Petlas’ın kapasite artışı hakkında halkın görüş ve önerileri alınacak

Kırşehir’in önemli sanayi kuruluşlarından olan Petlas’ın kapasite artışı projesi hakkında halkın görüş ve önerileri alınacak.

Kırşehir’in önemli sanayi kuruluşlarından olan Petlas’ın kapasite artışı projesi hakkında halkın görüş ve önerileri alınacak.

Geçtiğimiz günlerde Kırşehir’de faaliyet gösteren Petlas Lastik Fabrikası’nın kapasite arttırmayı hedeflediğini gazetemizde yer verdik. Petlas, bu hedefi doğrultusunda proje hazırladı. Son şekli verilecek olan proje, 10 gün halkın görüş ve önerisine açıldı.

Kırşehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, projenin halkın görüş ve önerilerine açık olması hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Kırşehir İli Merkez İlçesi’nde Petlas Lastik Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan Lastik Üretim Tesisi 2.Kapasite Artırımı Projesi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) tarafından incelenerek son şekli verilmiş olup, söz konusu rapor halkın görüş ve önerilerini almak üzere ÇED Yönetmeliği'nin 14.Maddesi (1) no'lu bendi kapsamında Bakanlıkta ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nde on (10) takvim günü görüşe açılmıştır. Bakanlığa/Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne iletilen görüşler projeyle ilgili karar alma sürecinde dikkate alınacaktır. Görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na veya Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine müracaat edilebilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.”

Petlas’ın Lastik Üretim Tesisi ve 2. Kapasite Artırımı Projesi hakkında şu bilgiler elde edildi:

Kırşehir İli Merkez İlçesi Kındam Mah. Ankara-Kayseri Caddesi üzerinde 4547 ada 1

no’lu parselde toplam 1.583.664 metrekarelik alanda Petlas Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.1 tarafından Lastik Üretim Tesisi 2 işletilmekte olup, söz konusu tesisin 2.kapasite artışı planlanmaktadır. Mevcut durumda işletilme olan Lastik Üretim Tesisi için 140.424.981 kg/yıl kapasite ile 08.06.2010 tarih ve 1907 sayılı karar no ile (mülga) Çevre ve Orman Bakanlığından ÇED Olumlu Belgesi alınmıştır. 1. Kapasite artışı kapsamında fabrika alanında herhangi bir değişiklik olmadan 30 bin metrekarelik ilave mamül deposu yapılması ve üretimde kapasite artırımına gidilmesi planlanarak 157.000.000 kg/yıl kapasite için 25.02.2015 tarih ve 3806 karar no ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ÇED Olumlu Belgesi alındı.

Bu rapora konu olan 2.kapasite artışı kapsamında mevcut 157.000.000 kg/yıl kapasitenin 250.000.000 kg/yıla çıkarılması planlanıyor.

Tesiste her türlü, kara taşıt lastiği; forklift, binek radyal, kamyonet-minibüs radyal,

kamyonet-minibüs, askeri panzer, kamyon-otobüs, traktör ön-römork, traktör arka, traktör radyal, iş makinesi ve uçak lastiği üretilmektedir.

Lastik üretiminde ana hammadde olarak karbon, kauçuk ve yağ kullanılmaktadır.

Bunların yanında lastiğin türüne göre bileşimi değişmekte ve bazı kimyasal maddeler

eklenebilmektedir. Lastik üretimi; karışım hazırlama ünitesi, kalenderleme ve çapraz kesim ünitesi, ekstruder ünitesi, topuk yapım ünitesi, lastik yapım ünitesi, pişirme ünitesi, deney merkezi ve teknik servis ünitesi ve lastik yapım ünitelerinden oluşmaktadır.

Planlanan kapasite artışı kapsamında proseste herhangi bir değişiklik yapılmayacak olup, eklenecek makine-ekipmanlar ile aynı proses kullanılarak üretim kapasitesi artırılacaktır.

Söz konusu kapasite artırımı kapsamında üretimde yapılacak olan artışa ilave olarak tesise yeni üretim binaları, ek depo alanı ve banyo binası da yapılması planlanmaktadır.

İlave üretim alanı-4 (Azot Üretim Tesisi) bilgileri; Proje kapsamında bin metrekarelik alanda kurulması planlanıyor.

Soluduğumuz havada yüzde 78 oranında bulunan azot gazı, doğal olarak bu havadan hava ayrışım teknolojileri yardımı ile elde edilir. Azot Üretim Tesisinde Azot gazı üretmek için PSA (Pressure Swing Adsorption) teknolojisi kullanacaktır.

Azot üretim tesisinin işleyişi; Atmosferden emilen hava kompresör ile

basınçlandırılarak hava tankında stoklanır. Stoklanan basınçlı hava kurutucudan geçirilerek kurutulup filtre edilir. Filtrelenen kuru ve temiz hava azot jeneratöründen geçirilerek azot ayrıştırılıp azot tankında stoklanarak filtre + basınç ayarlaması + ölçüm yapılarak prosese dağıtılır.

