Çiçekdağı Belediyesi’nin projesinde ÇED gerekli görülmedi

Kırşehir’in Çiçekdağı İlçe Belediyesi’nin yapmayı planladığı Kum-Çakıl Ocağı ve Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi Projesi için çevresel etki değerlendirme gerekli görülmedi.

Çiçekdağı Belediyesi, ilçenin Çepni Mahallesi’ne Kum-Çakıl Ocağı ve Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi yapmaya planlıyor. Tesis hakkında çevresel etki değerlendirmesine gerek görülmedi.

Kırşehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, konuyla ilgili, resmi sitesinde “Kırşehir İli Çiçekdağı İlçesi Çepni Mahallesi Mevkii’ndeki Çiçekdağı Belediyesi tarafından yapılması planlanan 1a Grubu Ariyet (Kum-Çakıl) Ocağı ve Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi Projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan PTD Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir ÇED Yönetmeliği'nin 17. maddesi gereğince 1a Grubu Ariyet (Kum-Çakıl) Ocağı ve Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi Projesi’ne Valiliğimizce ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararı verilmiştir” açıklamasını yaptı.

Kum-Çakıl Ocağı ve Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi Projesi hakkında şu bilgiler elde edildi:

Proje kapsamında; Kırşehir İli Çiçekdağı İlçesi Çepni Mahallesi sınırlarında

Çiçekdağı Belediyesi tarafından 9,9 hektar alanda ‘1a Grubu Ariyet (Kum-Çakıl)

Ocağı ve Kırma-Eleme-Yıkama Tesisi’ Projesi’nin işletilmesi planlanmaktadır.

Söz konusu proje alanı İ32-c3 paftasında grid sistemine göre 36. dilimde yer almakta

olup, Kırşehir İl Özel İdaresi’ne ruhsat başvurusu yapılacaktır.

Proje kapsamında ruhsat alanının tamamında Ariyet (Kum-Çakıl) Ocağı işletilmesi

planlanmaktadır. Faaliyet kapsamda işletme çalışmalarına başlamadan ilgili kuruluşlardan gerekli izinler alınacaktır.

Projenin ve yerin alternatifleri (proje teknolojisinin ve proje alanının

seçilme nedenleri); Madencilik sektöründe, madenin işlenmesinde yaşanılan sorunların başında malzeme temini ve nakliye mesafesinin uzak olması gelmektedir. Maden işleme tesislerinin özelliği gereği; yeri ve konumu seçilirken, tesisin ihtiyacı olan malzemeye en yakın yer konum ve yerleşim yerlerine zararı olmayacak şekilde planlanır. Malzeme nakliye mesafesi uzak olduğu sürece, maden işleme tesislerine gerek iş gücü kaybı bakımından gerekse de işletme bakımından çok büyük dezavantajlar yaratmaktadır. Proje için yer seçimi çalışmaları yapılırken üzerinde durulan etkenler cevher kaynağına yakın olması, mevcut arazi kullanımı, topoğrafyanın uygunluğu, yerleşim yerlerine olumsuz (toz, gürültü, trafik yoğunluğu) etki yaratmayacak konumda olması, ulaşım bağlantıları, elektrik ve su temini gibi altyapı unsurları olmuştur. Bu nedenle proje alanı olarak seçilen yer projenin uygulanabilirliği açısından en uygun yerdir.

Proje bedeli; 50.000.000 TL izin işlemleri (ÇED, GSM, mülkiyet vb), 350.000.000 TL makine-ekipman, 50.000.000 TL işçilik.

Projenin iş akım şeması, kapasitesi, kapladığı alan, teknolojisi, çalışacak

personel sayısı; Proje kapsamında, açık ocak işletmeciliği şeklinde üretim yapılacak olup, 9,9 hektarlık alanının tamamında çalışma yapılacaktır.

