Turpçu, KTO Karatay Üniversitesi’ndeydi

Kırşehir Umut Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu, dijital çağın dijital üniversitesi olan KTO Karatay Üniversitesi’ni gezerek üniversite hakkında bilgi aldı.

Konya Ticaret Odası İştiraklerinin KOP Bölgesi Basın Yayın Kuruluşlarına Tanıtım Programı’na katılan Kırşehir Umut Haber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu, KTO Karatay Üniversitesi’ni gezdi.

Gezi sırasında üniversite hakkında Turpçu ve katılımcılara ile şu bilgiler verildi:

‘Dijital Çağın Dijital Üniversitesi’ mottosuyla uluslararası standartlarda eğitim sunan KTO Karatay Üniversitesi, sahip olduğu güçlü insan kaynağı yapısı, fiziksel gelişimi, tüm birimlerinde gözettiği toplam kalite anlayışı, uluslararasılaşma politikaları ve yürütülen stratejik projelerle bir dünya üniversitesi olma hedefine emin adımlarla ilerlemektedir.

İsmini, Selçuklular tarafından 1251 yılında yaptırılan ve Anadolu’daki ilk Vakıf Yükseköğretim Kurumu niteliğindeki Karatay Medresesi ile Türkiye’nin en köklü ticaret odalarından biri olan Konya Ticaret Odası’ndan alan KTO Karatay Üniversitesi, ulusal ve uluslararası hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir.

KTO Karatay Üniversitesi; 6 fakülte, 3 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu ve 1 enstitüde yürütülen toplam 75 programla, ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını yetiştirmektedir. 70 ülkeden 600’ün üzerinde uluslararası olmak üzere yaklaşık 8.740 öğrencisi, 400 akademisyeni ve 6 binden fazla mezunu ile bir dünya üniversitesi olma hedefine gün geçtikçe daha da yaklaşan KTO Karatay Üniversitesi, bu hedefini fiziki ve beşerî yatırımları ile daha da sağlamlaştırmaktadır.

9. sırada yer alıyor

96 bin 832 metrekare kapalı, 435 bin 76 metrekare açık olmak üzere toplam 531 bin 908 metrekare alana sahip olan KTO Karatay Üniversitesi, Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2021 Değerlendirme Raporu’na göre, ‘Toplam Fiziki Alanlarına Göre Vakıf Yükseköğretim Kurumları’ sıralamasında 77 vakıf üniversitesi arasında 9. sırada yer almaktadır.

Modern ve Selçuklu Mimarisi’nin bir arada yer aldığı Merkez Kampüsü, Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Kampüsü (KTOTEK) içerisinde yer alan Ticaret ve Sanayi Meslek Yüksekokulu ile Akıllı Teknolojiler Merkezi, Konya Eğribayat’ta yer alan ve pilot yetiştirilen Hava Parkı, KTO Karatay Üniversitesi’ni fiziksel açıdan diğer üniversitelerden farklı kılmaktadır.

Dijital dönüşümde öncü üniversite

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinden önce 2019 yılı sonlarında Dijital Dönüşüm Projesi’ni başlatan KTO Karatay Üniversitesi, öğrenci odaklı düşünen, toplam kalite anlayışını her alana yaymayı hedefleyen, yönetim süreçlerinde geleneksel olandan ziyade katılımcı ve yönetişimi tercih eden, üniversite çalışanları arasında daha güçlü bir iletişim ağı sağlamayı amaçlayan bir yaklaşım benimsemektedir.

Koronavirüs salgını nedeniyle üniversitelerde eğitime ara verilen dönemde, uzaktan eğitim kapasitesi konusunda oldukça güçlü bir altyapıya sahip olan KTO Karatay Üniversitesi, yıllardır faaliyette olan uzaktan öğretim süreci kapsamını genişleterek, bir hafta gibi kısa bir zamanda uygulamaya geçmiştir. Bu sayede KTO Karataylı Öğrenciler, salgının ilk anından itibaren eğitim ve sosyal aktivitelerle buluşmaya devam edebilme fırsatına sahip olmuştur.

Online ya da sınıf ortamında eğitim bir arada: Karatay Hibrit

2020-2021 akademik yılında öğrenci, akademisyen ve idari personelin tamamına en sağlıklı ortamı oluşturma önceliğiyle hareket eden KTO Karatay Üniversitesi, insan hareketliliğini en aza indiren, online ve sınıf ortamında eğitim imkânının bir arada sunulduğu Karatay Hibrit eğitim modelini geliştirmiştir. Bu sistemde derslerin tamamı uzaktan eğitimle canlı (senkron) olarak verilirken, sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde düzenlenen sınıflarda öğrenci sayısında yoğunluk olmamak şartı ile yüz yüze eğitim de eş zamanlı yürütülmüştür. 2021-2022 eğitim öğretim yılında ise eğitim yüz yüze olmakla beraber bazı bölümlerde hibrit eğitim imkânı da sunulmaktadır.

Dijitalde yoğun sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler

KTO Karatay Üniversitesi, Dijital Çağın Dijital Üniversitesi mottosuna uygun olarak öğrencilerine, mezunlarına, üniversite adaylarına, anne ve babalar başta olmak üzere toplumun her kesimine yönelik sportif, sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlemektedir. Bu kapsamda 2021 yılında liselilere, üniversitelilere ve Türkiye’nin her yerinden e- spor severlere yönelik 5 farklı ödüllü ‘E-Spor Turnuvası’ düzenlenmiş ve bin sporcu turnuvalarda yarışmıştır. Pandemi dolasıyla online olarak 5.si gerçekleşen ‘Dijital Soba Başı Sohbetleri’nde dijital platformlar üzerinden yaklaşık 2 milyon kişiye erişim sağlanmıştır. KTO Karataylıların kariyer gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla dijital platformlar üzerinden ‘Dijital Paraşüt Kariyer Fuarı’ düzenlenmiş, fuara bin 500 üniversite ve bin lise öğrencisi katılım sağlamıştır. ‘Paraşütte Mevzu Mezun’ etkinliği ile de dijital platformlarda KTO Karataylı öğrenci ve mezunlar bir araya gelmiştir.

