Milli Emlak Şefliği, taşınmaz satışı yapacak

Kırşehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Boztepe Milli Emlak Şefliği, 6 köyde taşınmaz mal satışı yapacak.

Kırşehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Boztepe Milli Emlak Şefliği, 6 köyde taşınmaz mal satışı yapacak.

Kırşehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Boztepe Milli Emlak Şefliği, 5 köyde 12 ham toprak ve 1 arsa satışı yapacak. Satışlar açık teklif usulüyle yapılacak. İhaleler 20 Ocak 2022 Perşembe günü 10.15 ile 15.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Kırşehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Boztepe Milli Emlak Şefliği taşınmaz mal satış ihale ilanında satışı yapılacak taşınmazların köylerini, ihale tarihini ve saatlerini şöyle yer verildi:

Çamalak Köyü’nde 5 ham toprak, ihalesi 20 Ocak 2022’de saat 10.15 ile 11.15 arasında, Çevirme Köyü’nde 3 ham toprak, ihalesi 20 Ocak 2022’de saat 11.30 ile 13.45 arasında, Çiğdeli Köyü’nde ham toprak, ihalesi 20 Ocak 2022’de saat 14.00’da, Eskidoğanlı Köyü’nde ham toprak ihalesi 20 Ocak 2022’de saat 14.15’te, Harmanaltı Köyü’nde ham toprak, ihalesi 20 Ocak 2022’de saat 14.30’da, Yenidoğanlı Köyü’nde arsa ve ham toprak, ihalesi 20 Ocak 2022’de saat 14.45-15.00’da arasında yapılacak.

Kırşehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Boztepe Milli Emlak Şefliği taşınmaz mal satış ihale ilanında şu bilgilere yer verildi:

“Özellikleri belirtilen taşınmazların satış ihalesi, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanununun 45. Maddesine göre açık teklif usulü ile belirlenen gün ve saatte Boztepe Kaymakamlığı’nda toplanacak ihale komisyonu tarafından yapılacaktır. Şartname ve ekleri mesai saatleri içerisinde Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Boztepe Milli Emlak Şefliği’nden ücretsiz olarak görülebilir. İsteklilerin her taşınmaz mal için ayrı ayrı olmak üzere ihale gün ve saatine kadar geçici teminat makbuzu veya teminat mektubu ile ikametgah il muhaberi, nüfuz cüzdanı ve fotokopisi, ortak katılım halinde ortak girişim beyannamesi ile birlikte komisyona müracaat etmeleri zorunludur. Başkaları adına vekaleten ihaleye iştirak edecek olanların noter tasdikli vekaletnameyi, tüzel kişilerin ise onaylı yetki belgesini ve imza sirküleri ile birlikte ihale yılı içerisinde alınmış Ticaret ve Sanayi Odası belgesini ibraz etmeleri zorunludur. Posta ile yapılacak olan müracaatlarda olabilecek aksaklıklarda mazeretler kabul edilmez. Hazine’ye ait taşınmaz malların satışı KDV’ye tabi değildir ve satış devir işlemleri sırasında düzenlenen belgeler vergi, resim ve harçtan muaftır. Satışı yapılan taşınmazlar satış tarihini takip eden 5 (beş) yıl süre ile emlak vergisinden muaftır. 4706 sayılı Kanunun 4916 sayılı Kanunla değişik 5’nci maddesi gereğince talep edilmesi halinde taşınmazın belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde olması halinde 5.000,00 TL (Beş bin TL) dışındakiler için 1.000,00 TL (Bin TL)’ nin üzerinde olması halinde ihale bedelinin ¼’ü peşin geriye kalanına kanuni faiz uygulanmak sureti ile 2 yıla kadar üçer aylık dönemler halinde 8 eşit taksit halinde ödeme yapılabilecektir.   

Hazine taşınmazlarının satış işlemlerinde satış bedeli, sınırlı ayni hak tesisi (irtifak hakkı) ve kullanma izni verilmesi işlemlerinde yıllık bedelleri üzerinden, Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü tarafından; 5 milyon TL’ye kadar olan kısmı için yüzde 1(yüzde bir), 5 milyon TL’den 10 milyon TL'ye kadar olan kısmı için yüzde 0,5 (binde beş), 10 milyon TL’yi aşan kısmı için yüzde 0,25 (onbinde yirmibeş) oranında işlem bedeli alınacaktır. İhaleye iştirak etmek isteyen katılımcıların Hayat Eve Sığar (HES) Uygulamasında veya E-Devlet üzerinden HES kodları sorgusunda sağlık durumlarının riskli olmaması ve bu durumu ihale saatinde ispatlamaları gerekmektedir. Komisyon gerekçesini bildirmek kaydı ile ihaleyi yapıp yapmamakta serbesttir.” BURCU ÖZTÜRK

06 Oca 2022 - 12:13 - YaşamYorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.