile işlem yapılmayacaktır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda; Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca Devletin Milli Güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisaklı yahut bunlarla irtibatı olduğu sonradan değerlendirilen adayların sınavları ve başvuruları geçersiz sayılacağı gibi, görevlendirmeleri yapılsa dahi görevleriyle ilişkileri kesilecek ve konu adli makamlara intikal ettirilecektir. Duyuruda bulunmayan hususlarla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ilgili yönetmelik hükümleri uygulanacaktır. 

Sınav konuları; Kur’an-ı Kerim (70 puan), Dini Bilgiler (İtikat, ibadet, siyer ve ahlâk konuları) (20 puan), Hitabet (10 puan),  

İlk müracaat tarihi 20 Eylül 2021. Son müracaat tarihi 04 Ekim 2021. Sınav tarihi 12 Ekim 221. Sınav yeri ve saati; Kırşehir Müftülüğü - 09.00.” 

24 Eyl 2021 - 13:54 - Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.