Ayrıca KTO Karatay Üniversitesi, üniversite adayları için Online YKS Deneme Sınavları düzenlemekte, üniversite tercihlerinde destek sağlamak amacıyla ücretsiz online danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

İş dünyasının ihtiyaçlarına göre yenilikçi programlar

KTO Karatay Üniversitesi, Türkiye’nin en köklü ticaret odalarından biri olan ve 26.000’den fazla üyeye sahip Konya Ticaret Odası’nın gücüyle, iş dünyasının tam desteğini alarak, sanayi ve ticaret alt yapısı ile entegre bir eğitim sunmakta, iş dünyası ile gerçekleştirilen istişarelerden yola çıkarak bünyesine; yeni bölümler, uygulamalar ve stratejik projeler dahil etmektedir. İslam İktisadı ve Finans, Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik, Enerji Yönetimi, Pilotaj gibi bölümleri bünyesinde barındıran KTO Karatay Üniversitesi, 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde İngilizce Uluslararası Ticaret ve Lojistik lisans programı ile Optisyenlik ön lisans programına ilk kez öğrenci kabul etmiştir.

Köklerini göklere taşıyan üniversite

2019 yılından itibaren öğrenci kabul eden KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Bölümü, genç yaşına rağmen havacılık eğitimi konusunda farkını ortaya koymaktadır. Kendi hava parkında, kendi planör ve uçaklarıyla, Türkiye’nin en deneyimli uçuş ve bakım ekibiyle pilot yetiştiren KTO Karatay Üniversitesi, bu konudaki başarılarını çeşitli ödüllerle de taçlandırmaktadır.

Her yıl, Antalya Bilim Üniversitesi ile ELBA Havacılık Enstitüsü tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Yılın Havacısı 2020’ havacılık ödüllerinde, ‘Havacılık Eğitimi’ dalında ‘Yılın Havacısı’ ödülü KTO Karatay Üniversitesi’nin olmuştur. Yine Antalya Bilim Üniversitesi tarafından 19 Mayıs 2021 tarihinde büyük bir emekle düzenlenen ‘Üniversitelerarası Hassas İniş Yarışması’nda KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Bölümü öğrencileri, takım sıralaması ve bireysel sıralamada birincilik alarak, havacılıktaki başarısını bir kez daha göstermiştir.

1000x30 metre çim pist, 1500x30 metre asfalt pist, 1500x15 metre taksi yolu, uçak bakım hangarı, 3 adet eğitim uçağı ve 2 adet planörüyle Türkiye’nin en modern pilot yetiştirme tesislerinden birine sahip olan KTO Karatay Üniversitesi, pilot adaylarını planörle yetiştirerek önemli bir ilki gerçekleştirmektedir.

Türkiye’de Akıllı Teknolojiler Merkezi’ne sahip tek üniversite

Akıllı Teknolojiler Merkezi (AKİTEK), Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanı kapsamında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Rekabetçi Sektörler Programı altında yaklaşık 5.000.000€ tutarında fonlanmaya hak kazanmış bir projedir. Projenin temel hedefi, bölgedeki tarım makinesi üreticilerinin Tarım 4.0 ile uyumlu akıllı teknolojilerle donatılmış yenilikçi tarım makineleri üretebilme kapasitelerini geliştirerek, onları uluslararası arenada daha rekabetçi hale getirmektir. Bu bağlamda merkezin temel faaliyetlerinden en önemlisi bölgedeki tarım makinesi üreticileriyle, akıllı tarım makineleri odaklı AR-GE projeleri geliştirmektir. Ayrıca inşaatı devam eden Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi-AKITEK binasının peyzaj ve çevre düzenleme işlemleri devam etmektedir.

Bu projelerde, ihtiyaç doğrultusunda, üniversitedeki Makine, Mekatronik, Elektrik- Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümlerinde eğitim alan, konuya ilgi duyan ve belli bir başarıya sahip olan lisans son sınıf ve lisansüstü öğrencilerin yer alabilmesinde öncelik verilmekte, böylelikle öğrencilerin AR-GE tecrübesiyle mezun olmasına katkıda bulunulmaktadır. KTO Karatay Üniversitesi, Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2021 Raporu’na göre ‘Toplam AR-GE Harcamalarına Göre’ 68 vakıf üniversitesi arasında en fazla yatırım yapan 5. üniversite olarak yerini almıştır.

Model fabrika ile uygulamalı eğitim fırsatı

Türk sanayisinin özellikle de Konya sanayisinin dünya ile rekabet edebilmesi amacıyla kurulan, Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Kampüsü’nde yer alan Model Fabrika, gerçek bir ürünün üretim proseslerini, makine, kalıp ve aparatları ile buna ait kalite sistemlerini kısaca bir fabrika ortamında olan tüm unsurları uygulamalı olarak ele alan bir eğitim kurumudur. İş dünyasına destek veren Model Fabrika’da, KTO Karataylı Endüstri, Makine, Mekatronik Mühendisliği öğrencileri de uygulama yapma fırsatı yakalamaktadır.

08 Ara 2021 - 16:39 Kirşehir- Yaşam --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.