Tıp Bayramı’nda iş bırakarak, basın açıklaması yaptılar

14 Mart Tıp Bayramı’nda Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlıkçılar iş bırakarak basın açıklaması yaptılar.

Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktorlar ve sağlık çalışanları iş bıraktı. 3 gün sürecek olan iş bırakma eylemi nedeniyle Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dün saat 12.00’de basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, hastanede çalışan doktorlar ve sağlıkçılar katıldı. Basın açıklamasını Hekim-Sen adına Dr. Erol Erşekerci, Hekim Birliği adına ise Dr. Erdal Ünlü yaptı.

14-15-16 Mart tarihlerinde iş bıraktıklarını bildiren Dr. Erdal Ünlü, “Biz Hekimler; yıllarca kendi çabamızla ve ailelerimizin maddi manevi desteği ile Cumhuriyetin kurucu değerlerinin sağladığı eğitimdeki fırsat eşitliği sayesinde en zorlu sınavlarda başarılı olarak eğitim hakkını elde ettik. Eğitim hayatımız boyunca sevdiklerimizin ve kendimizin hayatından ödün verdik. Aynı özveriyi hekimlik hayatımız boyunca yapmaya devam ettik ve ediyoruz. Bizim gibi bu Devletin üniversitelerinde eğitim görenlerden farklı olarak aldığımız eğitimin bedelini yüksek harç miktarları, stajyer ve intörnlük dönemlerinde tutulan bedelsiz nöbetler ile ve sonrasında hiçbir meslek grubunda olmayan mecburi hizmetler ile defalarca, fazlasıyla ödedik” dedi.
Ünlü, “Her şeye rağmen ülkemizden, halkımızdan ve haklarımızdan vazgeçmedik”

Pandemide ön cephede savaştıklarını bildiren Dr. Erdal Ünlü, “Günden güne itibarsızlaştırılan mesleğimizi yerine getirirken tehdit edildik, şiddet gördük, tükendik ve hatta öldürüldük. İçinden geçtiğimiz zorlu koşullara rağmen zaman kavramı gözetmeksizin, etik ve vicdani değerlerimizden başka bir şeyi düşünmeden, pandemi döneminde de çalışmaya devam ettik. Ön cephede savaştık! Ailelerimizi haftalarca görmemeye razı olduk! Tükendik! Hayatlarımızı kaybettik!

Her şeye rağmen ülkemizden, halkımızdan ve haklarımızdan vazgeçmedik. Topluma hak ettiği kalitede sağlık hizmeti sunmak ama bunun karşılığını da almak istiyoruz. Biz tükendik, hastalandık ve ölüyoruz. Önce zarar verme, zarar görme ilkesi doğrultusunda kendimizi tedavi etmek, sonra bu sağlık sistemini toplumunun yararına olacak şekilde iyileştirmek istiyoruz. İsteklerimizin sadece maaş artışı gibi bir kavramın içine sıkıştırılmasını asla kabul etmiyoruz. Hak ettiğimiz insana yakışır çalışma koşulları ve halkımızın hak ettiği sağlık hizmeti için çabalıyoruz.

Tıbbiyeli vatansever Hikmet Boran’ın ruhuyla hekimlere atfedilen Hekimlere özel bu günde Tıp Bayramı Kutlamasıyla başlayarak diyoruz ki: ‘Buradayız; hep birlikte hekimler ve hekimlik için yan yana mücadele etmeye devam ediyoruz…’” ifadesini kullandı.

Taleplerini açıkladı

Hekim Birliği adına açıklama yapan Dr. Erdal Ünlü, özüm bekleyen ve taleplerini şöyle açıkladı:

“Bu yolda kan kaybetmeye devam eden biz hekimler için pansuman olabilecek, acil çözüm bekleyen ve öncelikli haklı taleplerimiz şunlar;

Hastane, ASM, ADSM’lerde güvenliğin gerçek anlamda sağlanması için güvenlik görevlileri ve gerekli araç, cihaz gibi donanım yeterli sayıda bulunması ve kurumlara kontrollü giriş sağlanması. Şiddete karşı mücadelede daha etkin, caydırıcı yaptırım ve usuller TCK ve CMK’da yer alacak şekilde düzenlenmesi, cezası kesinleşen faillerin sağlıkla ilgili sosyal güvenlik hakkından mahrum bırakılması.

Malpraktis davalarında hekim ve diş hekimlerinin, hakimler gibi güvence altına alınması. Kast unsuru olmadıkça, hekim hapis cezası ile yargılanmamalı ve tazminat hekime rücu edilmemeli.

Tüm hekim ve diş hekimleri arasında eşit işe eşit ücret anlayışı sağlanarak, aynı eğitim düzeyindeki hekimlerin statü farklılıklarından doğan ücret ayrımları kaldırılması. Genel bütçeden ödenen ve emekliliğe yansıyan tek kalem maaş düzenlenmeli ve bu maaş en az kıdemli tabip albay veya 1’inci dereceye ayrılmış 10 yıllık hakim ve savcı maaşı düzeyinde olmalı.

Aile hekimliğindeki sözleşme ve ödeme yönetmeliği derhal geri çekilmesi. Aile hekimliğinde hak ediş ücretlendirmesinde 2 bin 700 nüfusa düşülse dahi aile hekiminin sorumlu olduğu nüfus 4 bin gibi hak ediş alması için katsayıların artırılması. Son 5 yıldaki cari gider kaybı yerine konmalı ve cari giderin yıllık hesaplaması, gider kalemlerine göre yapılması. Aile hekimliği için açılacak tüm binalar idare tarafından kamu binası olarak tedarik edilmesi ve aile hekimlerine tahsis edilmesi.

Asistan hekimlere 24 saati aşan mesai uygulamalarına son verilmesi. Asistan hekimler nöbet ücreti tehdidi ile fazla mesaiye zorlanmaması ve borçlanma senetlerinin kaldırılması. Özellikle uzmanlık ve yan dal eğitimi sonrası mecburi hizmetin kaldırılması.
Unutulmamalı ki sağlıklı, mutlu ve refah bir toplumun yolu sağlıklı hekimlerden geçer.

Bu haklı sebeplerle 14 Mart Tıp Bayramımızı kutluyor ve 14-15-16 Mart 2022 tarihlerinde iş bırakıyoruz. Bu meşru mücadelemizi kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.” BURCU ÖZTÜRK

14 Mar 2022 - 16:46 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.