Atabey, “İş-yaşam dengesi iyi kurulmuş bir sağlık camiası yaratmayı taahhüt ediyoruz”

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Kırşehir İl Başkanı Metin Atabey, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle açıklamalarda bulunarak önerileri olduğunu ifade etti.

Artan enflasyonla birlikte, yetersiz maaş ve ek ödemelerdeki belirsizlikler sağlık çalışanlarını hızla yoksulluk sınırına getirdiğini bildiren DEVA Partisi Kırşehir İl Başkanı Metin Atabey, “Mesleğe yeni başlayan pratisyen hekim maaşı yaklaşık 4 bin 900 TL; kıdemli uzman hekim maaşı 10 bin TL’dir. (5 bin 800 TL çıplak maaş). BAĞ-KUR ve SSK emeklisi hekimlerin aylığı 2 bin 300-4 bin TL civarındadır. Döner sermaye yoluyla kazandıkları gelir ise çoğunlukla düzensizdir ve verilen emeği yansıtmamaktadır. Performans sistemi dengeli bir şeklide tasarlanmadığı için pek çok hekim hastaları etkin şekilde tedavi edememekte; tedavi hizmetlerinin optimizasyonu için getirilen bu sistem, gereksiz tanı/tetkik ve yetersiz tedavi süreleri nedeniyle aslında kamu zararına sebep olmaktadır. Buna karşılık hekimler de emeklerinin karşılığını alamamaktadır” dedi.

“Emeğinin karşılığında, meslek hayatı boyunca ve emekliliğinde insanca yaşayacak seviyede ve güvencede gelir alamayan hekimler, maaş ve emekli aylığına etki edecek 7200 ek gösterge uygulanması ve özel tazminat oranlarının yükseltilmesini (yüzde 150 artış) istiyorlar” diyen DEVA Partisi Kırşehir İl Başkanı Metin Atabey, açıklamasına önerileriyle devam etti:

“Önerilerimiz; Sağlık çalışanlarının ücret sisteminin bütününün yeniden kurgulanması gerekiyor. Özellikle ‘performans sistemi’ mevcut haliyle tedavi kalitesinin ve hasta memnuniyetinin düşmesine sebep olmaktadır. Tedaviyi alanın da verenin de memnun olmadığı bir sistem sürdürülebilir değildir. Sağlık çalışanlarının maddi olarak önlerini görebildikleri, aileleri için iyi bir gelecek inşa edecek düzeyde, düzenli bir gelire sahip olmalılar. 

DEVA Partisi olarak, sistemin tüm yükünün sağlık çalışanlarının omuzlarına yüklendiği bir sağlık sisteminin adil ve sürdürülebilir olmadığının farkında olarak, ekonomik koşulları iyileştirilmiş, iş-yaşam dengesi iyi kurulmuş bir sağlık camiası yaratmayı taahhüt ediyoruz.

Atabey, “Asistan nöbet süreleri 36 saati buluyor”

Kanunen ayda 10 nöbetten fazlası yasak. Ve Sağlık Bakanlığı 130 saat üzerinin nöbet parasını ödemiyor. Bazı hastanelerde kadın doğum, kalp cerrahisi, beyin cerrahisi gibi bölümlerde ayda 12-15 kez nöbet tutan asistan hekimler var. Asistan nöbet süreleri 36 saati buluyor.

Önerilerimiz; Hekimlik kutsal bir meslek; bu insanlar çok zor yetişiyor. Hekimlerimizi tükenmişlik ve çaresizlik yüzünden kaybetmemeliyiz. Onları mesleklerinden, memleketinden soğutan koşulları ortadan kaldıracağız. Asistan hekimlerin çalışma koşulları standardize edilmeli, nöbet süresi azami 130 saat ve ertesinde izin olmalı. Çalışma süreleri insan haklarına uygun seviyeye getirilmeli ve denetimi sağlanmalı.

Bu konuda DEVA Partisi ve toplumun diğer kesimlerinden gelen tepkiler sonrası Sağlık Bakanlığı bir genelge yayınlayarak ‘kanuni nöbet sürelerine riayet edilmesi’ hususunu tüm sağlık hizmet kuruluşlarına duyurdu. Ancak keyfi uygulamalar devam ediyor. Bunun denetimi mutlaka sağlanmalı.

Önerilerimiz; Sağlık sistemimizin tamamen tıkanma noktasına gelmesini engellemek için sağlık politikalarının arz talep dengesini kuracak şekilde yeniden yapılandırılması kaçınılmazdır. Atama bekleyen yüzbinlerce sağlıkçının sisteme dahil edilmesini sağlayacak bir işgücü planlaması ile, dengeli iş yükü dağılımı sağlayacağız.

Sağlık çalışanlarının maaş ve özlük hakları iş-yaşam kalitesini artıracak şekilde iyileştirilerek, tükenmişliğin ve beyin göçünün önüne geçeceğiz. Türkiye ‘Giden Hekimlerin’ ülkesi olmayacak. Sağlık bilimlerinin akademik kadrolarına sadakatli yandaşlar değil, liyakatli bilim insanları yerleştireceğiz.

Önerilerimiz; Yıllardır süre gelen sağlık çalışanlarını itibarsızlaştırmaya, küçümsemeye varan siyasi dilden vazgeçmek gerekiyor. Devleti yönetenlerin görevi sağlıkta şiddet olaylarının sonrasında tweet mesajı yayınlamak değil, bunları önlemektir. DEVA Partisi’nin en önemli önceliklerinden biri, sağlık çalışanlarının saygınlığını olması gereken düzeye tekrar yerleştirmektir. Bunun için Sağlıkta Şiddet Yasası’nda revizyona gidip etkin yasal yaptırımlar yoluyla caydırıcılığı sağlayacağız. Şiddetin önüne geçmek için tüm toplumun dahil olduğu toplumsal bir mücadele başlatacağız.

Önerilerimiz; Halkımızın sağlığı için fedakarca çalışan aile hekimliği çalışanlarımızı haklı mücadelelerinde destekliyor; çalışma koşullarının cezalandıran değil, teşvik eden bir yasal zemine dayalı olması gerektiğini ifade ediyoruz.  ‘Ceza Yönetmeliğini’ kaldıracağız. Yerine pozitif performansa dayalı bir yasal zemin yaratacağız. İş güvencesini ortadan kaldırmak yerine, iş barışını tesis ederek motivasyonu arttıracağız. Hak edişlerin nüfusa bağımlılık oranını azaltıp daha adil bir gelir kazanma imkanı sağlayacağız. DEVA Partisi olarak, sistemin tüm yükünün sağlık çalışanlarının omuzlarına yüklendiği bir sağlık sisteminin adil ve sürdürülebilir olmadığının farkında olarak, ekonomik koşulları iyileştirilmiş, iş-yaşam dengesi iyi kurulmuş bir sağlık camiası yaratmayı taahhüt ediyoruz.”

14 Mar 2022 - 16:50 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.