Ekicioğlu, “Hep birlikte bu hukuksuzluğa ve adaletsizliğe dur diyeceğiz”

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “İl müdürlerinin keyfi uygulamaları ve yasalar üzerinde kendilerini görmeleri Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmayan bir durumdur!” dedi.

Yeni hükümet binası inşaatı ile ilgili yapılan basın açıklamasına katılan

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “Hep birlikte bu hukuksuzluğa ve adaletsizliğe dur diyeceğiz” dedi.

10 Mart 2022 Perşembe günü saat 14.30’da yıkılan valilik binası önünde, hükümet konağı süreciyle ilgili bir basın açıklaması yapıldı, ardından da görevini kötüye kullanan kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Yıkılan valilik binası önünde yapılan basın açıklamasına CHP Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, CHP İl Başkanı Baran Genç, İYİ Parti İl Başkanı Müfit Göçen, Demokrat Parti İl Başkanı Akif Aközbek, Gelecek Partisi İl Başkanı Uğur Şener, İl Genel Meclisi Üyeleri, Belediye Meclisi Üyeleri ve STK Temsilcileriyle birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

Genç, kamuoyunun beklentisinin aksine kararlar alınmasına Kırşehir Halkı’nın bir anlam veremediğini söyledi

CHP İl Başkanı Baran Genç yaptığı basın açıklamasında Kırşehir’de dönemin seçilmiş ve atanmışlarının, ilimiz STK, siyasi parti, oda, dernek ve sendikaların; özellikle de ilimiz Ahi Esnafı’nın ve Kırşehir Halkı’nın eski valilik binası yerine yenisinin yapılmasında mutabık kaldıkları ve bu mutabakat sonucunda da yapımına merkez hükümet konağı inşaatı olarak başlanan inşaatın öğrenci yurdu inşaatı olarak devam etmesi kararının alınması ardından Kırşehir Kamuoyu tarafından büyük tepki gösterildiğini söyledi.

24 Kasım 2021 Çarşamba günü AK Parti İl Başkanı Seher Ünsal tarafından yapılan bir açıklamayla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen 150. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda Kırşehir Kamuoyu’nun beklentisini ve şehirde başlatılan inşaat alanındaki sorunun anlatıldığı ve hükümet konağı inşaatı hakkında devir işlemlerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile yeniden başlatıldığını Kırşehir Kamuoyuyla paylaşıldığını da anımsatan Genç, yaşanan hukuksal süreçler ve açıklamalarla kamuoyunun beklentisinin aksine kararlar alınmasına ve uygulanmasına Kırşehir Halkı’nın bir anlam veremediğini dile getirdi.

Göçen, “Kırşehir’e yaptıklarını görüyoruz”

“AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli’nin Kırşehir’de hizmet edeceğiz diye konuşurken Kırşehir’e yaptıklarını görüyoruz” diyen İYİ Parti İl Başkanı Müfit Göçen, hizmetleri, iktidarın kendilerine bağlı kurumlara, yandaş derneklere, sendikalara yaptıklarını ifade ederek esnafın, çiftçinin, öğrencinin, emeklinin, memurun dinlenmediğini söyledi.  Bunu hep dillendirdiklerini söyleyen Göçen bunlardan hiçbirine cevap alamadıklarını ifade etti.

İYİ Parti İl Başkanı Müfit Göçen, “Kırşehir hizmet beklerken, milletin geçim derdine düşürüldüğü, insanların evine yağ alamadığı, eğitimde eski gücümüzden kaybettiğimiz,  hastanede doktor kalmadığı, çiftçinin gübre alamadığı, kamyoncunun mazot alamadığı günümüzde, beceriksizliklerini siyasi laf cambazlığıyla gizleyip, millete korku salıp, müdürleri vasıtasıyla vatandaşa hakaret eden, bir kişi için bile istihdam sağlamayıp, başarılı(!) bir şekilde milletvekili sayısını iki ye düşüren AKP İl Başkanlığı, eski hükümet konağı olmasını istediğimiz inşaatın ne olacağı konusundaki her zamanki tutarsız davranışlarına devam ediyor” dedi.

