Ayçiçek, nohut ve yeşil mercimek ekilişinde artış olabileceği tahmin ediliyor

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Fenolojik Değerlendirme Raporu’na göre Kırşehir’de bu yıl ayçiçek, nohut ve yeşil mercimek ekilişinde artış olabileceği öngörülüyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi Merkez ve Taşra teşkilatı teknik personelinin sahadan birebir gözlem, meterolojik veri ve teknik bilgilerle hazırladığı ‘Fenolojik Değerlendirme – Hububatta Yağış, Ekiliş ve Gelişim Analizi (Şubat 2022 Değerlendirmesi)’ yayımlandı. Yayımlanan değerlendirmeye göre Kırşehir’de bu sene ekimi artacak ürünler hakkında bilgi verildi.

Fenolojik Değerlendirme Raporu’nda ekiliş değerlendirmesinde Kırşehir’inde bulunduğu İç Anadolu Bölgesi hakkında şu bilgiye yer verildi:

İç Anadolu Bölgesi (ülkemiz buğday ekilişinin yüzde 37’si); Bölgede son aylarda alınan yağışların etkisiyle bölge genelinde bitki gelişimi genel olarak iyi durumdadır. Yazlık ekilişler Akşehir’de (arpa ve yulaf) yer yer başlamış; Kayseri, Konya ve Sivas’ta mart ayı içerisinde başlayacağı öngörülmektedir.

Kırşehir’de yazlık ekiliş yapılan arazilerde daha önce Bakanlığımız tarafından yüzde 75 tohum hibe desteği çalışması kapsamında dağıtımı yapılan ayçiçek, nohut ve yeşil mercimek ekilişinde artış olabileceği öngörülmektedir. Akşehir çevresinde özellikle kıraç alanlarda nisan ve mayıs aylarında yeterli yağış alınsa bile bir miktar rekolte kaybı olacağı değerlendirilmektedir. Üreticilerin sözleşmeli ayçiçeği üretimi için firmalarla yaptıkları görüşmeler neticesinde sözleşmeli üretim yapacakları bilgisi alınmış, dolayısıyla ayçiçeği ekiminde artış olacağı değerlendirilmektedir. Kırıkkale’de üreticiler mart ayının ortalarına doğru dekara ortalama 8-10 kilogram üst gübre kullanacaklarını beyan etmiştir. Ocak ve Şubat aylarında kar ve yağmur şeklinde alınan yağışların yeterli miktarda olması, Mart ayının ortalarında yapılacak üst gübreleme işlemi ile birlikte bitki gelişiminin olumlu yönde etkileneceği öngörülmektedir. Konya’da verimi doğrudan etkileyen taban gübresi kullanımı ve sertifikalı tohum kullanımı geçen yıla göre düşmesine karşın yağışların iyi olması çiftçilerin rekolte beklentilerini arttırmıştır. Üst gübre kullanımında önemli bir azalma olmayacağı, bahar yağışlarının da optimum seviyelerde olması durumunda hinterlant açısından verimli bir yıl olacağını öngörülmektedir. Ocak ve Şubat ayında ortalamaların çok üzerinde ve kar şeklinde olan yağışlar hububat ekili arazileri doygun hale getirmiş ve yer altı-yer üstü su rezervlerinin de artmasını sağlamıştır.

Kırşehir’de lokal olarak yaprak sararma tespit edildi

Hububatta toprak üstü vejetatif gelişim düşük ortalama sıcaklıklar nedeniyle çok yavaş olurken kök gelişimi devam etmiştir. Bununla birlikte geç ekilen (Kasım-Aralık) ve daha önce çıkış olmayan alanlarda çimlenme tamamlanmıştır. Erken ekilen sulu arazilerde kardeşlenme başlamış olup ortalama kardeş sayısı 3-4 adettir; kıraç ve geç ekilen arazilerde ise kardeşlenme henüz başlamamıştır. Önümüzdeki günlerde havaların ısınması ile beraber hububatta genel olarak kardeşlenme dönemine girileceği ve akabinde üst gübre uygulamalarına başlanacağı tahmin edilmektedir. Konya’da düşük sıcaklıklar nedeniyle özellikle alternatif karakterli, daha çok geçiş iklimine uygun buğday çeşitlerinde ve arpalarda vejetatif aksamda kloroz görülse de bu zararlar telafi edilebilecek düzeydedir. Kırşehir’de lokal olarak yaprak sararmaları, Sivas’ta yer yer köstebek zararı tespit edildi.

Nohut ekimi yağışlar dolayısıyla Mart ayının sonunda yapılması bekleniyor

Fenolojik Değerlendirme Raporu’nda Kırşehir’in de içinde bulunduğu İç Anadolu Bölgesi’nde yağışlar nedeniyle nohut ekiminin yapılamadığı, ekimler Mart ayı sonunda yapılması beklendiği belirtildi.

Notu ekimi hakkında Fenolojik Değerlendirme Raporu’nda şu bilgiye yer verildi:

Ülkemizde nohut üretiminin yaklaşık yüzde 17’sinin yapıldığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde; Kışlık nohut ekilişleri aralık ayının ilk haftasından itibaren başlamış, Şubat ayının sonu itibariyle tamamlanmıştır. Ülkemiz nohut üretiminin büyük bir çoğunluğunun yapıldığı İç Anadolu Bölgesi’nde; Mart ayının ilk haftalarında başlaması beklenen ekilişler bu dönemde alınan yağışlar sebebiyle henüz başlamamış olup mart ayı sonlarında başlaması beklenmektedir. Girdi maliyetlerinin diğer ürünlere göre bir miktar düşük olması ve piyasa fiyatlarının yüksek seyretmesi yanında bitkisel üretimin arttırılmasına yönelik olarak boş, atıl veya nadasa bırakılan alanlara ekim yapılması koşuluyla Bakanlığımızca verilecek olan yüzde 75 hibe desteği sayesinde ekili alanlarda geçen yıla oranla bir miktar artış olacağı öngörülmektedir. MEHMET EMİN TURPÇU

22 Mar 2022 - 13:04 - Gündem --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.