Kırşehir İl Özel İdaresi’nden taşınmaz satışı

Kırşehir İl Özel İdaresi, 8 taşınmazın satışını yapacak.

Kırşehir İl Özel İdaresi, ihale ile 8 taşınmazın satışını gerçekleştirecek.

Merkez Akçağıl Köyü’nde 1 arsa, Değirmenkaşı Köyü’nde 2 arsa, Karahıdır Köyü’nde arsa, Sıdıklıküçükoba Köyü’nde 1 arsa, Taburoğlu Köyü’nde kerpiç ev, ahır ve arsası, Yukarı Homurlu Köyü’nde 2 arsayı ihale ile satacak olan Kırşehir İl Özel İdaresi, ihalenin 2 Aralık Perşembe günü saat 10.00 ile 11.00 arasında yapılacağını bildirdi.

Kırşehir İl Özel İdaresi Taşınmaz Mal Satış Şartnamesi’nde yer verilen genel şartlardan bazıları şöyle:

İhale konusu ve şekli; Kırşehir İl Özel İdaresi,  İl Encümeninin 18.11.2021 tarihli ve 224 nolu kararı gereği,  Mülkiyeti Kırşehir İl Özel İdaresine ait taşınmazlar, 2886 sayılı Devlet  İhale Kanunu’nun 49.nci maddesine göre pazarlık usulüyle 02 Aralık 2021 tarihinde Perşembe günü saat 10.00’dan itibaren belirlenen tarihte ve saatte  taşınmaz sıra numarasına göre,  Kervansaray Mahallesi Şehit Fedakar Yiğit Caddesi No:1 Merkez/Kırşehir adresinde, İl Özel İdare Genel Sekreterliği İl Encümen toplantı salonunda satış ihalesi yapılacaktır. İstekliler; ihaleye ilişkin bilgi ve belgeleri,  Kırşehir İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğünden öğrenebilir ve her gün mesai saatleri içerisinde İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğünden ücretsiz olarak temin edebilir. Ayrıca http://www.kirsehirozelidare.gov.tr/ adresinden taşınmaz mal satış şartnamesine ulaşabilirler.

Muhammen bedel ve geçici teminat miktarı; Taşınmazların muhammen satış bedelleri ve geçici teminat miktarları, belirlenmiştir. İstekliler söz konusu gayrimenkulün satış ihalesine katılabilmek için satın alacakları taşınmazın muhammen bedelinin en az yüzde 10’u (yüzde on) nispetinde geçici teminatı (T.C Vakıflar Bankası Kırşehir Şubesindeki TR59 0001 5001 5800 7289 0707 67) hesabına nakden  veya teminat mektubu ile yatırmak zorundadır. İştirakçilerin geçici teminat bedelini ve diğer evraklarını belirtilen ihale tarihinde, evrakların kontrol edilebilmesi için en geç saat 10.00’a kadar, İhale Komisyonu’na teslim edeceklerdir. saat 10.00’dan sonra yatırılan geçici teminat bedeli saat 10.01 dahi olsa kabul edilmeyecektir. Her ne surette olursa olsun, idarece alınan teminatlar haczedilemez ve üzerine ihtiyati tedbir konulamaz. Taşınmazın ihale bedeli, İta Amirinin onayına müteakiben 15 gün içinde ödenmek zorunda olup, (teblig yapıldığı tarihten itibaren), İhale bedelinin belirtilen süre içerisinde ödenmemesi (Banka Kredisi vb. geçikmeler) halinde geçici teminat gelir kaydedilir ve taşınmaz tekrar ihaleye çıkartılır ve aynı istekli bir sonraki ihaleye alınmaz.

İhaleye katılma şartları; 08.09.1983 tarihli ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nda belirtilen niteliklere haiz olmak ve anılan Kanunda açıklanan biçimde teklifte bulunmak, geçici teminatı yatırmak şarttır. İhalede pey sürme/artırma 500,00 TL’dir.

