Şef ve memur görevde yükselme yazılı sınavı yapılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, şef ve memur görevde yükselme yazılı sınavının yapılacağını duyurdu. Bilecik hariç Kırşehir’de

Kırşehir’de şef ve memur görevde yükselme yazılı sınavı yapacak.  
Kültür ve Turizm Bakanlığı, şef ve memur görevde yükselme yazılı sınavının yapılacağını duyurdu.

Bilecik hariç Kırşehir’de ve diğer illerde 28 Kasım 021 Pazar günü saat 12.30’da e-sınav merkezlerinde şef ve memur görevde yükselme yazılı sınavı yapılacak. Kırşehir’de sınava girecekler 28 Kasım’da yapılacak sınav için 19 Kasım’da e-sınav giriş belgelerini alabilecekler.

Yapılacak sınav hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı, şu açıklamayı yaptı:

“Bakanlığımız Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği çerçevesinde Şef ve Memur Görevde Yükselme Yazılı Sınavı (önceden başvuruları alınan adaylar için) Milli Eğitim Bakanlığı’nca 28 Kasım 2021 Pazar günü saat: 12.30’da Bilecik hariç 80 il e-sınav merkezlerinde yapılacaktır. ( Ankara’da sınava katılacak adaylar, merkez ilçeler dışındaki ilçelerde bulunan e-sınav merkezlerine de yerleştirilebilecektir.)

Adaylar, https://meb.gov.tr/meb_sinavindex.php  internet adresinden sınav uygulaması ile ilgili hususlar ve yazılı sınav konularını öğrenebilecekler, ayrıca; 19 Kasım 2021 tarihinden itibaren e-sınav giriş belgelerini  alabileceklerdir.

Sınavın adı; Kültür ve Turizm Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı. Sınav merkezi; Bilecik hâriç 80 il e-Sınav Merkezleri. Sınav tarihi, günü ve saati; 28 Kasım 2021 Pazar günü saat 12.30. Sinav giriş belgesi; Adaylar, e-sınav giriş belgelerini 19 Kasım 2021 tarihinden itibaren www.meb.gov.tr internet adresinden alabileceklerdir. Sınav hakkında henel açıklamalar; Görevde Yükselme Sınavı, 28 Kasım 2021 Pazar günü saat 12.30’da Bilecik hâriç 80 il e-sınav merkezlerinde elektronik olarak uygulanacaktır. Adaylar (şef/memur), aynı oturumda sınava katılacak şekilde görev yaptıkları ilde bulunan esınav merkezlerinde sınava katılacaklardır. (Ankara’da sınava katılacak adaylar, merkez ilçeler dışındaki ilçelerde bulunan e-sınav merkezlerine de yerleştirilebilecektir.) Adaylar sınava, sınav giriş belgesi ve üzerinde T.C. kimlik numarası yer alan geçerli kimlik belgelerinden biri (Nüfus cüzdanı/T.C. kimlik kartı, sürücü belgesi, geçerlik süresi devam eden pasaport) ile gireceklerdir. Sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Adaylar, nüfus müdürlüklerince verilen fotoğraflı, barkodlu-karekodlu T.C. Geçici Kimlik Belgesi ile sınava alınabilecektir. Adaylar tarafından www.meb.gov.tr internet adresinden alınan sınav giriş belgesi renkli fotoğraflı olacak, belgede adayın; salon ve kimlik bilgileri ile sınava katılacağı tarih /oturum saati, e-sınav merkezi (il/ilçe), bina, salon ve adres bilgileri yer alacaktır. Aday tarafından; renkli çıktısı alınan sınav giriş belgesi öncelikle adayın bağlı olduğu kurumun yetkilisine daha sonra ise adayın görev yaptığı yerde bulunan il/ilçe milli eğitim müdürlüğü  Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Şubesine onaylatılacaktır. Böylece renkli fotoğraflı sınav giriş belgesi üzerinde 2 (iki) adet mühür/kaşe ve 2 (iki) adet imza bulunacaktır. Adaylar, sınav giriş belgesinde belirtilen oturum saatinden en geç 30 dakika önce sınav yapılacak merkezde hazır bulunacaktır. Sınav/oturum başlama saatinden itibaren 15 dakika içinde gelen aday/adaylar sınava alınır; ancak bu aday/adaylara ek süre verilmez. Adaylar, sınav/oturum başladıktan sonra ilk 15 dakika içerisinde hiçbir nedenle salondan dışarı çıkamaz. Bu sürelerin uygulanmasında e-sınav salonunda bulunan sınav görevlilerine ait bilgisayardaki sistem saati dikkate alınır. Mücbir sebeple bir adayın salondan ayrılması durumunda geç gelen aday/adaylar sınava alınmayacaktır. Sınav başladıktan sonra salondan ayrılan aday/adaylar tekrar sınav salonuna alınmayacaktır. Sınav soru ve cevapları yayımlanmayacaktır. Sınav tarihinden 24 saat önce Sağlık Bakanlığı HES Kodu Sorgulama Sistemi aracılığı ile adaylara ait HES kodu sorgulaması yapılacaktır. Sorgulama neticesinde Covid-19 bakımından riskli olan adaylar sınava alınmayacaktır. Sınav sonuçları 24 Aralık 2021 tarihinden itibaren www.ktb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır.

e-sınav uygulaması; Görevde Yükselme Sınavı, 50 (elli) soru ve 60 (altmış) dakika olarak tek oturum hâlinde gerçekleştirilecektir. Sınav soruları çoktan seçmeli 4 (dört) seçenekli sorulardan oluşacaktır. Adaylar, salon aday yoklama listesinde belirtilen sıra numarasına göre oturacaktır. Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemlerinden sonra adaylara sınavda uyulacak kurallar hakkında bilgi verilecektir. Aday, e-sınav uygulama ekranında yer alan T.C. kimlik numarası, adı, soyadı bilgilerinin ve fotoğrafın kendisine ait olduğunu kontrol edecek, bilgilerinde hata olması durumunda salon başkanını uyaracak ve sınava başlamayacaktır. ‘e-Sınav Uygulama Kuralları’ sınav başlamadan önce aday tarafından okunup kabul edildikten sonra sınav başlayacaktır. Adaylar tüm işaretlemeleri ekrana dokunarak yapacaktır. Sınav süresi adayın kullandığı bilgisayar ekranında yer alacaktır.

Sınavını tamamlayan ya da sınav süresi biten aday, salon yoklama listesi ve cevap kâğıtlarını gösterir belgeye imza atarak salondan ayrılacaktır. Aday isterse sınav süresi tamamlanmadan sınavı bitirebilir. Bu durumda e-sınav yazılımı adaydan 2 (iki) aşamalı onay alacak ve sınavı sonlandıracaktır. Bu işlemi gerçekleştiren adayların sınava devam etmesi mümkün olmayacaktır. Aday sınava girmediyse salon görevlileri tarafından, salon aday yoklama listesindeki ilgili alana ‘Girmedi’ yazılacaktır. MEHMET EMİN TURPÇU

16 Eki 2021 - 14:55 - Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.