Bilim Şenliği başladı

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin (KAEÜ) ev sahipliğinde ‘Ahiler Diyarı Bilimle Şenleniyor’ sloganıyla düzenlenen Bilim Şenliği’ne başladı.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi gençleri bilimsel yöntemlerle buluşturmak, inceleme ve araştırmaya yönlendirmek, bilimle gerçek yaşamı ilişkilendirebilen, düşünen ve sorgulayan bireyler olarak yetiştirmek amacıyla ‘Ahiler Diyarı Bilimle Şenleniyor’ Bilim Şenliği’ne ev sahipliği yapıyor.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi tarafından TÜBİTAK-4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programları kapsamında  30 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi Fuaye Alanında, bugün Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek bilim şenliği açılış programına Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Alpaslan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt, Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kurban ile akademisyenler ve her kademeden öğrenciler katıldı.

‘Ahiler Diyarı Bilimle Şenleniyor’ Bilim Şenliği ile Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi bünyesindeki ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrenciler başta olmak üzere, anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise öğrencilerine, öğretmenlere ve aynı zamanda toplumun farklı kesimlerine bilim ve teknoloji arasındaki etkileşimin, etkinlikler ve atölyeler yoluyla eğlenceli şekilde aktarılması, katılımcılarda bilim ve teknoloji farkındalığı oluşturulması hedefleniyor.

Kırşehir’de ilk defa bu denli kapsamlı bir bilim şenliği yapılıyor

Programın açılış konuşmasını yapan Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kurban, amaçlarının bilim kültürünün ve iletişimin toplumun daha geniş kesimlere yaygınlaştırılması olduğunu söyledi. Kurban, Ahiler Diyarı Bilimle Şenleniyor sloganı ile Kırşehir’de bilim, teknoloji, spor ve sanat etkinlikleriyle ilk defa bu denli kapsamlı birbirinden farklı 49 etkinlikle bilim şenliği yapılacağını sözlerine ekledi.

Karakaya, “Amacımız Bilim Şenliği’ni Kırşehir’de geleneksel hale getirmek’’
Konuşmasına insanın diğer varlıklardan farkının düşünüyor olması ve düşünürken de üretmesi olduğunu dile getirerek başlayan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, bu üretmenin en yetkin kısmının ise bilim ve teknoloji olduğunu kaydetti. Karakaya, bilim şenliğinde anaokulundan üniversiteye kadar her kademede bilimi konuşacaklarını, tartışacaklarını ve hayata değmesi için uğraş vereceklerini söyledi. Projede yer alan ve destek veren herkese teşekkürlerini sunan Rektör Karakaya, temennilerinin bu bilim şenliğini Kırşehir’de geleneksel hale getirmek olduğu vurgusunu yaptı.

Ekicioğlu, “Bol icat çıkarın”

Şenliğin açılışına katılan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, gençlere hitaben yaptığı konuşmasında, “Yaşlılar size ‘icat çıkarmayın’ diyecektir. Onlara aldırmayın, benim size tavsiyem bol bol icat çıkarın olacaktır” dedi ve sözlerine şötle devam etti:

“Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğünün ev sahipliğinde; Kırşehir Valiliği,

Kırşehir Belediyemiz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla düzenlenen Bilim Şenliğine katılan herkesi saygıyla selamlıyorum.

TÜBİTAK Bilim Şenlikleri Destekleme Programları kapsamında desteklenmeye

değer görülen ‘Ahiler Diyarı Bilimle Şenleniyor’ isimli bilim şenliği kuşkusuz hepimize önemli kazanımlar sunacaktır.

Tarih ve kültür şehri Kırşehir’imizin özellikle bilimsel alanda da adından söz ettirecek olması hepimizin en büyük temennisidir. Bu konuda özellikle bilimsel üretim merkezleri olan üniversitelerin ve üniversite öğrencilerimizin katkıları şüphesiz en büyük gurur kaynağımızdır.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’de söylediği ve

gençlerimizden beklentisini dile getirdiği ‘Bütün ümidim gençliktedir!’ sözü siz gençlerimizden ülkemizin geleceği adına hepimizin beklentilerini dile getirmektedir.

Bu kapsamda ‘Ahiler Diyarı Bilimle Şenleniyor’ isimli bilim şenliğin hazırlanması ve sunumunda emeği geçen herkesi canı gönülden kutluyor ve sevgilerimi sunuyorum.”

Akın, “Bilimin hayatımıza dokunmadığı, yaşantımızı etkilemediği alan kalmamıştır”

Programda Kırşehir Valisi İbrahim Akın, ‘Ahiler Diyarı Bilimle Şenleniyor’ isimli bilim şenliğinin bilim ve teknolojinin hızla geliştiği günümüz dünyasında, toplumumuzda bilime olan ilginin arttırılması amacıyla düzenlendiğini söyledi.  

