2022-2025 Yılı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı düzenlendi

2022 - 2025 Yılı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı düzenlendi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde Kırşehir Valiliği koordinasyonunda Kırşehir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi iş birliğinde 2022 - 2025 Yılı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı düzenlendi. 17 Kasım Çarşamba günü Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonu’nda düzenlenen çalıştaya Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Sadık Gülecen, Kırşehir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Kömürcüoğlu ve ilgili kurum personelleri katıldı.

Kömürcüoğlu, “Kırşehir’de 3 bin 650 kadına ulaşarak birebir rehberlik çalışması yaptık’’

Toplantının açılış konuşmasını Kırşehir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Kömürcüoğlu yaptı. Kömürcüoğlu, sözlerine Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe giren Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı çerçevesinde dört yıl yürürlükte olacak il eylem planlarına kaynaklık teşkil edeceğini söyleyerek başladı. Kadına şiddetin hiçbir kültürde ve zümrede kabul edilemeyeceğini dile getiren Kömürcüoğlu, kendilerinin de bu bilinçle çalışmalar yürüttüklerini kadınları destekleyici ve güçlendirici çalışmalara 7/24 hizmet anlayışıyla devam ettiklerini belirtti. Kömürcüoğlu, sözlerinin devamında Kırşehir’de Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM), Kadın Konuk Evi, Kadın Hizmetleri İrtibat Noktalarıyla kadınların mağdur olduğu her alanda onları destekleyici personel ve imkânlarla hizmet verdiklerinin altını çizdi. ŞÖNİM sayesinde 3 bin 650 kadına ulaşarak birebir rehberlik çalışması yaptıklarını ifade eden Kömürcüoğlu, kadına yönelik şiddetle ilgili farkındalıkla oluşturmak ve bilinci artırmak için ise 101 farklı platformda 3 bin 950 kişiye eğitim verdiklerini söyledi. Kadınların istihdamının önemli olduğuna değinen ve bu amaçla projeler oluşturduklarını belirten Kırşehir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Kömürcüoğlu, Konya Ovası Bölge İdaresine sundukları Bacıyan-ı Rum Atölyeleri ile İşte Kadın projelerinin hibelendirmeye hak kazandığını anımsatarak sözlerine son verdi.

Karakaya, “Amacımız; şiddetin temelindeki ahlaki erozyonu engellemek ve eğitimle kadını güçlendirmek’’

Konuşmasına Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin kadının değerini ortaya çıkarmak için üç yıl önce Fatma Bacı Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurduğunu ifade ederek başlayan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, merkez sayesinde ülkeye ve şehre önemli hizmetler yaptıklarını söyledi. Bu merkezle amaçlarının kadın ve genelde de insan değerini yeniden tanımlamak olduğunu belirten Rektör Karakaya, şiddetin temelindeki ahlaki erozyonu engellemenin ve eğitimle kadını güçlendirmenin bir diğer amaçları olduğunu kaydetti. Karakaya, ileriye dönük amaçlarının ise yaptıkları çalışmaları kitaplaştırmak ve kadın bilincini artırmak için zorunlu dersler tertip etmekte olduklarını ve bunları peyder pey yapmaya başladıklarını belirtti. Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Toplum katmanlarının iki naif ve kırılgan katmanı var: Biri çocuklar diğeri kadınlar. Bizim tekrar toplum olarak başta kadınlarımız olmak üzere müsamaha gösterme, sevebilme gibi kavramları öne çıkararak toplumun genelindeki bu şiddeti önlemeliyiz. Eğitim kurumuyuz, insan eğitimle değişir dolayısıyla bizde bu tür organizasyonlarla kendi üzerimize düşeni yapmaya hazırız.”

