Karakaya, Kalite Öğrenci Elçileri ile buluştu

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kalite Öğrenci Elçileri ile buluştu.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kalite Yönetim Koordinatörlüğü ve Genç Kalite Topluluğu tarafından ‘Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya Kalite Öğrenci Elçileri ile Buluşuyor’ isimli bir program düzenlendi. 25 Ekim 2021 tarihinde Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonu’nda gerçekleşen programa Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Prof. Dr. Mustafa Kurt ve Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Genel Sekreter Mehmet Zeki Küçük, dekanlar, müdürler, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını Genç Kalite Topluluğu Başkanı Halil İbrahim Okur yaparak topluluk hakkında bilgiler verdi. Genç Kalite Topluluğunun amaç, vizyon, misyon ve faaliyetlerini anlatan Okur, öğrencilerin kalite sürecine dahil olmalarının çok önemli olduğunu söyledi. Topluluk olarak gerçekleştirdikleri etkinlikleri dinleyicilerle paylaşan Halil İbrahim Okur, bu faaliyetlerle öğrencilerin kalite süreceğini içselleştirmelerini istediklerini vurguladı. Her birimden Öğrenci Kalite Elçisi seçtiklerini ve kaliteyi yaymayı amaçladıklarını kaydeden Okur, kendilerine tüm aşamalarda destek olan üniversitemiz yönetimine teşekkür etti. Genç Kalite Topluluğu Başkanı Halil İbrahim Okur’un konuşmasının ardından Kalite Koordinatör Yardımcısı Ekrem Öztürk söz alarak kalite sürecini anlattı.

Öğrencilerin kalite sürecine katkısını dile getiren Öztürk, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) Kurumsal Akreditasyon Programına (KAP) dahil olduğunu kaydetti. KAP süreci hakkında da bilgiler paylaşan Ekrem Öztürk, öğrencilerin üniversitemizin kalite sürecinde önemli bir role sahip olduğunu vurguladı.

Karakaya, “Gençlerin hareketi toplumun yenilenme hareketidir”

Kalite Koordinatör Yardımcısı Ekrem Öztürk’ün konuşmasının ardından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya söz alarak bir konuşma yaptı. Rektör Karakaya konuşmasında üniversitenin 2015 yılında başlattığı kalite sürecinin öğrencilere ulaşmasından memnuniyet duyduğunu belirterek gençlerin sahiplendiği her işin başarıya ulaştığını söyledi. 2015 yılında çıktıkları kalite yolculuğunun öğrencilerle birlikte yenilenerek ilerleyeceğini kaydeden Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Gençlerin hareketi toplumun yenilenme hareketidir” dedi.

Gençliği toplumun temiz kanı olarak gören Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti:

“Gençlik hareketi, tarih boyunca hep vardı. Toplumun dinamizmi düştüğünde hareketi başlatan her zaman gençler olmuştur. 9. yüzyılda Fütüvvet, 12. yüzyılda Ahilik aslında bir gençlik ve toplumun yenilenme hareketidir. İnsan bedeninde yenilenme, kanı temizlemeyle olur, gençlik de bir toplumun temiz kanıdır. O kan hareket ettiği zaman orası yenilenir, temizlenir. Bu anlamda bu kadar genci kalite etkinliği içinde görmek beni mutlu etti.”

Karakaya, “Yeniden doğmak, umutla yaşamak gerekiyor”

Gençlere seslenen ve onlardan beklentisini dile getiren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, insanın dinamik bir varlık olmasından dolayı sürekli yenilenmesi gerektiğini, aksi takdirde durağanlığın insan enerjisini düşürmesine neden olacağını söyledi.

“Onun için her gün yenilenmek, her gün yeniden doğmak, umutla yaşamak gerekir” diyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, gençlerin umutsuzluk hastalığına düşmemeleri için mutlaka ellerinde bir işi, ileriye dönük de bir umudu ve görevi olması gerektiğini kaydetti. Öğrencilerin daha kaliteli bir eğitim elde etmek için burada olduklarını vurgulayan Rektör Karakaya, kalite çalışmalarıyla bu amaca hizmet ettiklerini ve öğrencileri de kalite sürecine dahil ederek birlikte kurumu güçlü kılmayı hedeflediklerini belirtti.

