Sağlıkta yaşanan şiddeti kınadılar

Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktora ve sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet yapılan açıklamalarla kınandı.

Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktora ve sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet yapılan açıklamalarla kınandı.
Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören 83 yaşındaki hasta tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 29 Mart 2022 Salı günü hayatını kaybeden hastanın yakınları, Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pandemi Yoğun Bakım Ünitesi’nde görev yapan doktor, sağlık çalışanlarını ve güvenlik görevlilerini darp etti. Yaşanan olayın ardından darp edilen doktor ve sağlık çalışanlarını CHP Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, CHP Kırşehir İl Başkanı Şeref Baran Genç ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Sağlıkta yaşanan şiddet olayından dolayı kınama mesajları da yayınladı. Yayınlanan kınama mesajları şöyle:

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca; “Kırşehir Eğitim Araştırma Hastanesi’nde beyin kanaması nedeniyle 4 gündür tedavi gören bir hastamız kurtarılamayarak vefat etti. Bu olaya bütün arkadaşlarımız üzüldü. Hasta yakınlarıysa bir hemşiremizi, hekimimizi, sağlık çalışanlarını darp etti. Camları kırdı. Bu nasıl insanlık?”

AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirdi; “Şiddeti hiçbir şeyin çözümü olarak göremeyiz. Hiçbir acı da şiddeti haklı çıkartamaz. Yakınını kaybeden aileye başsağlığı diliyorum ancak; hasta yakınlarının sağlık çalışanlarımıza yönelik şiddetini de kınıyor, sağlık çalışanlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Saldırının faillerinin de hak ettikleri cezaya çarptırılması için konunun takipçisi olacağımı belirtmek istiyorum.”

CHP Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan; “Kırşehir Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde çalışan doktor, hemşire, memur ve güvenlik görevlilerimize maalesef birkaç kişi tarafından saldırıda bulunulmuştur. Darba maruz kalan sağlık çalışanlarımızı Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Baran Genç ile birlikte ziyaret edip geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Daha sonra yaşanan şiddet olayı ile ilgili başhekim Ali Güneş’ten detaylı bilgi aldık. Bizler için pandemi sürecinde onca fedakarlık yapan sağlık çalışanlarımıza yapılan bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyor ve konunun her platformda takipçisi olacağımın sağlık çalışanlarımız ve Kırşehir Kamuoyu’nca bilinmesi önemle belirtmek istiyorum.”

AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal; “Onların işi sadece fedakarlık..

Zor zamanlarımızda hep onlar yanımızda. Mesleğini onuruyla yapan sağlık çalışanlarımıza yapılan şiddeti nefretle kınıyoruz! Şiddet gören çalışanlarımıza çok geçmiş olsun diliyoruz. Unutmayalım; Sağlığa, sağlığımızı emanet ettiğimiz sağlık çalışanlarımıza her zaman ihtiyacımız var. Şiddetin her türlüsüne karşıyız!”

AK Parti Kırşehir Kadın Kolları Başkanı Meryem Düğer; “Hiçbir canlı şiddeti hak etmez. Hiç bir sorun da şiddetle çözülemez. Amaçları insanları sağlıklarına kavuşturmak gibi son derece kutsal bir mesleğin erbabı olan sağlık çalışanlarımıza uygulanan bu şiddet olayını kınıyor; sağlık çalışanlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

İYİ Parti Kırşehir Merkez İlçe Başkanı Zafer Satılmış; “Sağlıkçıların önemini anlatmak için hangi sözü söylesek az gelir ama bugün trajik bir olayı hatırlatacağım. Kırşehir’de yoğun bakımda yatan 83 yaşındaki hasta vefat ediyor ve yakınları da doktor, hemşire, güvenlik görevlisi 7-8 kişiyi darp ediyor. Kavga sırasında kapıların camı kırılıyor ve şiddet uygulayan hasta yakının eliyle kolunu cam kesiyor. Kendilerine şiddet uygulayan hasta yakınlarına yine ilk müdahaleyi o sağlıkçılar yapıyor. Sağlık çalışanları her koşulda sadece görevini yapıyor. Hangi görevde olursa olsun sağlıkçıların hepsi bizim kardeşimizdir, hiç bir şiddet olayı da kabul edilemez. Yaşanan çirkin olayda şiddet uygulayanların en ağır cezayı almalarını bekliyor, şiddete maruz kalan sağlıkçılarımıza acil şifalar diliyorum.”

Baltalık, “Sağlık sorununuz asla şiddetle çözülmez”

Memleket Partisi Kırşehir İl Başkanı Gülay Baltalık; “Kırşehir’de Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan üzücü olayda sağlık çalışanlarımıza hasta yakınları tarafından uygulanan şiddet bizleri derinden üzmüştür. Hastalarını kaybeden vatandaşlarımızın yaşadığı üzüntüleri anlayabiliyoruz ancak hiçbir canlı şiddeti hak etmez, özelliklede bizler için gece gündüz çalışan sağlık çalışanlarımıza bırakın şiddet uygulamayı her gün teşekkür etmemiz gerekir. Hiç bir sorun da şiddetle çözülemez. Amaçları insanları kaybettikleri sağlıklarına kavuşturmak gibi son derece kutsal bir mesleğin erbabı olan sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet aslında toplumsal kayıptan başka bir şey değildir.  Sağlık çalışanlarına görevlerini daha iyi bir şekilde yapmaları yapabilmeleri için can güvenliklerinin sağlanması gerekmektedir. Sağlık sorununuz asla şiddetle çözülmez. Sağlıkta şiddet olmasın kalpler kırılmasın!”

Kırşehir Tabip Odası Yönetimi, “Hukuk önünde en ağır cezanın verilmesini talep ediyoruz”

Kırşehir Tabip Odası Yönetimi; “Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Covid Yoğun Bakım Ünitesi’nde uzun zamandır çalışan, pandemi süresince emeğini hiç esirgemeden, en ön safta savaşan; Dr. Avşar Zerman 28 Mart 2022 tarihinde beyin kanaması nedeniyle ameliyat edilen, 81 yaşında aynı zamanda Covid(+) olan, genel durum bozukluğu nedeniyle bu sabah (29 Mart) vefat eden hastanın yakınları tarafından darp edilmiştir. Ayrıca Dr. Avşar Zerman’ın yanı sıra yoğun bakım personellerinden; hemşire ve güvenlik görevlisi darp olayına maruz kalmış olup çeşitli yerlerinden yaralanmış, doktorumuzun da elmacık kemiği kırılmıştır. Pandemi süresinde Kırşehir Halkı için can siperhane hizmet eden doktorumuz ve sağlık çalışanlarıma yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Doktorumuzun ve sağlık çalışanlarımızın haklarını sonuna kadar savunacağımızı ve bu olayın takipçisi olacağımızı beyan ederiz. Bu ve buna benzer olayların tekrar etmemesi için hukuk önünde en ağır cezanın verilmesini talep ve umut ediyoruz.”

Sağlık-Sen Kırşehir Şube Başkanı Yasin Yücesan; “Sağlık ve sosyal hizmet çalışanları olarak şiddetin her türlüsüne karşıyız. Şiddet genetik bir kod gibi bir kişiden diğerine ‘ne yazık ki’ sosyal öğrenme yoluyla geçmektedir. Yasaların yetersizliğinin yanı sıra ‘vicdan yetersizliği’nin de olduğu kanaatindeyiz.”

Yavuz, “Darp eden vatandaşlar, şiddete maruz kalan ve darp edilen sağlık çalışanı arkadaşlarımız tarafından tedavi edildi”

Kırşehir Sağlık Çalışanları Derneği Başkanı Yasin Yavuz; “Kırşehir’de sağlık çalışanlarımıza yapılan çirkin saldırıyı kınıyoruz. Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde meydana gelen olayda sağlık çalışanlarımız sözlü ve fiziki saldırıya uğramışlardır.

Pandemi Yoğun Bakım Servisinde tedavi gören 83 yaşındaki hastanın vefat etmesi üzerine, hasta yakınları tarafından gerekli müdahaleler yapılmadı denilerek doktor, hemşire ve güvenlik görevlisi arkadaşlarımıza önce sözlü ardından fiziki saldırıda bulunulmuştur.

Birinin de boksör olduğunu öğrendiğimiz 3 kişi tarafından gerçekleştirilen çirkin saldırıda arkadaşlarımızdan bazılarının parmağı, burnu kırılmış bazılarının ise kol ve ellerinde çatlaklar oluşmuştur.

Acil serviste tedavi altına alınan arkadaşlarımızın fiziksel tedavisi yapılsa da, insanların sağlığını korumak ve tedavi etmek için canla başla mücadele ederken maruz kalınan şiddetin ruhsal tahribatı kolay kolay tedavi edilemeyecek boyutlardadır.

Olayın en can alıcı ve üzerinde önemle düşünülmesi gereken tarafı ise sağlık çalışanlarımızı darp eden vatandaşlar, şiddete maruz kalan ve darp edilen sağlık çalışanı arkadaşlarımız tarafından tedavi edilmişlerdir.

Maalesef ülkemiz genelinde günlük onlarca doktor ve sağlık personeli sözlü ve fiziksel şiddetle karşılaşmaktadır. Bugün ise insanların genelde birbirini tanıdığı şirin ve küçük ilimiz Kırşehir’de yaşanan hiç istemediğimiz ve tasvip etmediğimiz bu şiddet olayı bizleri derinden üzmüştür.

İnşallah vatandaşlarımız sağlıkta şiddete karşı biraz daha bilinçli olur ve sağlık çalışanlarımızı anlayarak yanında dururlar.

Ayrıca hastanelerimizde ve sağlık kuruluşlarında güvenlik tedbirleri daha fazla artırılır ve bir daha bu tür istenilmeyen vahim, insanlığa yakışmayan olaylar vuku bulmaz.

Yaralı arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, bir an önce sağlıklarına kavuşup aramıza dönmelerini diliyoruz.” BURCU ÖZTÜRK

30 Mar 2022 - 16:38 - Yaşam --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.