Ekicioğlu, ruhsatın imara aykırı olduğunun altını çizdi

Konuşmasında tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu da 2017 yılından bu yana ortada bir inşaat bulunduğunu ve bunu herkesin bir tarafa çekiştirdiğini dile getirerek kamuya büyük zarar yaşatıldığını ifade etti. Kendilerine gelen yazıya göre mevcut alanın yurt yapılmak istendiğini söyleyen Başkan Ekicioğlu, burasının bir resmi kurum alanı olduğunu söyleyerek plan tadilatının yapılmasını istediklerinin altını çizdi. Ekicioğlu, mevzuatın ve İmar Kanunu’nun ne söylediğinin önemli olduğunu belirterek Kırşehir Belediyesi’nin by-pass edilerek Bakanlığa Bağlı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden ruhsat verildiğini hatırlatarak bu ruhsatın imara aykırı olduğunun altını çizdi.

“Plan tadilatı yapılıp sonrada ruhsatı verirlerse Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bunu yapabilir” diyen Başkan Ekicioğlu, “Hiçbir plan tadilatı yapılmadan, yetkisini kullanması gerekirken, maalesef bunu yapmadı ve emrivaki bir şekilde alanı ruhsatlandırdılar” dedi.

Mevzuatın ve yasanın hiçe sayıldığını belirten Başkan Ekicioğlu, inşaatı eski firmanın devrettiğini ve yeni bir firmayla inşaatın yapıldığını belirtti. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yazdıklarında ruhsatın kendilerinde olmadığı yanıtını aldıklarını söyleyen Ekicioğlu, topun Gençlik ve Spor Bakanlığı’na atıldığını dile getirdi.

Yerel yönetimlerin her süreçte, bina bittikten sonra bile denetim yapmakla görevli olduğunu belirten Başkanı Ekicioğlu, yaşanabilecek (doğal afetler gibi) olumsuzların önüne geçilmesi için bunun elzem bir durum olduğunu dile getirdi. 

İl müdürlerinin keyfi uygulamaları ve yasalar üzerinde kendilerini görmelerini Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmayan bir durum olduğunu ifade eden Ekicioğlu, kendilerini kraldan çok kralcı sayanların bir gün halka hesap vermek durumunda kalacaklarını belirtti.

Ekicioğlu, “Bir beden ödenecekse, bunu yöneticiler, siyasiler; bizler ödeyeceğiz”

Belediyenin hiçbir kurumla çatışmak gibi bir amacı olmadığını söyleyen Başkan Ekicioğlu, belediye ile birlikte tüm kurumların halkın kurumları olduğunun altını çizdi. Belediyeye yok sayarak hukuksuz bir şekilde iş yapmanın Kırşehir Halkı’na verilen en büyük zarar olduğunun ifade eden Başkan Ekicioğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“İlçe yapılarak cezalandırılmaya çalışılan Kırşehir, şimdi köy yapsanız da bu duruşunu hiçbir zaman bozmayacaktır. Bir beden ödenecekse, bunu yöneticiler, siyasiler; bizler ödeyeceğiz. Hep birlikte bu hukuksuzluğa ve adaletsizliğe dur diyeceğiz. Kamu kaynaklarını çürütmeye kimsenin hakkı yok. Yapılan şeylerin hukuk çerçevesinde yapılması gerekir. 

Biz şimdi bize projeleri vermeyenler hakkında, ilgili müdürler hakkında savcılığa giderek suç duyurusunda bulunacağız. Burada bir belediye var ve sorumluluk-denetim hakkı var. Bunu devre dışı bırakmaya hiç kimsenin hakkı yok.

Biz, ruhsatların içeriğinin bilgisinin verilmesi için hem suç duyurusunda bulunacağız; hem de açıklamamızdan sonra inşaatı mühürleyeceğiz. Tehditlere ve şantajlara boyun eğmeyiz. Bizlerin çocuklarımıza, torunlarımıza borcumuz var.”

İlhan, “AK Parti yaparsa zam yapar”

CHP Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan da açıklamasında, alanda kız yurduna bir ihtiyaç olmadığını dile getirerek an itibarıyla Kırşehir’de bir yurt açığı bulunmadığının altını çizdi. AK Parti’nin Kırşehir’e hiçbir şey yapmadığını söyleyen Kırşehir Milletvekili İlhan “Yaparsa AK Parti yapar, diyorlar. AK Parti yaparsa zam yapar” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından görevini kötüye kullanan kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunulmak üzere Kırşehir Adliyesi’ne geçildi.

14 Mar 2022 - 12:34 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.