Tehlikeli ve tehlikesiz atıkların geri kazandırılması planlanıyor

Kırşehir’de yaplması planlanan projeyle tehlikeli ve tehlikesiz atıkların geri kazandırılması hedefleniyor.

Kırşehir’de yaplması planlanan projeyle tehlikeli ve tehlikesiz atıkların geri kazandırılması hedefleniyor.

Kırşehir’in Merkez İlçesi’ne İstanbul Recyling Geri Dönüşüm San. Tic. A.Ş. Melikgazi Şubesi tarafından hurda metal işleme, hurda metal ergitme, atık elektrikli ve elektronik eşya işleme, tehlikeli atık (yağlı kablo, filtre,talaş) ve tehlikesiz atık (yağsız kablo, plastik atık, ambalaj atığı) geri kazanımı, ÖTA geçici depolama projesinin uygulanması hedefleniyor. Hedeflenen proje için çevresel etki değerlendirme süreci başladı. Çevresel etki sürecinin başlaması hakkında Kırşehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, “Kirşehir İli Merkez İlçesi 2861 ada, 6-11 parsel, 10.608 metrekare mevkiindeki İstanbul Recyling Geri Dönüşüm San. Tic. A.Ş. Melikgazi Şubesi tarafından yapılması planlanan hurda metal işleme, hurda metal ergitme, atık elektrikli ve elektronik eşya işleme, tehlikeli atık (yağlı kablo, filtre,talaş) ve tehlikesiz atık (yağsız kablo, plastik atık, ambalaj atığı)geri kazanımı, ÖTA geçici depolama projesi ile ilgili olarak Kirşehir Valiliğimize sunulan P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 16. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur” açıklamasını yaptı.

2 bin metrekarelik alanda yapılması planlanan projede 45 kişinin çalıştırılması hedefleniyor. İşletmenin tam kapasite ile faaliyet göstermesi halinde, yılda 350 gün ve günde 24 saat çalışılması planlanıyor.

Hurda metal işleme, hurda metal ergitme, atık elektrikli ve elektronik eşya işleme, tehlikeli atık (yağlı kablo, filtre,talaş) ve tehlikesiz atık (yağsız kablo, plastik atık, ambalaj atığı) geri kazanımı, ÖTA geçici depolama projesi hakkında şu bilgiler elde edildi:

Projenin konusu; İstanbul Recyling Geri Dönüşüm San. Tic. A.Ş .

Melikgazi Şubesi tarafından Kırşehir İli, Merkez İlçesi Kırşehir Or ganize Sanayi Bölgesi 2861 ada 6-11 parsel adresinde 10 bin 608 metrekare alan üzerinde kurulu bulunan toplam bin 500 metrekare kapalı alan içerisinde ‘Hurda Metal İşleme, Hurda Metal Ergitme, Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya İşleme, Tehlikeli Atık (Yağlı Kablo, Filtre,Talaş) ve Tehlikesiz Atık (Yağsız Kablo, Plastik Atık, Ambalaj Atığı) Geri Kazanımı, ÖTA Geçici Depolama’ faaliyetlerinin gerçekleştirilmesidir.

Söz konusu alanda Hurda İşleme faaliyeti gerçekleştirilmektedir. Gerçekleştirilen

faaliyet için 21.01.2020 tarih ve 964 sayılı ÇED Kapsam Dışı Kararı verilmiştir.

Proje sahibi, gerçekleştirilmesi planlanan faaliyeti mevcut tesis alanı içerisinde

belirlenen 2 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek olup, proje kapsamında kapalı alan inşası söz konusu olmayacaktır. Bu kapsamda tesiste arazi hazırlık ve inşaat işlemleri gerçekleştirilmeyecek. Kurulması planlanan tesis ile birlikte halihazırda sürdürülen hurda işleme faaliyetine ek olarak; hurda metal işleme, atık elektrikli ve elektronik eşya işleme, tehlikeli atık (yağlı kablo, talaş, filtre, ahşap) geri kazanımı, tehlikesiz atık (yağsız kablo, plastik atık, ambalaj atığı) geri kazanımı, tehlikesiz atık geri kazanımı (ergitme) öta geçici depolama faaliyetlerinin yapılması planlanıyor.

Planlanan faaliyet kapsamında; tesise gelecek atıkların, hammadde kabul alanına

alınarak kontrolleri (Atık üreticisi tarafından tehlikeli atık MOTAT ile tehlikesiz atık ise irsaliye ile gönderimi gerçekleştirilecek, doğrulama kontrolleri ve kantar sonrası kabulü yapılacaktır.) yapılacaktır. Bu kapsamda tesise kabul edilecek atıkların içeriğinde radyoaktif madde bulunup bulunmadığının tespiti amacıyla tesis girişinde radyasyon ölçümleri gerçekleştirilecek.

Gerekli kontroller yapılacak

Tesise gerçekleştirilmesi planlanan prosesler kapsamında tesise kabul edilecek olan

atıklar, atık kabul ünitesinde önce fiziksel kontrolden geçirilecektir. Fiziksel kontrol esnasında radyasyon ölçüm cihazı ile gerekli kontroller yapılacaktır. Kontroller sırasında atığın radyoaktif madde içermesi halinde, radyasyon ölçüm cihazı sesli ve ışıklı alarm verecektir. Radyasyon ölçüm cihazını kullanmaya ve radyasyondan korunma eğitimi alan yetkili personel, Atom Enerjisi Kurumunun ilgili birimi haberdar edilecektir. Atom Enerji Kurumu gelene kadar, Atom Enerji Kurumu tarafından uygun görülen sızdırmaz, üzeri kurşunlu levha ile kapalı radyasyon çukurunda, radyoaktif madde içeren atık bekletilecektir.