Azotun proseste kullanılması; Azot Üretim Tesisinde üretilecek azot lastik pişirme prosesinde kullanılacaktır. Azot öncesi kızgın su kullanılan pişirme prosesi azot kullanarak daha ekonomik ve kaliteli ürün üretmeyi sağlamış olacaktır. Azot kullanılmasıyla fosil yakıt tüketimi ve buna bağlı atık miktarlarının azalacağı ön görülmüştür. Azotun pişirme prosesin de kullanılması ile ilgili kaynak araştırması yapılmıştır. İncelenen kaynaklardan bir tanesi azotla pişirmenin kızgın suyla pişirmeye göre avantajlarından bahsetmektedir.

Söz konusu sıcak su kullanımından azot gazı kullanımına geçiş çalışmaları kapsamında fabrika Ar-Ge departmanı bünyesinde deneme çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar kapsamında pişirmede kullanılması planlanan azot gazı, basınçlı tüpler halinde temin edilmiş ve preslere bağlanarak lastik pişirme çalışmaları yapılmıştır. Yapılan denemelerde lastiklerin içerisine sıcaklık sensörleri yerleştirilmek sureti ile sıcaklık değişimleri ve lastik pişme oranları incelenmiştir.

Ayrıca bu çalışmalar süresince kilogram lastik başına kullanılan buhar, sıcak su ve azot miktarları da ölçülmüştür.

Yukarıda bahsedilen deneme çalışmaları sonucunda elde edilen verilere göre 1 ton lastik başına tüketilen buhar miktarının 3.267 kilogramdan 2.815 kilograma düştüğü tespit edilmiştir.

Azot Üretim Tesisi’nin Azot gazı üretim kapasitesi 45 ton/gün olarak belirlenmiştir. Ayrıca prosese gönderilen azotun 30 ton/gün lük kısmının geri kazanılmak üzere azot üretim tesisine geri gönderilmesi planlanmaktadır. Dolayısı ile azot üretim tesisinin toplam işleme kapasitesi 75 ton/gün olarak belirlenmiştir.

Azot Üretim Tesisleri; 25.11.2014 tarih ve 29186 sayılı (D:09.02.2016/29619) Çevresel Etki Değerlendirme Yönetmeliği EK-2 Listesi Madde 2a) ‘Kimyasalların üretimi, petrolden yağlama maddesi üretimi veya ara ürünlerin işlenmesi için projelendirilen tesisler, (Proses kaynaklı atığı ve yan ürünü olmayan sadece karışım yapan tesisler bu kapsamın dışındadır)’ Kapsamında yer almaktadır.

420 bin metrekarelik alanda üretim yapılıyor

Söz konusu işletilmekte olan tesis içerisinde 420 bin metrekarelik kapalı alanda lastik üretimi yapılmaktadır. Kapasite artırımı ile birlikte tesise 61 bin 400 metrekarelik alanda ilave alanlar inşa edilmesi ve yeni makine-ekipmanların eklenmesi planlanmaktadır. Ayrıca mevcut deponun bir kısmı üretim alanına dahil edilecektir.

Mevcut ve planlanan kazan bilgileri; Tesiste toplam 131,4 MW kurulu güçte 4 adet kazan bulunmaktadır. Bu kazanlardan 2 tanesi akışkan yataklı kazan, 1 adeti ızgaralı kazan ve 1 adet ise doğalgazlı kazan bulunmaktadır. Kapasite artırımı kapsamında bir adet doğalgazlı kazan eklenecektir.

Mevcut ve planlanan baca bilgileri; Tesiste 134,5 metre, 50 metre ve 45 metre uzunluğunda 3 adet mevcut baca bulunmaktadır. 134,5 metrelik baca kömür kullanılan kazanlardaki baca gazı için kullanılmaktadır. Diğer 45 metrelik baca ise tamamen doğalgaz yakıtlı buhar kazanına hizmet vermektedir. 50 metrelik baca mevcut durumda kullanılmamaktadır.

Kapasite artırımı ile birlikte eklenecek doğalgazlı kazan için 1 adet 50 metre yüksekliğinde baca yapılacaktır.

Mevcut ve planlanan yakıt bilgileri; Tesiste yakıt olarak mevcut durumda kömür ve doğalgaz kullanılmaktadır. Kapasite artırımı ile birlikte tesise eklenecek kazanda yakıt olarak doğalgaz kullanılacaktır. Bu bağlamda kapasite artırımı kapsamında mevcut durumda kullanılan kömür miktarında değişiklik olmayacak olup doğalgaz miktarında artış olacaktır. FAHRETTİN TOKER

27 Ara 2021 - 11:51 - Yaşam --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.