Toplumun her kesiminde bilime olan ilginin arttırılması, teknoloji, spor ve sanat etkinlikleriyle bilimin sevdirilmesi amacıyla TÜBİTAK’ın da destekleriyle ilk defa geniş kapsamlı olarak Bilim Şenliği hazırlandığını belirten Vali İbrahim Akın, “İnsanoğlu ilk çağlardan günümüze kadar doğaya, canlılara ve çevresine duyduğu merakı gidermek, olayların neden ve sonuçlarını öğrenmek ve gerçeğe ulaşmak amacıyla sürekli olarak bir araştırma içerisine girmiştir. İşte bu eğilim pozitif bilimlerin ortaya çıkmasına, bilimin öncülüğünde medeniyetlerin gelişmesine ve nihayetinde toplumların daha rahat yaşamasına vesile olmuştur. Bugün hayatımızın pek çok alanında elde ettiğimiz bilgiler, binlerce yıllık araştırmanın, birikim ve tecrübenin ürünüdür. Yaşadığımız yüzyılın en önemli sermayesi insan ve onun sahip olduğu bilgi olması ve bilginin üretimde temel unsur haline gelmesi sebebiyle ilmi çalışmalar giderek hız kazanmaktadır. Öyle ki bugün gelinen noktada bilimin hayatımıza dokunmadığı, yaşantımızı etkilemediği alan kalmamıştır. Bilimin sonucu olarak ortaya çıkan teknoloji de iletişimden sağlığa, eğitimden sanayiye kadar pek çok alanda hayatımızı kolaylaştırarak işlerimizi daha hızlı bir şekilde yapmamıza imkân sağlamaktadır. Bilgi üreten, bilimi en iyi şekilde teknolojiye yansıtan toplumların bugün ve gelecekte söz ve güç sahibi olacağı bilinciyle ülkeler AR-GE çalışmalarına ağırlık vererek bu faaliyetleri devlet politikası haline getirmişlerdir.

Bugün açılışını yaptığımız bu Bilim Şenliği ile başta üniversite öğrencilerimiz olmak üzere farklı yaş ve eğitim düzeyindeki öğrencilere, öğretmenlere ve toplumun farklı kesimlerine bilim ve teknoloji arasındaki ilişki, etkinlikler ve atölyeler yoluyla eğlenceli şekilde aktarılacaktır. İnanıyorum ki bu tür etkinlikler, genç nesillerin bilimsel düşünme ve uygulamaya koyma yeteneğini canlı tutacak, bilim ve teknolojiye ilgi duyan gençleri ülkemize katma değer sağlayacak çalışmalar yapmaları konusunda cesaretlendirecek ve toplumda bilim kültürünün yaygınlaşmasını sağlayacaktır. Bu düşüncelerle, program boyunca çeşitli etkinliklerin düzenleneceği bilim şenliğimize bilim ve teknoloji meraklılarını davet ediyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi Fuaye Alanında ‘Ahiler Diyarı Bilimle Şenleniyor’ Bilim Şenliği kapsamında hazırlanan 49 adet farklı etkinlik Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya,  İl Milli Eğitim Müdürü Metin Alpaslan tarafından ziyaret edilerek uzman eğitimci ve öğrencilerden yaptıkları etkinliklerle ilgili detaylı bilgiler alındı.

Program Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Metin Alpaslan’ın alandan ayrılmasının ardından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın gençlerle yaptığı ‘Bilim Söyleşisi’ ile devam etti.

30 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi Fuaye Alanında ziyaret edilebilecek ‘Ahiler Diyarı Bilimle Şenleniyor’ Bilim Şenliği, bugün ise Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde bilimseverlerin ziyaretine açılacak.
Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikler arasında 5G haberleşme sistemleri ve mikroşerit antenler, doğal antimikrobiyaller bakterilere karşı, doğal kinetik kum yapıyorum, doğanın laboratuvarı toprak ve solucanlar, dumanla değil arduino ile haberleş, atık balıklardan helal jelibon, elektrik motorunu kontrol ediyorum, gözle görülebilen DNA, hidrolik köprümü ve vincimi tasarlıyorum, robot bilimi atölyesi, sıvı azot gösterileri ve sihir değil bilim: renklerin dönüşümü gibi 49 adet bilim, teknoloji, spor ve sanat alanlarından çalışmalar bulunuyor.

 

02 Eki 2021 - 11:00 Kirşehir- Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.