Proje alanında temiz su alt yapı sistemi mevcut olup uygulanacak olan proseslerde temiz su, sosyal tesislerde ve tehlikeli atık geri kazanımında kullanılacaktır, ilerleyen bölümlerde su kullanımına ilişkin bilgilere ayrıca yer verilmiştir.

Proje ömrünün 49 yıl olacağı öngörülmekle birlikte, tesiste yer alacak ekipmanların

düzenli olarak bakımlarının yapılması, gelişmiş teknolojilerin tesiste uygulanması ve işletme ömrü dolan ekipmanların yenilenerek yeniden işletmeye alınması sağlanarak, projenin ekonomik ömrünün hammadde temini sağlandığı sürece devam edeceği öngörülmektedir.

Proje konusu faaliyet alanı, Ankara- Kırşehir Karayoluna (D-260) karayoluna 3 bin 500 metre mesafededir. Proje alanı, kuzeydoğuda yer alan Gölhisar Mahallesi’ne 3 kilometre, kuzeyinde yer Kırşehir iline 9 kilometre, güneybatısında yer alan Gözler Mahallesi’ne 8 kilometre, güneyinde yer alan Akçaağıl Mahallesi’ne 5,5 kilometre mesafededir. Tesis alanına en yakın hane ise 2,6 kilometre kuzeydoğuda Gölhisar mahallesine bağlı hanedir.

İşletmenin tam kapasite ile faaliyet göstermesi halinde, yılda 350 gün ve günde 24 saat (3 vardiya) çalışılması planlanmaktadır. Ayrıca tesis bünyesinde 45 personelin istihdam edilmesi planlanmaktadır.

Tüm önlemler alınacak

İşletme aşamasında tesiste uygulanacak proseslere bağlı olarak kullanılacak olan alet ve cihazların çalıştırılmasında ve kış aylarında ısınma amacıyla elektrik enerjisinden faydalanılması planlanmaktadır. Sadece ergitme prosesinde enerji olarak doğalgaz kullanılacak ve proses sonucu 3 adet baca çıkışı olacaktır.

Söz konusu faaliyet kapsamında çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde

gerekli tüm önlem ve tedbirler alınacaktır.

Ülkemizde gerçekleşen hızlı ekonomik büyüme, teknolojik gelişme, sanayileşme,

kentleşme, nüfus artışı ve refah seviyesinin yükselmesi üretilen atık miktarında artış

yaşanmasına neden olmaktadır. Artan atık miktarı nedeniyle karşılaşılan zorluklar atıksız veya olabildiğince az atıklı üretimi ve tüketimi amaçlayan ‘atık yönetimi yaklaşımını’ gerektirmektedir. Atık yönetimi kapsamında gerçekleştirilen süreçler arasında; evsel, tıbbi, tehlikeli ve tehlikesiz atıkların minimizasyonu, kaynağında ayrı toplanması, ara depolanması, atıkların taşınması, geri kazanılması, geri dönüştürülmesi ve bertarafı yer almaktadır. Atık yönetimi, çevre koruma politikaları arasında çok önemli bir yer tutmaktadır. Doğal kaynakların hızla tüketilmesinin önüne geçilmesi ve üretilen atıkların çevre ve insan sağlığı için bir tehdit olmaktan çıkarılarak ekonomi için bir girdiye ve değere dönüştürülmesini amaçlayan atık

yönetim stratejileri, tüm dünyada giderek öncelikli bir politika hedefi olarak benimsenen ‘sürdürülebilir kalkınma’ yaklaşımının temelini oluşturmaktadır.

Doğal kaynakların ve bu kaynakların kendini yenileme kapasitesinin sınırlı olduğu göz

önüne alındığında, sürdürülebilir kalkınma yaklaşımı çerçevesinde atık yönetiminde; geri dönüşüm ve geri dönüşümün sosyal, çevresel ve ekonomik etkileri ön plana çıkmaktadır. Atık yönetiminin en önemli ayaklarından olan geri dönüşüm; değerlendirilebilir atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal yöntemler ile ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dahil edilmesi olarak tanımlanmaktadır. Atıkların çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi başta çevre ve insan sağlığı olmak üzere ekonomiyi de yakından ilgilendirmektedir.

Geri dönüşüm uzun vadede verimli bir ekonomik yatırım olarak görülmektedir. Doğal

kaynakların hızla tükenmesine bağlı olarak üretim sürecinde kullanılan hammadde arzının azalması ve buna bağlı olarak maliyetinin artması sonucunda ekonomik problemler ortaya çıkmaktadır. Sektörlerin hammadde ihtiyacının bir bölümünün geri dönüştürülebilen ve ekonomik değeri bulunan atıklardan karşılanması sürdürülebilirliğin sağlanması adına büyük önem taşımaktadır. Etkin bir geri dönüşüm sistemi, hammadde ve ara malı ithalat bağımlılığı yüksek olan sektörlerde bu bağımlılığı azaltıcı yönde yapacağı etkiyle de sürdürülebilir ekonomik büyümeye katkı sağlayacaktır. MEHMET EMİN TURPÇU

 

12 Oca 2022 - 12:04 - YaşamYorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.