İtfaiyeci ve aşçı alınacak

Orman Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde geçici işçi alımı yapacak. Alım yapılacak iller arasında Kırşehir’de yer alıyor. Kırşehir itfaiyeci ve aşçı alınacak.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca Orman Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere diğer orman işçisi pozisyonunda 3 bin 937, itfaiyeci pozisyonunda 500, aşçı pozisyonunda 280, diğer fidanlık işçileri ve bahçıvanlar pozisyonunda 183 ve işletme elektronik bakımcısı pozisyonunda 100 olmak üzere toplamda 5 bin geçici işçi alımı yapılacak. İtfaiyeci pozisyonuna alınacak 500 kişinin 5’i aşçı pozisyonuna alınacak 280 kişiden 1’i Kırşehir’de görev yapacak.

Açık iş ilanları 11-15 Nisan tarihleri arasında Türkiye İş Kurumu üzerinden yayımlanacak, ilanda belirtilen şartları taşıyan adaylar ilan süresince başvurularını Türkiye İş Kurumu üzerinden yapacaklar.

Sözlü ve uygulamalı sınava, iş ilanında belirtilecek kadro sayısının 4 (dört) katı kadar aday çağrılacaktır. Bu adaylar noter huzurunda çekilecek kura sonucuna göre belirlenecektir. Kura yeri ve tarihi Türkiye İş Kurumu açık iş ilanında belirtilecek olup ilgili Orman Bölge Müdürlüğü internet sitesinden de ayrıca duyurulacak. Bununla ilgili olarak adayların adreslerine yazılı tebligatla bildirim yapılmayacak. İlan edilecek tüm pozisyonların deneme süresi 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca iki aydır.

İşçi alım süreci ile ilgili tüm bilgilendirmeler, adaylardan istenilecek evraklar ile sözlü ve uygulamalı sınavın yeri ve tarihi bölge müdürlükleri internet sitesi üzerinden ilan edilecektir. Talep şartlarını taşımadığı sonradan anlaşılan adayların başvuruları ilan, kura, sınav ve atama süreçlerinin her aşamasında idarece sonlandırılabilecektir.

Geçici işçi alımının genel şartları şöyle:

2527 sayılı Türk Soylu Yabancıların Türkiye’de Meslek ve Sanatlarını Serbestçe Yapabilmelerine, Kamu, Özel Kuruluş veya İşyerlerinde Çalıştırılabilmelerine İlişkin Kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla Türk vatandaşı olmak, başvuru süresinin son tarihi itibarı ile 18 yaşını tamamlamış olmak, başvuru yapacak adayların, affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak. Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak.

Askerlik ile ilişiği olmamak (yapmış olmak, tecilli veya muaf olmak). Başvurunun son günü itibarıyla talep edilen öğrenim durumu ile diğer genel ve özel şartlara haiz olmak.

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almıyor olmak. Türkiye İş Kurumu Açık İş İlanında belirtilen yerleşim biriminde/birimlerinde ikamet ediyor olmak. Her aday, yalnızca bir meslek koluna başvuru yapabilecektir.

Kırşehir’de alınacak olan aşçılarda aranan özel şartlar şöyle:

En az ilköğretim mezunu en fazla lisans mezunu olmak. Dahiliye, genel cerrahi, göz, KBB, nöroloji ve psikiyatri alanlarından ‘sağlam’ onayı alınmış tam teşekküllü devlete bağlı resmi sağlık kuruluşlarından sağlık raporu almış olmak (Bu rapor sözlü ve uygulamalı sınavda başarılı olan adaylardan istenecektir).

Aşçılık meslek kolu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bitirme belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız işyeri açma belgesi, kalfalık, ustalık, usta öğreticilik belgelerinden herhangi biri veya aşçı (Seviye 4) mesleki yeterlilik belgesi [13UY0182-4] veya ortaöğretim aşçılık bölümünden mezun olmak veya ön lisans veya lisans aşçılık, gastronomi ve mutfak sanatları, gemi aşçılığı, hazır yemek ve aşçılık, mutfak yönetimi, yemek pişirme teknikleri bölümlerinin herhangi birinden mezun olmak, yukarıdaki mezuniyet, sertifika veya mesleki yeterlilik belgelerinden en az bir tanesine sahip olmak.

En az 1 yıl alanında mesleki tecrübe sahibi olmak ve belgelendirmek (SGK Hizmet Dökümü ile veya ilgili meslek odası onaylı Bonservis belgesi ile belgelemek).

Başvuru süresinin ilk günü itibarı ile 35 yaşını doldurmamış olmak.

Kırşehir’e de 5 kişinin alınacağı itfaiyeci için özel şartlar şöyle:

En az ortaöğretim en fazla ön lisans mezunu olmak. Dahiliye, genel cerrahi, göz, KBB, nöroloji ve psikiyatri alanlarından ‘sağlam’ onayı alınmış tam teşekküllü devlete bağlı resmi sağlık kuruluşlarından sağlık raporu almış olmak (Bu rapor sözlü ve uygulamalı sınavda başarılı olan adaylardan istenecektir).

Başvuru süresinin ilk günü itibarı ile 30 yaşını doldurmamış olmak. Cinsiyeti erkek olmak. Ortaöğretim itfaiyecilik ve yangın güvenliği bölümünden mezun olmak veya itfaiyecilik ve yangın güvenliği, itfaiyecilik ve sivil savunma, sivil savunma, sivil savunma ve itfaiyecilik, acil durum ve afet yönetimi, acil durum ve doğal afet yönetimi, acil yardım ve afet yönetimi, yangın ve doğal afetler ön lisans programlarının birinden mezun olmak. Bölge Müdürlüklerince ilan edilecek uygulamalı sınav tarihinde yapılacak ölçümlerde; en az 1.67 metre boyunda olmak ve boyun 1 metreden fazla olan kısmı ile kilosu arasında (±) 10 kilogramdan fazla fark olmaması. BURCU ÖZTÜRK

08 Nis 2022 - 11:35 - Yaşam --- Okunmagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Umut Haber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Umut Haber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Umut Haber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Umut Haber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.