Kırşehir Umut Haber Gazetesi

HASTANEDE NELER OLUYOR!..

KIRŞEHİR Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde neler oluyor…

HASTANEDE NELER OLUYOR!..
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
17 Ağustos 2019 - 12:37

KIRŞEHİR Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde neler oluyor… Hastaneye sağlam giren vatandaş neden hastalanıp çıkıyor… Hasta-doktor tartışmaları neden kaynaklanıyor… Doktorlar ve hemşireler hastalara nasıl davranıyor…. Ve en önemlisi hastanede temizlik ne derecede…

Hemen hepsine açıklık getireyim… Bahsi geçen konuların hepsine bizzat şahit olan birisi olarak bu konuyu kaleme alma gereksiniminde bulundum.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzun süredir yaşanan sıkıntıların en başında gelen doktor yetersizliği. Hastanede bir doktor sıkıntısıdır gidiyor uzun zamandır. Ve kimsede elini taşın altına koyupta bu sıkıntıya bir türlü çözüm bulabilmiş değil. Üstelik ilimizin sağlık alanından bir tane de milletvekili olmasına rağmen bu sorun hala aşılmış değil. Göz Doktoruna randevu almak isteyen bir vatandaş en 1-2 ay sonrasına randevu alabiliyor. Çünkü hastanede göz doktoru yetersizliği var.

Peki neydi o hastaneye sağlam giren vatandaş hastalanıp çıkıyor ifadesi… Hemen ona da bir açıklk getireyim. Buradan Kırşehir İl Sağlık Müdürü’nü göreve davet ederek acil bir şekilde ansızın hastanenin bir çok birimlerine denetleme yapmaya davet ediyorum. Hastanenin acilinden başlıyor taaa ki koroner yoğun bakımlarına kadar hastanenin her bir yanını pislik götürüyor. Hasta yattığı yatakta günlerce yattığı oluyor. Ve o bir türlü binbir dille rica minnet istenen çarşafların değişmemesine ne denmeli… Sanki babasının malıymış gibi çarşafları hasta yakınlarına vermeyen sözde temizlik görevlileri nedir sizin derdiniz anlamış değiliz.

Peki ya o doktor-hasta tartışmalarına ne dersiniz. Tabii ki bizlerde böylesi konuların yaşanmasını istemiyoruz fakat mesai saatleri içerisinde acil bölümünde 3 doktorun muayene alanı içerisinde bir tane doktor muayene edip diğer doktorlarında orada bulunmaması hastayı ve hasta yakınlarını çılgına çeviriyor. Peki nerede o iki doktor. Hemen söyliyeyim. Acil ambulans girişinin hemen sağ tarafında bulunan sigara içme alanı içerisinde elinde çayla birlikte sigara keyfi yapıyor.

Ya da doktor ve hemşireler hastalara ve yakınlarına nasıl davranıyor. Hemen ona da açıklık getirelim de Sağlık İl Müdürü Op. Dr. Ali Bulut çağrımıza kulak vererek konulara bir an önce çözüm getirir.

Hastanede aralarından birkaç doktor ve hemşireler hastaları ve hasta yakınlarını öyle bir azarlıyorlar ki dinlemeden etmeden kapı dışarı çıkartıyorlar. Neymiş efendim sizin gibi akşama kadar bir çok insanla uğraşıyoruz. Uğraşacaksınız.. mecbursunuz… Orada o koltukta oturuyorsanız vatandaşı muayene etmekle uğraşacaksınız.. Dertlerine ellerinizden geldiğince çözüm bulmakla da uğraşacaksınız. Hastalanıyorsun doktora gidiyorsun kapıdan girdiğince doktor şikayetiniz nedir hocam bulantı var deyip devamını getirmeden doktor hemen teşhisi koyuyor bu aralar salgın var da o yüzden üşütmüşsünüz… yahu müneccim misin  bir dinle belki başka şikayetleri de var. Belki üşütme değil başka hastalıkları mevcut. Ama yok başından salcak ya nasıl sallarsa işte…

Hastanenin genelinin temiz olması gerektiği gibi özellikle yoğun bakım ünitelerinde hijyene daha çok önem verilmesi gerekirken en çok oraları pislik götürüyor. Bir de oradaki görevlilerin hastaları azarlamaları nedir öyle. O hastalar bakıma muhtaç durumları kritik hastalar kimse onlara o şekilde davranamaz. Sizlerin görevi onların tedavi süreçlerinde onlara en güzel şekilde bakmaktır.

Bizler bu konuların sürekli takipçisi olacağımızı bildiriyor ve Sağlık İl Müdürü Op. Dr. Ali Bulut’u bu konuların çözümlenmesi için acil göreve davet ediyoruz….

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.