Çiçekdağı Belediyesi’nden kırma-eleme-yıkama tesisi projesi

Kırşehir’in Çiçekdağı İlçesi’ne kum-çakıl ocağı ve kırma-eleme-yıkama tesisi projesi yapılması planlanıyor.

Kırşehir’in Çiçekdağı İlçesi’ne kum-çakıl ocağı ve kırma-eleme-yıkama tesisi projesi yapılması planlanıyor.

Çiçekdağı Belediyesi tarafından yapılması planlanan kum-çakıl ocağı ve kırma-eleme-yıkama tesisi projesi hakkında çevresel etki değerlendirme süreci başladı.

Çevresel etki sürecinin başlaması hakkında Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, “Kırşehir İli Çiçekdağı İlçesi Çepni Mahallesi Mevkii’ndeki Çiçekdağı Belediyesi tarafından yapılması planlanan 1a Grubu Ariyet (kum-çakıl) ocağı ve kırma-eleme-yıkama tesisi projesi ile ilgili olarak Kırşehir Valiliğimize sunulan P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 16. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur” açıklamasını yaptı.

Kum-çakıl ocağı ve kırma-eleme-yıkama tesisi projesi hakkında şu bilgiler elde edildi:

Proje kapsamında; Kırşehir ili, Çiçekdağı İlçesi Çepni Mahallesi sınırlarında

Çiçekdağı Belediyesi tarafından 9,9 hektar alanda ‘1a Grubu Ariyet (Kum-Çakıl)

Ocağı ve Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi’ projesinin işletilmesi planlanmaktadır.

Söz konusu proje alanı İ32-c3 paftasında grid sistemine göre 36. dilimde yer almakta

olup, Kırşehir İl Özel İdaresine ruhsat başvurusu yapılacaktır.

Proje kapsamında ruhsat alanının tamamında Ariyet (Kum-Çakıl) Ocağı işletilmesi

planlanmaktadır. Faaliyet kapsamda işletme çalışmalarına başlamadan ilgili kuruluşlardan gerekli izinler alınacaktır.

Proje; açık ocak işletmeciliği kapsamında kum-çakıl üretimidir. Malzeme ekskavatör

yardımıyla ocak sahasından çıkarıldıktan sonra kamyona yüklenerek ihtiyaç alanlarına nakledilecektir. Üretilen malzeme Çiçekdağı Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan projelerde kullanılacaktır.

Proje kapsamında ocak sahasından yıllık 200 bin ton malzeme alınması hedeflenmektedir. Alanda kurulacak olan Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi kapasitesi de yıllık 200 bin ton olacaktır. Proje kapsamında mer-i mevzuat uyarınca gerekli izinlerin alınması ile çalışmalara başlanacaktır.

Proje alanına en yakın yerleşim yeri alanın kuzeyinde yer alan Çepni mahallesi olup

kuşuçuşu ortalama bin 275 metre mesafededir, en yakın mesken ise proje alanı sınırı itibariyle 150 metre kuzeydedir.

Projenin işletme aşamasında vasıflı, vasıfsız 10 kişi istihdam edilecektir. Bu işçilerin

sosyal ihtiyaçlarının önemli bir bölümü en yakın yerleşim biriminden temin edilebilecektir.

Proje alanı içerisinde bulunan malzemenin kum-çakıl (I-a Grubu Maden) üretimine

uygun olduğu tespit edilmiştir. Bu sebeple sahanın kum-çakıl üretimine yönelik olarak

değerlendirilmesi planlanmaktadır.

Projenin ve yerin alternatifleri; Madencilik sektöründe, madenin işlenmesinde yaşanılan sorunların başında malzeme temini ve nakliye mesafesinin uzak olması gelmektedir. Maden işleme tesislerinin özelliği gereği; yeri ve konumu seçilirken, tesisin ihtiyacı olan malzemeye en yakın yer konum ve yerleşim yerlerine zararı olmayacak şekilde planlanır. Malzeme nakliye mesafesi uzak olduğu sürece, maden işleme tesislerine gerek iş gücü kaybı bakımından gerekse de işletme bakımından çok büyük dezavantajlar yaratmaktadır. Proje için yer seçimi çalışmaları yapılırken üzerinde durulan etkenler cevher kaynağına yakın olması, mevcut arazi kullanımı, topoğrafyanın uygunluğu, yerleşim yerlerine olumsuz (toz, gürültü, trafik yoğunluğu) etki yaratmayacak konumda olması, ulaşım bağlantıları, elektrik ve su temini gibi altyapı unsurları olmuştur. Bu nedenle proje alanı olarak seçilen yer projenin uygulanabilirliği açısından en uygun yerdir.

Proje kapsamında yılda 10 ay çalışılacak

Proje kapsamında, açık ocak işletmeciliği şeklinde üretim yapılacak olup, 9,9 hektarlık alanının tamamında çalışma yapılacaktır. Proje alanı 101 ada 1 parsele kayıtlı mera arazisi olup gerekli izinler alındıktan sonra çalışmalara başlanacaktır. Proje kapsamında yıllık 200 bin ton (125.000 metreküp) malzeme alınması planlanmaktadır. Bu malzemenin tamamı tüvenan olarak kullanılacaktır. Üretim çalışmalarında delme patlatma işlemi yapılmayacak olup çıkarılan cevher ekskavatör yardımıyla ocak sahasından çıkarıldıktan sonra kamyona yüklenerek ihtiyaç alanlarına nakledilecektir. Üretilen malzeme Çiçekdağı Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan projelerde kullanılacaktır.

Söz konusu projede yılda 10 ay, ayda 25 gün ve günde 8 saat (tek vardiya) şeklinde

üretim yapılacaktır. Proje kapsamında, açık ocak işletmeciliği şeklinde, basamaklar halinde üretim yapılması hedeflenmektedir. Üretim çalışmaları sırasında, oluşturulacak basamakların ölçüleri, iş makinelerinin manevra kabiliyetleri ve arazi şartları göz önünde bulundurularak seçilmiş olup, bu kapsamda, basamak yüksekliği en fazla 3 m, basamak genişliği 10 m, şev açısı 450 olacak şekilde planlanmıştır. Proje kapsamında 2 basamak oluşturulması planlanmaktadır.

Proje kapsamında toplam 10 kişinin çalıştırılması planlanmakta olup, sahada çalışacak personel yakın yerleşimlerden sağlanacaktır.

Faaliyet sahasında herhangi bir inşaat çalışması yapılmayacak olup, buna bağlı olarak hafriyat atığı oluşması söz konusu olmayacaktır.

Ruhsat başvurusu yapılacak olan alan aynı zamanda ÇED izin talep alanını

oluşturmaktadır. ÇED İzin talep alanı 99 bin metrekare (9,9 ha)’dır. MEHMET EMİN TURPÇU

12 Eki 2021 - 15:25 - Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.