Karakaya, “Ahilik 21. yüzyıl kalite hareketidir”

Kalitenin yapılan işi insan faydasına dönüştürmek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, kalitenin sadece mekanik bir tasarım değil, içselleşmiş onurlu bir hayatın adı olduğunu dile getirdi. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin hiçbir zaman sadece duvarına asacağı bir kalitenin peşinde olmadığını anlatan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti: “2015’ten bu yana yönetim ve tüm personelimiz kalite ile ilgili mutlaka bir eğitim aldı. Çünkü iyileşmenin kaynağı eğitilmektir. Yönetilmek bunu sonucunda çıkan bir organizasyondur.”

Karakaya, “İyilerin yanında olup kötülerden de uzaklaşarak toplumu inşa etmeliyiz”

Ahiliği 12. yüzyıldaki bir kalite hareketi olarak değerlendiren Rektör Karakaya, insanın iç dünyasında kendini inşa etmesinin önemli olduğuna değinerek insanın içindeki öğrenme perdesini açmadıkça dünya ile bağ kuramayacağını kaydetti.  Dünyayı tanımanın yolu iç dünyanın dış dünyaya açılmasından geçtiğini belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu kapıyı açtıktan sonra biz dışarda sadece nesneleri görürüz. Sevgiyi, merhameti, güzelliği, kini ve nefreti içimizde yaşarız. Demek ki insanın fethi, içindeki bu duyguları tasnif etmesiyle olur. İyilerin yanında olup kötülerden de uzaklaşarak toplumu inşa etmeliyiz. Çünkü toplum iyi ile inşa edilir.”

Karakaya, “KAP şartlarını yerine getirerek beş yıllık akreditasyon değerine sahip olduğumuzu göstermemiz gerekli”

Konuşmasının devamında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin kalite yolculuğunu da anlatan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, kalite yolculuğuna ilk adımı 2015 yılında attıklarını ve 2016 yılında tüm süreçleri tamamlayarak Türk Standardlar Enstitüsü (TSE) tarafından Kalite Yönetim Belgesi aldıklarını söyledi. Kalite süreçlerinde her alanda kendini akredite eden bir üniversite olduklarını belirten Rektör Karakaya, bütün iş süreçleri ile birlikte kalite yönetim sistemini özgün olarak tasarladıklarını vurguladı. Kalitedeki özgün tasarım ile Yükseköğretim Kalite Kurulunda (YÖKAK) üniversitenin örnek gösterildiğini de dile getiren Rektör Karakaya, bu tasarım ile yükseköğretimdeki çok sayıda üniversitede kalite çalışmalarını anlattıklarını söyledi. Eğitimde Kalite Güvencesini 21. yüzyılda Ahilik değeri olarak değerlendiren Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Çünkü insanı önceleyen, insanın sadece ihtiyaçlarını değil hakikatin üzerinden fikir ve iyileştirme önerileri yapan bir tasarım olduğu için bundan gurur duyuyorum” dedi. Öğrencileri kendileri için değerli ve bu ülkenin istikbali olarak gören Rektör Karakaya, üniversitenin kalite çalışmalarındaki başarısı sayesinde öğrencilerin eğitim öğretim sürecindeki bir eksikliği daha gidermiş olmaktan mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi olarak Kurumsal Akreditasyon Programı’nda (KAP) yer aldıklarını anlatan Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizim için sınav yeni başladı. Bir yıllık süreçte KAP şartlarını yerine getirerek beş yıllık akreditasyon değerine sahip olduğumuzu göstermemiz gerekiyor. Yönetim ile sıkı ilişkiler içinde olmalısınız. Bir yıllık sürede tasarladıklarımızı tüm alanlarda uygulamaya geçeceğiz. Hepimiz büyük bir gayretle çalışarak KAP’tan beş yıllık akreditasyon garantisi ile ayrılmak istiyoruz. Sizlerin desteği ve katkısı bizim için çok kıymetli, katkılarınız için şimdiden teşekkürler sevgili gençler.”

Rektör Karakaya konuşmasının sonunda öğrencilerin sorunlarını yanıtladı. Program Genç Kalite Topluluğu Başkanı Halil İbrahim Okur tarafından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya çiçek verilmesinin ardından sona erdi.

27 Eki 2021 - 10:37 Kirşehir- Yaşam --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.