EKPSS ile Kırşehir’de bazı kurumlara alım yapılacak

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS), ile Kırşehir’de bazı kurumlara alım yapılacak.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS), ile Kırşehir’de bazı kurumlara alım yapılacak.
Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı 2022 tercihleri başladı. Tercihler 5-14 Ocak tarihleri arasında yapılacak. Tercih yapılacak iller arasında Kırşehir’de yer alıyor. Kırşehir’de birçok kuruma ortaöğretim, önlisans ve lisans alanında alım yapılacak,.

Tercihlerin başlaması hakkında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, şu açıklamayı yaptı:

“Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik uyarınca ÖSYM tarafından yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) sonuçları ve kura usulü ile kamu kurum ve kuruşlarının boş kadrolarına yerleştirme yapılacaktır. Adaylar, 2022-EKPSS/Kura İle Engelli Kamu Personeli Yerleştirme Tercih Kılavuzuna saat 11.30’dan itibaren bağlantıdan erişebileceklerdir.
Adaylar tercihlerini, 05 - 14 Ocak 2022 tarihleri arasında yapabileceklerdir. Tercih işlemleri, 14 Ocak 2022 tarihinde saat 23.59'da sona erecektir.
Tercih işlemleri, Ek’te yer alan  2022-EKPSS/Kura İle Engelli Kamu Personeli Yerleştirme Tercih Kılavuzu kurallarına göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numarası ve aday şifresi kullanılarak bireysel olarak yapılacaktır. Adayların tercih işlemleri için kılavuzu dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.”

Başvuru genel şartları; İlan edilen kadrolara atanmak için başvuracak adayların aşağıdaki genel şartlara tercihlerin son günü itibarıyla sahip olmaları gerekmektedir: Türk vatandaşı olmak (5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28’inci maddesi gereğince Mavi Kart sahibi olup Mavi Kartlılar Kütüğüne kayıtlı adaylar bu kılavuzda yer alan kadrolara başvuramazlar.). 18 yaşını tamamlamış olmak (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler. Kazai rüşt kararının tercih işlemlerinin son günü itibariyle alınmış olması gerekmektedir.). Kamu haklarından mahrum bulunmamak. Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin 6’ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak. (Askerde bulunan adaylar tercih yapabileceklerdir. Ancak, yoklama kaçağı veya bakaya durumda bulunan adayların tercihte bulunmamaları gerekmektedir.) Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesindeki; ‘Engelli: Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından engel oranının yüzde kırk veya üzerinde ve çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyenleri, ifade eder’ hükmü gereğince en az yüzde 40 ve üzerinde çalışabilir engelli olmak. 7) Tercih edilecek kadrolar için aranan diğer başvuru ve atanma şartlarını taşımak.

En fazla 30 tercih tapılacak

2022 EKPSS/Kura İle Engelli Kamu Personeli Yerleştirme Tercih Kılavuzu’nda Tercihlerin yapılması ile ilgili işlemlere yer verildi.
İşlemlerden bazıları şöyle:
Adaylar tercihlerini 05 - 14 Ocak 2022 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 14 Ocak 2022 günü saat 23.59’da sona erecektir.
Tercih yapmak istediğiniz kadroları belirleyiniz ve 30’u geçmemek üzere istek sıranıza göre yazınız. Bu sıralamada kadronun size uygunluğu ve sizin bunlara vereceğiniz öncelikler son derece önemlidir. Üzerinde çalışma yaptığınız listeyi ÖSYM’ye kesinlikle posta ile göndermeyiniz veya elden teslim etmek için girişimde bulunmayınız. Böyle bir liste ÖSYM’de hiçbir şekilde işleme konmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacaktır.

İnternet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan ÖSYM’nin www.osym.gov.tr internet adresine giriniz ‘Aday İşlemleri’ alanından EKPSS/Kura Tercih işlemleri alanına erişiniz. Buradaki ilgili alana T.C. Kimlik Numaranızı ve şifrenizi giriniz. İnternet erişim şifresini kaybeden ya da unutan adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden ücretsiz olarak yeniden edinebilirler. Bunun için belirtilen internet adresinden ‘Şifremi Unuttum’ alanına girmeleri burada kendilerine sorulan soruları doğru cevaplandırmaları (Sorulara verilen 7 cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.) gerekmektedir. Bu sorulara doğru cevap veremediği için şifresini bu yolla yeniden edinemeyen adaylar nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportlarının aslı ile birlikte ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine veya yetkilendirilmiş başvuru merkezlerine şahsen başvurarak ücreti karşılığı yeni şifrelerini edinmek zorundadır. Bu şifre daha sonraki gerek tercih gerekse sınavlar ile ilgili işlemlerde de kullanılacağından adayların bu şifreyi saklamaları, başkaları ile paylaşmamaları gerekmektedir.

Kırşehir’de farklı kurumlara alım yapılacak

Kırşehir’de ortaöğretim mezunlarının tercihleri arasında gösterebileceği kadrolar (2022 EKPSS/kura tercih) şöyle:
Adalet Bakanlığı’na memur 2 kişi, Diyanet İşleri Başkanlığı’na Kur’an kursu öğreticisi 1 kişi, Milli Eğitim Bakanlığı’na hizmetli 2 kişi.

Kırşehir’de ön lisans mezunlarının tercihleri arasında gösterebileceği kadrolar (2022 EKPSS/kura tercih) şöyle:

Adalet Bakanlığı’na memur 2 kişi, Diyanet İşleri Başkanlığı’na Kur’an Kursu Öğreticisi 1 kişi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na veri hazırlama ve kontrol işletmeni Akçakent İlçesi’ne1 kişi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na veri hazırlama ve kontrol işletmeni Akpınar İlçesi 1 kişi.

Kırşehir’de lisans mezunlarının tercihleri arasında gösterebileceği kadrolar (2022 EKPSS/kura tercih) şöyle:

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na öğretmen 1 kişi, Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na sosyal çalışmacı 1 şişi, Diyanet İşleri Başkanlığı’na Kur’an kursu öğreticisi 1 kişi, Gelir İdaresi Başkanlığı’na veri hazırlama ve kontrol işletmeni Akçakent İlçesi’ne 1 kişi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na veri hazırlama ve kontrol işletmeni 1 kişi, Sağlık Bakanlığı’na diyetisyen 1 kişi, Sağlık Bakanlığı’na sosyal çalışmacı 1 kişi, Tarım ve Orman Bakanlığı’na mühendis 1 kişi, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne avukat 1 kişi. BURCU ÖZTÜRK

07 Oca 2022 - 15:22 - YaşamYorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.