Ekicioğlu, “Tüm paydaşlar sürece katılmalı; önleme, koruma, cezalandırma süreçleri birlikte değerlendirilmeli’’

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’dan sonra kürsüye gelen Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, diğer tüm alanlarda olduğu gibi kadına yönelik şiddette de bütüncül bir yaklaşımın şart olduğunu dile getirdi. Başkan Ekicioğlu, böylesi önemli bir konuda toplumun tüm paydaşlarının ortak hareket ederek politika koyucuların da sürece katılımı ile ilgili tüm tarafların önleme, koruma, cezalandırma süreçlerinin birlikte değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. İster kamusal alanda isterse özel alanda meydana gelsin kadınlara fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik her türlü cinsiyete dayalı her türlü eylemin önüne geçilmesi gerektiği değerlendirmesinde bulunan Başkan Ekicioğlu, bunların yapılmamasının temel insani hakların ihlali anlamına geleceğini hatırlattı. Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, bu çerçevede kadına yönelik şiddetle mücadele il eylem planının kadınların ayrımcılığa ve şiddete uğramadan yaşama hakkını güvence altına aldığını belirterek sözlerine son verdi.

Akın, “Kadına yönelik şiddet insani, milli ve manevi değerlerimizle bağdaşmıyor”

Kırşehir Valisi İbrahim Akın, kadına yönelik şiddetin tüm dünyada her statüde ve kültür seviyesinde kadının yaşamını olumsuz etkileyen önemli bir toplumsal sorun olduğuna vurgu yaparak sözlerine başladı. Karşılaştıkları kadına yönelik şiddetin insani, milli ve manevi değerleri ile bağdaşmadığına dikkat çeken Vali Akın, yaşanan sıkıntıların kendilerini derinden üzdüğünü kaydetti. Vali Akın, sebebi ne olursa olsun aile içinde yaşanan şiddetin kadınları ve çocukları doğrudan etkilediğini, kadının yaşamını tehlikeye soktuğunu temel haklarını gerçekleştirmesine de engel olduğunu bildirdi. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’nin ve Kadın Konuk Evi’nin şiddet mağduru kadınlara barınma imkânı sağladığının altını çizen Vali Akın, bu merkezler sayesinde gerekli psikolojik hizmetin ilgili kişilere verildiğini belirtti. Bu çalıştay sonucunda ortaya çıkacak görüş ve önerilerin dikkate alınacağını söyleyen Vali Akın, çalıştaya katkı sağlayan tüm kurumlara teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Fatma Bacı Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nur Çetin ise yaptığı konuşma da merkezin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Bacıyan-ı Rum Teşkilatı’nın ‘işine, aşına, eşine sahip ol’ sloganının bugünde güncelliğini koruduğunu ve ailenin önemini vurguladığını söyledi. Merkezin kadınların daha eğitimli ve daha donanımlı olmaları için büyük çaba sarf ettiğini ifade eden Çetin, ‘Kadın ve Aile’ kitabını hazırladıklarını, bastıklarını kadın ve aile dersini 2021- 2022 güz döneminden itibaren İktisat Fakültesi’nde vermeye başladıklarını belirtti. Bu ay itibariyle de II. Kadın Akademisi eğitimlerine başladıklarını vurgulayan Çetin, önümüzdeki günlerde ise uluslararası katılımlı ‘Tarihte İz Bırakan Kadınlarımız’ sempozyumunu düzenleyeceklerinin altını çizdi.

Çalıştay daha sonra Kırşehir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’nde Sosyal Çalışmacı Didem Dirlik Sevinç’in ŞÖNİM’in çalışmalarını tanıtması, Kırşehir Cumhuriyet Başsavcılığı Aile Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdür Vekili Fatma Öksüz’ün kadına yönelik şiddetle mücadele il eylem planı kapsamında yapılan çalışmaları anlatması, Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği Komiseri Kübra Toprak’ın sunumlarını yapması, Kırşehir İl Jandarma Komutanlığı Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Kısmı Amiri Zeliha Uyar’ın yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler vermesi, Kırşehir İl Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Gökhan Öztürk’ün kurumun yaptığı çalışmaları anlatması, Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı RAM’da psikolog olarak görev yapan Semra Cebeci’nin bilgiler aktarması ve Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Psikoloğu Esengül Kaya’nın yapılan çalışmaları anlatmasıyla sunumlar sona erdi.

Gün boyunca devam eden çalıştay daha sonra gruplar halinde farklı salonlarda devam etti.

19 Kas 2021 - 12:34 Kirşehir- Yaşam --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi