Hentbol liglerinin Covid-19 talimatları güncellendi

Türkiye Hentbol Federasyonu (THF) Kadınlar 1’inci Lig B Grubu’nda yer alan Kırşehir Belediyespor Kadın Hentbol Takımı’nın da olduğu 2021-2022 sezonu Covid-19 talimatı güncellendi.

Türkiye Hentbol Federasyonu,  2021-2022 Covid-19 Talimatı’nın güncellendiğini belirtti. Kadınlar 1’inci Lig B Grubu’nda yer alan Kırşehir Belediyespor Kadın Hentbol Takımı’nın maçlarına gidecek Kırşehir’deki vatandaşlar, salon içerisinde bulunan maske takmak zorundasınız. Kırşehir Belediyespor Kadın Hentbol Takımı’nın maçlarında tribünlere tam kapasiteli şekilde seyirci alınacak. Kırşehir Belediyespor Kadın Hentbol Takımı’nın teknik ekibi, sporcusu ve personellerinden hiç aşısı olmayan ve 2 tam doz aşısını tamamlamamış kişiler müsabakadan en fazla 48 saatte yapılmış PCR negatif test raporu veya Türkiye sistemine entegre olmamış aşıların müsabaka öncesi teknik toplantıda müsabaka gözlemcisine ibraz etmek zorunda olacak.

Türkiye Hentbol Federasyonu, 2021-2022 sezonu deplasmanlı hentbol ligleri müsabakaları Covıd-19 salgını için uygulama talimatını şöyle açıkladı:

Müsabakada görevli kişiler (sporcu idareci, hakem, gözlemci, saha görevlileri vb); Müsabakada görev alan sporcu, antrenör, idareci, hakemler, gözlemci, saha komiseri, paspas görevlisi, saha doktoru, güvenlik görevlisi, polis vb. kişiler; aşı kartlarında 2 tam doz aşılı (COVID-19 aşısı tamamlanmıştır) yazısı/belgesini müsabaka öncesi teknik toplantıda müsabaka gözlemcisine ibraz etmek zorundadır. Teknik ekip, sporcu ve personelden hiç aşısı olmayan ve 2 tam doz aşısını tamamlamamış kişiler müsabakadan en fazla 48 saatte yapılmış PCR negatif test raporu veya Türkiye sistemine entegre olmamış aşıların (jhonson & jhonson vb) Müsabaka öncesi teknik toplantıda müsabaka gözlemcisine ibraz etmek zorundadır. 2. Aşısını olmuş ve son 3 ay içerisinde hastalık geçiren kişiler durumu kanıtlar belgelerini ibraz etmeleri koşulu ile PCR test yaptırmak zorunda değillerdir. Müsabakada görev alan hakemler, gözlemci, saha komiseri, pas-pas görevlisi, saha doktoru, güvenlik görevlisi, polis maskeye ek olarak isterlerse yüz siperliği ile görev yapabilirler.

Talimata uyulmaması durumunda ilgili personel (müsabaka gözlemci ve hakemleri) sorumlular hakkında durumu tutanakla federasyona bildirir. Gerekli görülen durumlarda konu ceza kuruluna sevk edilir.

Salonlara takımlar en fazla 14 adet topla gelecek

Uygulama koşulları; Salon içerisinde bulunan tüm kişiler maske takmak zorundadırlar. Tribünlere Tam Kapasiteli şekilde seyirci alınabilir.

Üstteki şartlara uygun olarak tribüne girecek kişiler ve müsabaka salonuna girecek müsabaka görevlileri (seyirciler, hakemler, gözlemci, saha komiseri, pas-pas görevlisi, saha doktoru, güvenlik görevlisi, polis) müsabaka müdürünün sorumluluğu altında sosyal mesafelerini koruyarak maske ile salona alınması gerekmektedir. Salonların girişinde yeteri kadar dezenfektan ve yedek maske salonlarda bulundurulmalıdır. Hakem - gözlemci ve takımlara kişi başına dört (4) metrekare düşecek şekilde soyunma odaları tahsis edilmelidir. Salonlar müsabakadan en az 60 dakika önce boşaltılmış temizliği yapılmış olarak hazır bulundurulmalıdır. Salonlara takımlar en fazla 14 adet topla gelmelidir. Ev sahibi takımın organizasyonuyla toplar salona girişte dezenfektan ile temizlenmeli aynı şekilde müsabaka topları müsabaka öncesi ve devre arasında tekrar dezenfekte edilmelidir. Oyun sahasına girişte, yedek banklarında, hakem masasında dezenfektan bulundurulmalıdır.

