Bu meslek kollarında çalışanlar, Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu oldu

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu getirildi.

Kırşehir’de ahşap mobilya imalatçısı, ayakkabı imalatçısı, baca yağlı kanal temizleme personeli, boyama operatörü, elektrik dağıtım şebekesi test görevlisi, güzellik uzmanı (Seviye 4), kuaför(Seviye 4), mobilya döşemecisi gibi mesleklerde çalışanlar Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu getirildi.

31 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete’de Mesleki Yeterlilik Kurumu, Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ yazısına göre 21 mesleğe daha Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildi. Kırşehir’de bu 21 meslek gruplarında çalışanlar, Mesleki Yeterlilik Belgenizi en kısa süre alın. Kırşehir’de 30 Aralık 2022 yılından sonra Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan çalışamayacak.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ 31 Aralık 2021 tarihli ve 31706 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu tebliğ ile MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısı 183’den 204’e çıktı. 31 Aralık 2021 tarihli ve 31706 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan yedinci tebliğ ile 21 meslekte daha MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu getirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2021/2 sıra numaralı tebliğinde yer alan 21 meslekte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra (30.12.2022 tarihinden sonra) çalıştırılamayacak.

Buna göre, iş kazaları açısından tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfındaki ahşap mobilya imalatçısı (Seviye 3-4-5), ayakkabı imalatçısı (Seviye 4), baca yağlı kanal temizleme personeli (Seviye 2), boyama operatörü (Seviye 4), elektrik dağıtım şebekesi test görevlisi (Seviye 4), güzellik uzmanı (Seviye 4), kesimci (ayakkabı) (Seviye 3), kuaför(Seviye 4), mobilya döşemecisi(Seviye 3-4-5), raylı sistem araçları elektrik bakım ve onarımcısı(Seviye 4), raylı sistem araçları elektronik bakım ve onarımcısı(Seviye 4), raylı sistem araçları mekanik bakım ve onarımcısı(Seviye 4), raylı sistemler sinyalizasyon bakım ve onarımcısı(Seviye 5), saraciye imalatçısı (Seviye 4), sayacı(Seviye 3), zeytinyağı üretim operatörü meslekleri(Seviye 4) için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildi.

31 Aralık 2021 tarihli ve 31706 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan karar şöyle:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ (Sıra No: 2021/2) amaç ve kapsam Madde 1 – (1) Bu Tebliğin amacı, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, çalışanlar için Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslekleri belirlemek ve yayımını sağlamaktır.

Dayanak Madde 2 – (1) Bu Tebliğ, 21/9/2006 tarihli ve 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu ile İlgili Düzenlemeler Hakkında Kanunun ek 1 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Belge zorunluluğu Madde 3 – (1) Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve ekteki listede belirtilen mesleklerde, Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler bu Tebliğin yayımı tarihinden itibaren on iki ay sonra çalıştırılamazlar.

(2) 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için birinci fıkradaki belge şartı aranmaz.

Yaptırımlar Madde 4 – (1) 3 üncü maddeye ilişkin denetimler iş müfettişlerince yapılır. Bu Tebliğ hükümlerine aykırı davranan işveren veya işveren vekilleri hakkında 5544 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesinin dördüncü fıkrası hükümleri uygulanır.

Yürürlük madde 5 – (1) Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

yürütme madde 6 – (1) Bu Tebliğ hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür.

FAHRETTİN TOKER

 

26 Oca 2022 - 16:17 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.