Proje alanı 101 ada 1 parsele kayıtlı mera arazisi olup gerekli izinler alındıktan sonra

çalışmalara başlanacaktır. Proje kapsamında yıllık 200 bin ton (125.000 metreküp) malzeme alınması planlanmaktadır. Bu malzemenin tamamı tüvenan olarak kullanılacaktır. Üretim çalışmalarında delme patlatma işlemi yapılmayacak olup çıkarılan cevher ekskavatör yardımıyla ocak sahasından çıkarıldıktan sonra kamyona yüklenerek ihtiyaç alanlarına nakledilecektir. Üretilen malzeme Çiçekdağı Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan projelerde kullanılacaktır.

Söz konusu projede yılda 10 ay, ayda 25 gün ve günde 8 saat (tek vardiya) şeklinde

üretim yapılacaktır. Proje kapsamında, açık ocak işletmeciliği şeklinde, basamaklar halinde üretim yapılması hedeflenmektedir. Üretim çalışmaları sırasında, oluşturulacak basamakların ölçüleri, iş makinelerinin manevra kabiliyetleri ve arazi şartları göz önünde bulundurularak seçilmiş olup, bu kapsamda, basamak yüksekliği en fazla 3 metre, basamak genişliği 10 metre, şev açısı 450 olacak şekilde planlandı. Proje kapsamında 2 basamak oluşturulması planlanıyor.

Proje kapsamında toplam 10 kişinin çalıştırılması planlanmakta olup, sahada çalışacak personel yakın yerleşimlerden sağlanacaktır. Faaliyet sahasında herhangi bir inşaat çalışması yapılmayacak olup, buna bağlı olarak hafriyat atığı oluşması söz konusu olmayacaktır.

Kapasitesi; Ruhsat başvurusu yapılacak olan alan aynı zamanda ÇED izin talep alanını oluşturmaktadır. ÇED İzin talep alanı 99 bin metrekare (9,9 ha)’dir.

Proje sahasında meteorolojik koşullara bağlı olarak yılda 10 ay, ayda 25 gün ve günde 8 saat çalışılması esasına göre hesaplanan üretim değerleri Yıllık Üretim Miktarı 125 bin metreküp 200 bin ton, aylık üretim miktarı 12 bin 500 metreküp 20 bin ton, günlük üretim miktarı 500 metreküp 800 ton, saatlik üretim miktarı 62,5 metreküp 100 ton, vardiya sayısı 1 8 saat, çalışma süreleri 10 ay/yıl, 250 gün/yıl, 25 gün/ay, 8 saat/gün, malzeme yoğunluğu 1,6 ton/ metreküp.

Rezerv bilgileri; Ocak sahasında görünür rezerv; Ocak alanı x malzeme kalınlığı = 99 bin metrekare x 6 m = 594 bin metreküp (950.400 ton) olup, mümkün-muhtemel rezerv miktarları birbiri ile iç içe olarak oluşmaktadır.

Yıllık üretim miktarına bağlı olarak sahadaki rezervin yaklaşık 5 yıl yeterli olacağı

öngörülmektedir.

Kapladığı alan; 9,9 hektar olan ÇED izin talep alanı 101 ada 1 parsele kayıtlı mera arazisi olup gerekli izinler alındıktan sonra çalışmalara başlanacaktır.

Teknolojisi; Üretim açık işletme (basamak usulü işletme yöntemi) ile yapılacaktır Üretim yöntemi olarak tabakalı malzeme dozer ile yerinden çıkartılarak üretim gerçekleştirilecektir.

Sahada ocak açılması için, dekupajın kolay yapılabileceği, taşıma sorunlarını ortadan

kaldırabilecek yol güzergâhı dikkate alınarak bir yer seçilmiştir.

Çalışacak personel sayısı; İşletilmesi planlanan proje kapsamında 5 kamyon şoförü, 2 kepçe operatörü, 1 yağcı, teknik nezaretçi olarak 1 maden mühendisi ve 1 çevre görevlisi olmak üzere toplam 10 kişi çalışacaktır. Proje işletme aşamasında çalıştırılacak olan ekipman motorize olacağından herhangi bir tesise ihtiyaç duyulmamaktadır.

İşçilerin sosyal ihtiyaçlarının önemli bir bölümü en yakın yerleşim biriminden temin

edilebilecektir.  MEHMET EMİN TURPÇU

 

17 Ara 2021 - 11:15 Kirşehir/ Çiçekdaği- Yaşam --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.