Hekimler, Türkiye Saha Epidemiyolojisi Sertifikalı Eğitim Programı’na davet edildi

Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü, resmi sitesinde yaptığı açıklamaya Türkiye Saha Epidemiyolojisi Sertifikalı Eğitim Programına 2020-2021 Dönemi başvurularının başladığını bildirdi.

Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü, resmi sitesinde yaptığı açıklamaya Türkiye Saha Epidemiyolojisi Sertifikalı Eğitim Programına 2020-2021 Dönemi başvurularının başladığını bildirdi.
Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü, resmi sitesinde yaptığı duyuru ile Türkiye Saha Epidemiyolojisi Sertifikalı Eğitim Programı’na hekimleri davet etti.

Kırşehir’de Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşların merkez ve taşra teşkilatında görev yapan pratisyen hekim, halk sağlığı, enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji uzmanları, diş hekimi ve veteriner hekimler Türkiye Saha Epidemiyolojisi Sertifikalı Eğitim Programı’na katılabilecek.
Türkiye Saha Epidemiyolojisi Sertifikalı Eğitim Programı’na 2020-2021 Dönemi başvuruları başladığını bildiren Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü, “Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar ve Erken Uyarı Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen Türkiye Saha Epidemiyolojisi Sertifikalı Eğitim Programı’na Saha Epidemiyoloğu olarak eğitilmek üzere önümüzdeki dönem için yeni kursiyerler alınacaktır. Katılmak isteyenler için başvurular başlamıştır.  Başvuru için son tarih 31 Ocak 2022’dir” açıklamasını yaptı.
Türkiye Saha Epidemiyolojisi Sertifikalı Eğitim Programı hakkında şu bilgiler paylaşıldı:

Türkiye Saha Epidemiyolojisi Sertifikalı Eğitim Programı; toplumun sağlık düzeyini korumak, geliştirmek ve ortaya çıkan tehditleri belirleyip ortadan kaldırmak için güvenilir bilimsel incelemeler yapmak ve bunları uygulamak, elde edilen sonuçlara göre düzenlemeler yapmak için oluşturulmuş saha uygulamaları ile birlikte verilen iki yıl süreli sertifikalı bir eğitim programıdır.

Dünyada ilk kez ABD’de başlayan saha epidemiyolojisi eğitimi halen Avrupa Birliği ülkeleri de dâhil olmak üzere 160’dan fazla ülkede yapılmaktadır. 

Saha epidemiyolojisi eğitim programı; merkez ve il düzeyindeki sağlık kuruluşlarında uygulamalı olarak saha epidemiyolojisi eğitimi almış nitelikli sağlık personeli ile halk sağlığı hizmetlerinin kalitesini artıracak, karşılaşılan sorunların nedenlerini saptayarak etkili çözüm yollarını üretecek insan gücünü oluşturmayı amaçlamaktadır.

Saha epidemiyolojisi; önemli sağlık sorunlarının sürveyansı ve araştırılması (örneğin salgın incelemesi), sağlık hizmetlerinin etkilerinin ölçülmesi ve sonuçlarının belirlenmesi, toplumsal müdahale programlarının değerlendirilmesi ve önceki yıllara ait veriler ve mevcut veriler kullanılarak ileriye yönelik halk sağlığı ihtiyaçlarının belirlenmesi gibi unsurları kapsamaktadır.

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşların merkez ve taşra teşkilatında görev yapan pratisyen hekim, halk sağlığı, enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji uzmanları, diş hekimi ve veteriner hekimler başvuruda bulunabilir. Saha epidemiyolojisi eğitim programı iki yıl süreyle Ankara’da yapılacağı için başvuruda bulunan adayların bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Eğitim programına 31 Ocak 2022 tarihine kadar devlet hizmet yükümlülüğünü tamamlamış olan kişiler başvurabilir.  Kursiyerler kurumlarının olurları da alınarak 2 yıl süre ile geçici görevle Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nde görevlendirilirler. Bu süre boyunca Devlet Memurları Kanunu’na göre çalışırlar.

Başvurmak için ne tür belgeler gerekmektedir? Başvuru sahiplerinin Saha Epidemiyolojisi Eğitim Programı’na başvurma nedenleri ve Saha Epidemiyolojisi Sertifikalı Eğitim Programını tamamladıktan sonra gelecekte neler yapmayı planladıklarına dair yazılı açıklama (Ekteki Özgeçmiş Formunda yer almaktadır) yapmaları gerekmektedir. Ek’de verilen ‘Özgeçmiş Formu’ doldurulmalıdır.

Yukarıda belirtilen Özgeçmiş Formu doldurulduktan sonra, aday adayları, başvurularını en geç 31 Ocak 2022 tarihinde saat 18.00’de aşağıda verilen başvuru adresine elden ya da kargo yoluyla ulaştırmış olmalıdır.

Başvuru adresi; Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Genel Evrak Sağlık Mahallesi Prof. Dr. Nusret Fişek Caddesi 06100 Sıhhiye Ankara (Genel Evrak Bölümü’ne teslim edilecektir).

Belgeler gönderildiğinde, belgelerin takibini kolaylaştırmak amacıyla Saha Epidemiyolojisi Birimi’nin resmi e-posta adresine e-posta atılarak belgelerin gönderildiği başvuran aday tarafından bildirilmelidir. Başvurular için son tarih 31 Ocak 2022 saat 18.00 (Bu tarihten sonraki başvurular dikkate alınmayacaktır). Başvuranlardan mülakata alınacaklara mülakat tarihleri e-posta ve resmi yazı ile bildirilecektir. Mülakatlar Ankara’da yapılacak, Ankara dışından mülakat için davet edilen aday adayları için Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden görevlendirme onayları alınacaktır.

 

 

18 Ara 2021 - 14:45 - Yaşam --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.