2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 6. maddesinde yazılı kişiler doğrudan ve dolaylı olarak ihaleye katılamazlar. Bu yasağı saymayarak ihaleye katılanın üzerine ihale yapılmış bulunursa, geçici teminatı, gelir kaydedilecektir.

İhale dosyasında aranacak belgeler; İsteklilerin ihaleye katılımında tanzim edilecek İhale Dosyasında aranacak belgeler şunlardır:

Başvuru dilekçesi,(Hangi taşınmaz ya da taşınmazlar için ise Ada Parsel belirtir şekilde yazılacaktır.) taşınmaz mal satış şartnamesi, şartnamenin her sayfası ayrı ayrı ihaleye iştirak eden tarafından imzalanmak zorundadır. Geçici Teminat Bedeli yatırılarak dekontu getirilecektir. Nüfus cüzdanı sureti (Gerçek kişiler için).  E-devlet üzerinden (kare kodlu)  ihalenin yapılmış olduğu güncel alınmış ikametgah Belgesi (Gerçek kişiler için). Türkiye’de tebligat adresi için adres göstermesi, istekli adına vekaleten iştirak ediliyorsa, isteklinin adına teklif vermeye yetkili olduğuna dair noter tasdikli vekaletname ve imza örneği, tüzel kişi olması halinde, Mevzuatı gereği tüzel kişiliğin siciline kayıtlı bulunduğu Ticaret ve / veya Sanayi veya Esnaf Odasından veya benzeri bir makamdan ihalenin yapılmış olduğu yıl içerisinde alınmış tüzel kişiliğin siciline kayıtlı olduğuna dair belge (Tescil Belgesi) ve Kayıtlı olduğu Vergi Dairesi ve numarası, isteklinin ortak girişim olması halinde şekli ve içeriği ilgili mevzuatlarca belirlenen noter tasdikli ortak girişim beyannamesi, tüzel kişi olması halinde, teklif vermeye yetkili olduğunu gösteren noter tasdikli imza beyannamesi veya imza sirküleri, vekâleten ihaleye katılma halinde, istekli adına katılan kişinin ihaleye katılmaya ilişkin yetkisinin bulunduğu noter tasdikli vekâletnamesi ile noter tasdikli beyannamesi. İhale yerli isteklilere (T.C Vatandaşı) açık olacaktır. Taşınmazların satış ihalesine teklif verecekler; yukarıda ve şartnamede belirtilen belgeler ile birlikte satış şartnamesinde belirtilen maddelere uygun olarak dosyayı hazırlayarak, İhale  komisyonuna teslim edeceklerdir. İhaleye telefon, telgraf ve faksla yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir. Posta yoluyla yapılacak başvurularda, postada meydana gelecek gecikmeler dikkate alınmayacaktır.

Harç ve giderler; İhale ile ilgili olarak her türlü vergi, resim, harçları ve diğer giderleri ile Tapu Müdürlüğünde satıma ilişkin olarak her türlü vergi, resim, harçlar, ipotek masrafları ve diğer giderleri ödemek alıcıya aittir.

Alıcının görev ve sorumluluğu; Müşteri, 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 31. maddesine göre onaylanan ihale kararının yukarıda açıklanan şekilde tebliğinden veya 32. maddeye göre tebliğ sayılan günden itibaren 5 iş günü içerisinde sözleşme imzalamak ve taşınmazın vergi, resim, harçlar ve ihale bedelini sözleşme tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenmek ve 3 ay içerisinde (90 gün) tapu tescil işlemini tamamlamak zorundadır. Aksi takdirde müşteri, vukua gelecek hasar, zarar, fuzuli işgal, mükerrer satış ve diğer sebeplerle idareden bir talepte bulunamaz. Bu şartnamedeki zorunluluklara uyulmadığı takdirde, protesto çekmeye ve hüküm almaya gerek kalmaksızın ihale bozulur ve geçici teminat gelir kaydedilir. MEHMET EMİN TURPÇU

29 Kas 2021 - 15:44 Kirşehir- Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi