Karıncalı Köyü’nde mermer kesme işleme tesisi kurulacak

Kırşehir’in Merkez İlçesi Karıncalı Köyü mevkiine maden (mermer) ocağı ve mermer kesme işleme tesisi yapılması planlanıyor.

Kırşehir’in Merkez İlçesi Karıncalı Köyü mevkiine maden (mermer) ocağı ve mermer kesme işleme tesisi yapılması planlanıyor.

Mer-Ma Mermer Madencilik Yatırım İthalat ve İhracat Sanayi Anonim Şirketi tarafından Karıncalı Köyü mevkiine maden (mermer) ocağı ve mermer kesme işleme tesisi yapılması hedefleniyor. Hedeflenen proje için çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci başladı.

Kırşehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, ÇED süreci hakkında “Kırşehir İli Merkez İlçesi Karıncalı Köyü Mevkii mevkiindeki Mer-Ma Mermer Madencilik Yatırım İthalat ve İhracat Sanayi Anonim Şirketi tarafından yapılması planlanan S.20054871 (ER.3068458) ruhsat numaralı ıı-b grubu Maden (Mermer) Ocağı Ve Mermer Kesme İşleme Tesisi Projesi ile ilgili olarak Kırşehir Valiliğimize sunulan P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 16. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur” açıklamasını yaptı.

Karıncalı Köyü Mevkiine yapılması planlanan tesiste ocak alanında 10 ay boyunca çalışma yapılacak ve ham mineral toprağın verimli kültür toprağına dönüşmesi sağlanacak.

Maden (mermer) ocağı ve mermer kesme işleme tesisi hakkında şu bilgiler elde edildi:

“Projeye konu faaliyet Kırşehir İli Merkez İlçesi Karıncalı Köyü mevkiinde Merma

Mermer Madencilik Yatırım İthalat ve İhracat Sanayii Anonim Şirketi tarafından

20054871 (ER:3068458) Ruhsat Numaralı sahada gerçekleştirilmesi planlanan ‘II-B

Grubu Maden (Mermer) Ocağı ve Mermer Kesme-İşleme Tesisi’ İşletmeciliğidir.

Proje kapsamında 99,95 hektarlık ruhsat alanının, ÇED alanı olarak belirlenen 24,88

hektarlık kısmında yıllık 405 bin ton (150.000 metreküp) kapasite ile mermer üretim faaliyeti gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Proje kapsamında mermer rezerv alanında yapılan çalışmalar ve proje yakın

çevresindeki aynı formasyonda çalışan diğer mermer üretim ocaklarından edinilen veriler kapsamında ocak veriminin yüzde 10 olacağı öngörülmektedir. Bu kapsamda ocakta yüzde 10 verim ile çalışılarak; 40 bin 500 ton /yıl (15 bin metreküp/yıl) mermer üretimi gerçekleştirilecek olup üretim faaliyetleriyle birlikte 364 bin 500 ton/yıl (135.0000 metreküp/yıl) pasa oluşacaktır.

Projeye konu alan ile ilgili olarak T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden

İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 5 yıl süre ile 27.10.2021-27.10.2026 tarihli II-B grubu İşletme Ruhsatı verildi. Fabrika sınırları dahilinde 0,598 hektarlık kapalı alanda 3 ST Mermer Kesme Makinesi, 1 adet Ebatlama Makinesi ve 1 adet Kumlama Makinesi olması planlanmaktadır.

99,95 hektarlık ruhsat sahasının 24,88 hektarlık alanı ÇED alanı olarak belirlenmiştir.

ÇED alanı dahilinde Mermer Ocağı İşletmeciliği yapılacak ve çıkarılacak olan 40 bin 500 ton mermer madeni ÇED alanı dahilinde Mermer Kesme-İşleme Tesisi’nde boyutlandırılarak piyasaya arz edilecektir.

ÇED alanı dahilinde Açık İşletme alanı olan 9,748 hektarlık kısım da açık ocak

işletmeciliği yapılacaktır. Ayrıca alan dahilinde; 12,932 hektarlık pasa depolama alanı, 1,172 ha bitkisel toprak depolama alanı, 0,254 ha stok sahası, 0,598 hektarlık kısım fabrika alanı olarak belirlendi.

Proje kapsamında ocak sahasında yılda 10 ay/yıl, 26 gün/ay, 8 saat/gün (1 vardiya) ,

Tesis kapsamında ise 12 ay/yıl, 26 gün/ay ve günde 24 saat (3 vardiya) üretim yapılacağı öngörülmektedir.

Proje kapsamında tesis inşaat aşamasında 8 personelin, ocak sahasında 8 personelin ve tesis kapsamında ise 30 personelin görev alması planlanmaktadır. Personelin bölgedeki civar köylerden alınacak olup planlanan proje ile birlikte bölge halkına da istihdam sağlanmış olacaktır. Proje konusu faaliyet alanı Kırşehir iline kuş uçuşu yaklaşık 12,3 kilometre, Merkez İlçesine 12,3 kilometre mesafededir. Proje alanının 2 bin 500 metre kuzeyinde Karıncalı Köyü, 5 bin 500 metre güney batısında Yağmurlukale Köyü bulunuyor.

Proje kapsamında 24,88 hektarlık ÇED alanı kullanılacak olup, kullanılacak alan orman vasfında arazilerden oluşmaktadır. Projeye başlanmadan önce kullanılacak alanlarla ilgili gerekli izinler alınacaktır.

Tesis alanında bitkilendirme işlemi yapılacak

Dosyaya konu faaliyet kapsamında üretim açık işletme tekniği, tel kesme yöntemi ile

gerçekleştirilecektir. Üretim faaliyetlerine ilk olarak üretim sahası üzerindeki örtü

tabakasının ekskavatör ile alınarak başlanılacaktır. Yüzeyden alınan bitkisel toprak, proje alanı içerisinde belirlenen 1.172 hektarlık bitkisel toprak depo alanında depolanacaktır. Depo alanında nakledilen bitkisel toprak yüksekliği 3 metreyi geçmeyen yaklaşık 6 metre genişliğindeki yığınlar halinde korunarak bitkilendirilecektir. Böylelikle ham mineral toprağın verimli kültür toprağına dönüşmesi sağlanacaktır.

Üretimi gerçekleştirilmesi planlanan sahada bitkisel toprak alınması işlemi sonrası

cevher üzerinde bulunan bozuk mermerli kısım makine vasıtası ile kaldırılacaktır. Üzeri açılan mermer tabakaları havalı sondaj makinesi ile birbirini kesecek biçimde önce dik delik ve bilahare alt delikler olmak üzere delikler açılacaktır. Oluşturulan deliklerden elmaslı tel geçirilecektir. Tel kesme makinesi vasıtasıyla döndürülen elmaslı tel ile mermer kesimi sağlanacaktır.

Daha sonra projeye konu mermer kesme-işleme tesisinde strip mermer, traverten

levha, fayans veya mermer üretimi gerçekleştirilecektir.

Faaliyetin sona ermesinden sonra, üretim sırasında çıkan pasa malzeme kazı

alanlarına arazinin genel eğim yapısına uygun olarak doldurulacaktır. Depo alanında

bekletilen bitkisel toprak ise oluşan nihai topografyanın üzerine ise en üst tabaka olarak serilecektir. Yapılacak bu çalışma ile faaliyet alanında doğal dengenin yeniden

oluşturulmasına yardımcı olunurken, aynı zamanda toprak kaybı da önlenecektir. Yapılan hesaplamalar ve çalışmalar sonucu proje kapsamında kullanılacak pasa alanının yeterli olacağı belirlendi.

Proje kapsamında 2872 sayılı Çevre Kanunu ve 5491 sayılı Çevre Kanununda

Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun ilgili maddeleri uyarınca hazırlanarak yürürlüğe

girmiş ve tüm Yönetmelikler ile diğer mevzuat kapsamında çevrenin korunması ve kirliliğin önlenmesi için gerekli her türlü izinlerin alınacak ve ilgili tüm yönetmeliklere uyulacak. MEHMET EMİN TURPÇU

21 Ara 2021 - 16:41 - Yaşam --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.