Ünsal, Nerede Kalmıştık Projesi’ni tanıttı

AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Nerede Kalmıştık Projesi’ni basın toplantısı düzenleyerek tanıttı.

AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, Nerede Kalmıştık Projesi’ni basın toplantısı düzenleyerek tanıttı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde eğitim hayatını tamamlayamamış kız çocukları ve kadınların, yarım kalan eğitimlerine devam etmelerini destekleyen Nerede Kalmıştık Projesi ile ilgili AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, basın açıklaması yaptı.

13 Ekim Çarşamba günü AK Parti İl Binası’nda basın açıklaması yapan AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, şunları dile getirdi:

“Kıymetli Basın mensubu arkadaşlarımız; Hepinizi muhabbetle selamlıyorum. Bir eğitim projesi vesilesiyle daha bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Öncelikle projemizde büyük emeği olan çok kıymetli Emine Erdoğan Hanımefendiye, Milli Eğitim Bakanlığımıza ve AK Parti Kadın Teşkilatımıza şükranlarımı sunuyorum. Hepiniz hoş geldiniz, sefa getirdiniz.

Eğitim, bir toplumun yegâne güç kaynağıdır. Hükümetimiz de icraatlarında bu hassasiyeti en ön sıralara taşımaktadır.

Gerek eğitimde yapılan reformlarla, gerekse sağlanan fırsat eşitliği ile okullaşma oranı 2004-2005 Eğitim Öğretim Dönemi’nde orta öğretimde kız öğrencilerin net yüzde 50,51 iken, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı’nda yüzde 84,85’e çıktı. Kızların yüksek öğretimde net okullaşma oranı ise 2004’te yüzde 15,1 iken, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı’nda yüzde 46,32 oldu.

Bugüne kadar, biz de sivil toplum kuruluşları ile ‘Haydi Kızlar Okula’, ‘Ana-Kız Okuldayız’ ve ‘Okuryazarlık Seferberliği’ gibi birçok kampanya düzenledik. Bu çalışmaların, sayısız insanın hayatını mucizevi bir şekilde değiştirdiğine bizzat şahit olduk.

Örneğin; Hatay’ın Dörtyol İlçesi’nde yaşayan 11 çocuk annesi Hatice Yakut, 52 yaşında okuma yazmayı, 53 yaşında bilgisayar kullanmayı öğrendi. 55 yaşında da yazmaya başlayan Yakut, ‘Ödek Kızı’ adında bir de kitap çıkarttı.

Şimdi de, hepimize büyük bir heyecan veren ‘Nerede Kalmıştık’ Projesi’ni hayata geçiriyoruz. Bir sebeple eğitimleri yarıda kalan kadınlarımız ve kız çocuklarımız, okula, kaldıkları yerden devam edecekler.

Hepimiz biliyoruz ki, yarım kalmış yolculukların, kişilerin özelinde derin anlamları olur. İnsan kaç yaşına gelirse gelsin, okul sıralarının özlemini, hasretliklerin en büyüğü olarak yaşar. Bu proje ile 81 ilimizde, açık öğretim liselerimiz ve halk eğitim merkezlerimiz, kadınlarımızı hem diploma sahibi yapacak, hem de mesleki beceri kazandıracak.

Değerli arkadaşlar; Güçlü toplumların, nitelikli eğitim almış bireylerden oluştuğu, tartışmasız bir gerçektir. Eğitim hakkından erkek ve kadınların eşit faydalanması, bir toplumun kendini geleceğe taşıyabilmesinin tek yoludur.

Aile ilk eğitim ocağı ve ilk sosyal çevredir. Bir çocuğun içine doğduğu aile, karakterini şekillendirdiği ve değerlerini öğrendiği ilk yerdir. Aile içinde de nesilleri yetiştiren, niteliğini belirleyen, kumaşını biçen daha çok kadınlardır. Yeterli eğitimi almış kadınlar, aileden güçlü bir topluma geçişi sağlayan en önemli aktörlerdir.

Kadınlar toplumlarının aynasıdır. Köklerimize baktığınızda, medeniyet anlayışımızda kadının en üst mertebede olduğunu görürüz. Anadolu’da kadının, sosyal ve ekonomik hayatın önde gelen bir parçası olduğu hakikattir.

Bacıyan-ı Rum, yani Anadolu Kadınlar Birliği’nin, topluma yön veren konumları bugün bile şaşkınlık vericidir. Yüzyıllar öncesinden yakılan bu meşaleyi taşımak da bugün Anadolu’da biz kadınların görevidir.

Kadınlarımız, bu mirasa her dönem sahip çıkmış, Kurtuluş Savaşı’nda, bir ülkenin yeniden doğuşunda ve geleceğe attığı adımlarda emsalsiz örnekler sergilemişlerdir.

Bugün de, sanayiden, ekonomiye, tıptan, sanata ve spora kadar, her alanda medar-ı iftiharımız olan kadınlarımız var. Bu nitelikli insan kaynağının artması, ülkemizin gelişimi açısından hayati öneme sahiptir.

İnanıyorum ki, Nerede Kalmıştık Projesi, kadınlarımızın bilgi ve becerileri kadar istihdam oranlarını da arttıracaktır. Güçlü kadınlar güçlü ailelere, güçlü aileler ise bileği bükülemez bir topluma dönüşecektir.

Kıymetli arkadaşlar; tüm kadınlarımıza ve kız çocuklarımıza buradan seslenmek istiyorum. Eğitiminiz hangi sebeple yarım kalmış olursa olsun, kendinizi gerçekleştirme serüveniniz hala devam ediyor.

Hayatta geç kalınmayan ender şeylerden biri, eğitimdir. İnsan her yaşta, yeniden başlayabilir.

Tarihte olduğu gibi bugünde ülkemizin aydınlık yarınlarını kadın erkek omuz omuza birlikte inşa ediyoruz.

Büyük Türkiye için birbirimizin gücüne güç katacağız. Biliyoruz ki bunu gerçekleştirmek için eğitim en önemli fırsat eşitliği…

Bu yolda kadınlarımızın eksik kalan eğitimlerini tamamlamaları son derece önem arz ediyor. Bir sebepten dolayı okulunu yarım bırakmak zorunda kalan değerli kardeşim.

Size sesleniyorum. Eğitiminize devam etmek, hayalini kurduğunuz diplomayı almak için, geç kalmadınız. Size bilgi ve destek sağlayacak olan gönüllü eğitim rehberlerimiz yola çıktı bile.

Siz sadece ‘Nerede Kalmıştık’ deyin ve kaldığınız yerden gelin el ele birlikte devam edelim.

Şimdi hep birlikte ‘Nerede Kalmıştık’ diyor ve yola devam ediyoruz.”

14 Eki 2021 - 11:58 - Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.