Teknik toplantı; Müsabaka teknik toplantısına hakem-gözlemci, sahaya çıkacak takım görevlileri (birer kişi) katılacaktır. Toplantı mümkün olduğunca kısa tutulacaktır. Takım listelerinin müsabaka raporuna işlenmesi, online kayıtlar sahadaki hakem masasında yapılacak ve müsabaka raporu müsabaka öncesi ve sonrasında sahadaki hakem masasında hazırlanacaktır. Takımların Covid-19 negatif test sonuçları gözlemci tarafından teslim alınacak ve müsabaka raporu ile birlikte THF’ye ulaştırılacaktır. Tam Aşısını olmuş ve son 3 ay içerisinde hastalık geçirdiğini gösteren aşı kartları ise Gözlemci tarafından kontrol edilecektir. Toplantı esnasında ve tesis içerisinde mutlaka maske takılacaktır.

Masa hakemleri; Masa görevlileri kıyafetlerini giymiş olarak salona gelecekler ve soyunma odasına gitmeksizin doğrudan görevli masasına yerleşeceklerdir. Görevleri ile ilgili tüm işlemleri buradan yapacaklardır. Görev süresince maske takacaklardır, isterlerse yüz siperliği ile de görev yapabilirler.

Müsabakada görev alacak personelin görev yerleri; Müsabakalarda görev yapan personeller gözlemcinin uygun gördüğü ve ayrı bölgelerde maske takarak en az sayıda personel temini ile yer alıp görev yapacaklardır.

Erteleme tarihindeki karşılaşma benzer sağlık nedenleriyle bir daha ertelenemeyecek

Diğer konular; Takımlarımız hafta sonu - hafta içi müsabakası için yaptırdıkları PCR test sonuçlarını takip eden hafta içi - hafta sonu müsabakasında (7 gün içerisinde hafta sonu veya hafta içi müsabakası) ibraz ederek oynayabilirler. Test sonucu ve aşı kartı ibraz edilemeyen ve testi pozitif çıkanlar müsabaka da yer alamazlar. Takımlar kadrolarındaki sporculardan altı (6) ve daha fazla kişinin Covid-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle müsabakanın ertelenmesini belgelendirirse müsabaka ileri bir tarihe ertelenir.

Erteleme tarihindeki karşılaşma benzer sağlık nedenleriyle bir daha ertelenemez. Deplasmanlı liglerde kulüplerimiz tarafından yapılacak Covid-19 pozitif testlerinin sonuçları müsabaka tarihinden en geç 2 gün önce mesai bitimine kadar federasyonumuza bildirilmesi gerekmektedir. Ev sahibi takımın test sonuçlarını belirtilen zaman aralığında federasyonumuza iletmediği ve covid-19 nedeniyle müsabakanın oynanmaması durumunda deplasman takımının yaptığı konaklama + ulaşım masrafı ev sahibi takım tarafından karşılanacaktır. (Belgelendirmek ve yapılmış olmak koşuluyla ‘Konaklama tam pansiyon 1 gün+ Ulaşım’ bedeli)

Covid-19 nedeniyle müsabakası ertelenen kulüpler oynayacağı ilk resmi müsabaka öncesi karşılaşmada yer alacak tüm takım ve teknik kadronun PCR test negatif sonuçlarını ibraz etmek zorundadır.

Türkiye Hentbol Federasyonu Covid-19 salgınında oluşabilecek değişme ve gelişmelerde bu talimat maddelerinde değişiklik veya güncelleme yapabilir. Bu talimatta yer verilmeyen konularda Türkiye Hentbol Federasyonu Yönetim Kurulu kararları geçerlidir. FAHRETTİN TOKER

 

12 Mar 2022 - 15:39 - Spor --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.