Beklenen karar Resmi Gazete de yayımlandı

Kırşehir’deki vatandaşları da yakından ilgilendiren mesken ile alçak gerilim tek zamanlı abone grubu için faturaya esas günlük ortalama belirlenen tüketim miktarının değiştirilmesinde dair karar Resmi Gazete de yayımlandı.

Kırşehir’de vatandaşların merakla beklediği mesken ile alçak gerilim tek zamanlı abone grubu için faturaya esas günlük ortalama belirlenen tüketim miktarının değiştirilmesinde dair karar dün Resmi Gazete de yayımlandı. Karara göre Kırşehir’deki vatandaşlar artık mesken ile alçak gerilim tek zamanlı abone grubu için faturaya esas günlük ortalama belirlenen tüketim miktarı 7 kilovatsaatten 8 kilovatsaate çıkarıldı.

Kırşehir’deki ticarethane sahipleri ayrıca sizi ilgilendiren karar da Resmi Gazete de yayımlandı. Kırşehir’deki ticarethane sahipleri, ticarethane alçak gerilim tek zamanlı abone grubu için faturaya esas günlük ortalama 30 kWh tüketim miktarına kadar olan tüketimlere düşük kademeli tarife uygulanacak.

Kırşehir’deki vatandaşlar alınan bu kararlar dünden itibaren geçerli olacak.

Mesken tüketim miktarının 7 kilovatsaatten 8 kilovatsaate çıkarılması hakkında dünkü Resmi Gazete de şu karar yayımlandı:

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan: Kurul Kararı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 28/2/202 tarihli toplantısında 31/1/2022 tarihli ve 10756 sayılı Kurul Kararı ile mesken ile alçak gerilim tek zamanlı abone grubu için faturaya esas günlük ortalama 7kWh olarak belirlenen tüketim miktarının, 1/3/2022 tarihinden itibaren düzenlenecek faturalar için günlük ortalama 8kWh olarak güncellenmesine karar verildi.

Ticarethaneler hakkında ise Resmi Gazete de yayımlanan karar şöyle:

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan: Kurul Kararı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 28/2/202 tarihli toplantısında 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunun 17 nci maddesinin dördüncü fıkrası kapsamında, 1/3/2022 tarihinden itibaren ticarethane alçak gerilim tek zamanlı abone grubu için faturaya esas günlük ortalama 30 kWh tüketim miktarına kadar olan tüketimlere düşük kademeli tarife uygulamasına; faturaya esas günlük ortalama 30 kWh tüketim miktarının üzerinde olan tüketimlerin belirtilen limite kadar olan kısmına düşük kademeli tarife, limiti aşan kısmına yüksek kademeli tarife uygulanmasına karar verilmiştir.

Mesken abone grubunun kapsamı genişletildi

Resmi Gazete de ayrıca mesken abone grubunun kapsamı genişletildi. Konuyla ilgili Resmi Gazete de yayımlanan karar şöyle:

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan: Kurul Kararı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 24/2/202 tarihli toplantısında; aşağıdaki “Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar”ın kabul edilerek Resmi Gazete’de yayımlanmasına Karar verilmiştir.

Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar

31/12/2015 tarihli ve 29579 4. Mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esasların 4 üncü maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Mesken olarak kullanılan müstakil binalar, apartmanlar ve apartmanlar içindeki bağımsız bölümler, konut kooperatifleri ve konut siteleri ile bu yerlerin ayrı sayaç ile ölçümleri yapılan kalorifer, asansör, hidrofor, merdiven otomatiği, kapışıcı dairesi ve benzeri ortak kullanım yerleri, ibadethanelerin 27/7/2013 tarihli ve 28720 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Genel Aydınlatma Yönetmeliği kapsamında yer almayan tüketimleri ile müştemilatı niteliğindeki lojman ve benzeri yerleri, T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından kurulan geçici barınma merkezleri, iktisadi işletmeleri hariç olmak üzere dernek ve vakıf merkezleri ile bunların şubeleri, cemevleri, köylerde içme suyu temini ve dağıtımı amaçlı kullanılan tesisler mesken abone grubu kapsamındadır.”

Bu Usul ve Esaslar yayımı tarihinde yürürlüğe girer. Bu Usul ve Esaslar hükümlerini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı yürütür. BURCU ÖZTÜRK

 

02 Mar 2022 - 15:57 - GündemYorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.