Altaş, “Bugünkü ekonomik düzenimizin anlaşılması için biraz geçmişe bakmak lazım”

Altaş, bugünkü ekonomik düzenimizin anlaşılması için geçmişe bakılması gerektiğini bildirdi.

Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) Kırşehir İl Temsilcisi Av. Bilgehan Altaş, bugünkü ekonomik düzenimizin anlaşılması için geçmişe bakılması gerektiğini bildirdi.

HUDER Kırşehir İl Temsilcisi Av. Bilgehan Altaş, yeni ekonomik politika hakkında açıklamalarda bulunarak, Balta Limanı Antlaşması’nı örnek göstererek açıklamada bulundu.

Açıklamasına “Sevgili dostlar, hiçbir olay birdenbire olmaz. Bugünkü ekonomik düzenimizin anlaşılması için sanırım biraz geçmişe de bakmak lazım… Birkaç yazı olacak ama şimdiden sabır diliyor, takip etmenizi temenni ediyorum” diyerek başlayan HUDER Kırşehir İl Temsilcisi Av. Bilgehan Altaş, açıklamasının devamında şunları ifade etti:

“Yıl 1830’lu yıllar….Napolyon’un Osmanlıya saldırdığı yıllar, ardından Mısır’da Vali Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın isyan başlattığı II. Mahmut Dönemi.
Osmanlı’nın uzun zaman savaşmaktan dolayı ekonomik olarak sıkıştığı yıllar…İsyanı bastırmak için İngilizler’den yardım istemişiz... İngiliz kurnaz… Karşılıksız olur mu? Teklif edilen anlaşmayı mecburen imzalamışız… Adı Ticaret Antlaşması ama gerçekte ‘Batış Antlaşması.’
8 Ekim 1838 ‘de imzaladığımız Balta Limanı Ticaret Antlaşması tarihte ekonomi adına imzaladığımız en kötü anlaşma…. Antlaşma ile İngilizlere; kapitülasyonlarla güvence sağlanan bütün haklar ve imtiyazlar süresiz şekilde devam edecek.
İngilizler sanayi ve tarım ürünlerini Osmanlı Devleti’nde ayrıcasız bir şekilde satabilecek ya da satış amaçlı satın alabilecek. Osmanlı Devleti bütün tekelleri kaldıracak İngiltere ve kolonilerinde üretilen bütün mallar, değerleri üzerinden yüzde üç gümrük vergisi ödenmek şartıyla Osmanlı Devletine girebilecek. Eğer üretilen mal içeride satılacak olursa ek olarak yüzde 2’lik ek bir vergi alınacak.
Herhangi bir malı Osmanlı Devleti’nde satın alan İngiliz tacir, bütün iç gümrüklerin bedeli olarak malın kıymeti üzerinden yüzde 9 vergi ödeyecek. Şayet bu mal satılacak olursa yüzde 3 oranında ek vergi daha ödeyecek. İngiliz tacir, Osmanlı Devleti’nin en imtiyazlı tüccarının yararlandığı şartlarla ticaret yapma serbestisine sahip olacak…..
Sonuç ne mi oldu? Osmanlı Devleti İngiltere’nin yan sömürgesi oldu.
Osmanlı’da Müslüman nüfus daha çok kamu hizmetleri ve tarım ile uğraşırken gayrimüslüm nüfus daha çok Osmanlı ticareti başta Yahudi nüfus olmak üzere Rum ve Ermeni teba tarafından sağlanmaktaydı. Bu anlaşma ve vergi düzeni ile yerli diye tabir edeceğimiz ama aslında Yahudi tacirlerin yabancı tacirlerle yarışması zorlaştı, yerli tacir ticaret hayatından çekilmek durumunda kaldı, üretim azaldı ve küçük işletmeler kapandı, işsizliğin artmasına sebep oldu. Ahilik bu gelişmeler neticesinde önemini kaybetti. Özelikle tacir olanlar olmak üzere yabancı tebaada huzursuzluklar arttı. İngiliz tacirler Osmanlı’yı sömürürken yerli sermaye dışarıya taşındı. Bunun üzerine Tanzimat ve Islahat Fermanları hazırlansa da ortalık yatışmadı. Hatta Islahat Fermanı içerisindeki vergiye ilişkin maddeler ve milliyetçilik akımları ile Yahudilerin elinde bulunan sermayenin ardından Rum vatandaşlarda sermeyeyi ülke dışına taşımaya başladı.
Tabii bu gelişmeye Islahat Fermanı öncesi Rusya’nın Osmanlı üzerinden sıcak denizlere inme emeli ile başlattığı Kırım savaşı öncesinde 1854'te de ilk defa İngilizlerden 200 bin sterlin civarında bir dış borç alıyoruz ve 1874 yılına kadar 15 ayrı dış borçlanma yapmışız. Bu dönem içinde 239 milyon lira borçlanıldığı halde, hükümetin eline yalnızca 127 milyon lira geçmiş. Bugünkü anlamda cari açık o kadar artmıştır ki bu artışlar bize  1881'de Düyun-u Umumiye idaresinin ilanına  kadar götürmüştür.
Düyun-u Umumiye  1881-1923 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'nun iç ve dış borçlarını denetleyen kurum, sonrasında her borç alındığında başka adlarla hep olduğu gibi….
Yeni ekonomik programın gerekçelerini anlatmak adına yarına  devam edeceğiz…”

28 Ara 2021 - 10:41 - Yaşam --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Kirşehir Markaları

Umut Haber Gazetesi, Kirşehir ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (386) 213 40 50
Reklam bilgi