Kırşehir’de vaka sayısı 82.29’a geriledi

Kırşehir’de vaka sayısında düşüş yaşanmaya devam ediyor.

Kırşehir’de vaka sayısında düşüş yaşanmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın son yaptığı açıklamaya göre Kırşehir’de 100 bin kişi de görülen 18-24 Aralık haftasında vaka sayısı 82.29’a geriledi.
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 18-24 Aralık haftasında vaka sayısını açıkladı. Bakan Koca sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “18-24 Aralık arasında, 100 bin kişi içinde bir haftalık toplam yeni Covid-19 vaka sayısı il bazında neydi? Bilgiler, haftalık İnsidans haritasında” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, ayrıca sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada vatandaşları da bilgilendirerek uyardı. Bakan Koca, “Ne yapmalıyız? Havalandırması kısıtlı, kalabalık ortamlarda vakit geçirmemeliyiz. Maskeyi, bizi koruyacak şekilde takmalıyız. Sosyal mesafeyi, Omicron varyantının kolay bulaştığını bilerek ayarlamalıyız. Hijyen kurallarına uymalıyız. Aşı hatırlatma dozunu zamanında yaptırmalıyız.

Omicron varyantıyla birlikte vaka sayılarındaki artışa rağmen hastaneye yatışlarda endişe verici bir yükselme söz konusu değil. Öte yandan, hastaneler riskin arttığı ortamlar; kendimiz kadar sağlık çalışanlarını da korumak zorundayız. Hastaneye gittiğinizde lütfen dikkatli olun” ifadesine yer verdi.

Kırşehir 18-24 Aralık haftasında 82.29’a kadar geriledi

Kırşehir’de son haftalarda düşüş yaşandı.

Kırşehir’de 27 Kasım-3 Aralık tarihin göre vaka yoğunluğunda 46.9 düşüş yaşandı ve 100 bin kişide görülen vaka yoğunluğu 213.95’ti. Bu yoğunluk Kırşehir’de 4-10 Aralık haftasında 167.05’e geriledi Kırşehir’de 11-17 Aralık’ta 100 bin kişide görülen vaka sayısı 49.37 azalarak 117, 68 oldu. Kırşehir’de 18-24 Aralık’ta 100 bin kişide görülen vaka sayısı 35.39 azalarak 82.29 oldu.

 

Karantina süresi 14 günden 7 güne düşürüldü

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada pozitif vakaların karantina süresinin 14 günden 7 güne düşürüldüğünü bildirdi. Ayrıca Bakan Koca, okullarda yüz yüze eğitimin devam edeceğini de söyledi.
Koronavirüs Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında online olarak toplandı. Toplantının ana gündem maddelerini, salgının seyri, karantina kuralları, tedbirler ve aşı programı oluşturdu. Toplantıda alınan kararlar hakkında Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, sosyal medyada yazılı olarak şu açıklamayı yaptı:

“Omicron varyantı beklendiği üzere önemli bir vaka artışına neden olmuş durumda. Vaka sayılarındaki artış hastanelere henüz benzer oranda yansımamıştır. Omicron varyantının en çok yayıldığı İstanbul’da hastane yükünde belirgin bir artış gözlemlenmemiştir. Omicron varyantının diğer varyantlarla karşılaştırıldığında daha az hasta ettiğini söyleyebilmek için yeterli veri olmamakla birlikte mevcut işaretler endişeye sebep olmamaktadır.

Karantina sürelerinin mevcut koşullar dikkate alındığında yeniden düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir. Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5. gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer. Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük yaşamına devam eder. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler.

Yeni durumda kişisel tedbirlerin önemi artmıştır. Kişisel koruyucu ekipman kullanımı, kapalı ve havalandırması kısıtlı ortamlarda uzun süre geçirilmemesi ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Salgının yönetimi açısından hatırlatma dozu aşılarının önemi artmıştır. Mevcut aşı programımıza uygun olarak vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması son derece önemlidir. Aşı olmuş kişilerin virüse karşı koruma altında olduğu, hastalığa yakalansa bile hastalığı hafif geçirdiği unutulmamalıdır.

Vakaların kolay bulaştığı kapalı ve kalabalık ortamlar; Kalabalık toplantılar, ev içi kalabalık ve uzun süreli buluşmalar, havalandırması sınırlı eğlence mekanları, estoran ve kafeteryalarda geçirilen maskesiz uzun sürelerdir.
Bu ortamlarda maske kullanımından taviz verilmemeli ve mümkün olan en büyük sosyal mesafeye uyulmalıdır.
Eğitim kurumlarımızda alınması gereken tedbirleri içeren çalışma rehberine tam riayet edilerek hareket edilmelidir. Okullarımızda maske kullanımı, hijyen kurallarına uyum ve ortam havalandırma kurallarına tam uyum gerekmektedir. Okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir. Ülkemizdeki tüm müesseseler kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır. Tedbirlere uyarak eğitime devam edilecektir.” BURCU ÖZTÜRK

 

07 Oca 2022 - 12:02 - YaşamYorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.