Kırşehir Şeker Fabrikası, kapasite artırmaya hedefliyor

Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti., Kırşehir Şeker Fabrikası’nın kapasitesini artırmayı ve yem üretim tesisi projesini hayata geçirmeyi hedefliyor.

Kırşehir Şeker Fabrikası Kapasite Artışı ve Yem Üretim Tesisi Projesi için çevresel etki değerlendirme (ÇED)süreci başladı.

Kırşehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, projenin çevresel etki değerlendirme sürecinin başlaması hakkında “Kırşehir İl Merkez İlçe Akçaağıl Köyü Mevkii’nde Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan Kırşehir Şeker Fabrikası Kapasite Artışı Ve Yem Üretim Tesisi Projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Başvuru Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 8. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve başvurunun ÇED Genel Formatına uygun hazırlandığı anlaşılmış olup, projeye ilişkin ÇED Süreci başlatılmıştır. Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci tamamlanana kadar, süreç ile ilgili her türlü bilgiler ve projeye ilişkin görüş, soru ve öneriler Kırşehir Valiliğine (Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü) veya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına gönderilebilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur” açıklamasını yaptı.

Kırşehir Şeker Fabrikası Kapasite Artışı ve Yem Üretim Tesisi Projesi hakkında şu bilgiler elde edildi:

Kırşehir Şeker Fabrikası, Kırşehir ili, Merkez ilçe, Akçaağıl köyü sınırları içerisinde

yer almaktadır.

Kırşehir Şeker Fabrikası Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. tarafından 2001 yılında

işletme alınmış olup, 2018 yılında Özelleştirme ile Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İth. İhr. Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’e devredildi.

Kırşehir Şeker Fabrikası, 07.02.1993 tarihinden önce yatırım programına alınması

sebebiyle mülga Kırşehir İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün 13.03.2002 tarih ve 6440-60 sayılı yazısı ile ÇED Yönetmeliği hükümlerinden muaf olduğu belirtildi. Özelleştirme sonrası Kırşehir Şeker Fabrikasının Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İth. İhr. Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.’e devrinden sonra mülga Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne müracaat edilerek ÇED Yönetmeliği kapsamında yapılması gerekli işlemler sorulmuş ve 26.10.2018 tarih ve E.4252 sayılı görüşlerinde mülga Kırşehir İl Çevre ve Orman Müdürlüğünce verilen 13.03.2002 tarih ve 6440-60 sayılı kararın Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İth. İhr. Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. içinde geçerli olduğu belirtildi.

Kırşehir Şeker Fabrikası; Kırşehir İli Merkez İlçesi Akçaağıl Köyü Şeker Fabrikası

Mevkii’nde faaliyet sahibine ait 501 ada 2 ve 3 nolu parsel, 502 ada 2 ve 3 nolu parsel ve 500 ada, 4, 6 ve 7 nolu parsel numarasında kayıtlı, 1.122.736,71 metrekare yüzölçümlü alan üzerinde, 18 bin 624 metrekare yüzölçümlü kapalı alanda faaliyet gösteriyor.

Faaliyet arışı ile 30 kişi daha çalıştırılması hedefleniyor

Projenin kapasite artışı faaliyetleri aşamasında 30 kişinin çalıştırılması planlanmaktadır. Projenin işletme faaliyetleri sırasında ise mevcutta şeker fabrikasında çalışan 194 personele (30 idari, 38 teknik ve 126 işçi) ilaveten 42 işçi, 4 teknik statüsünde olmak üzere toplam 46 personel daha istihdam edilmesi planlanmaktadır. Prosese yeni ilave edilecek olan Yem Üretim Tesisinde ise 1’i teknik 25’i işçi statüsünde toplam 26 kişi çalıştırılacak. Şeker fabrikasında ayrıca kampanya dönemlerinde geçici işçi çalıştırılmakta olup, kampanya döneminde yaklaşık 200 işçi geçici olarak çalıştırılıyor.

Proje kapsamında planlanan kapasite artışı projesi, 25.11.2014 tarih ve 29186 sayılı

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevresel Etki Değerlendirmesi

Yönetmeliği’nin, Ek I Çevresel Etki Değerlendirmesi Uygulanacak Projeler Listesi, Madde 24- ‘Şeker Fabrikaları’ kapsamında yer almaktadır. MEHMET EMİN TURPÇU

 

10 Ara 2021 - 11:55 Kirşehir- Yaşam --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.