Kırşehir Umut Haber Gazetesi

KIRŞEHİR KADIN GİRİŞİMİ ÜRETİM VE İŞLETME KOOPERATİFİ BAŞKANI HATİCE KANGAL VE ÜYELERİ KIRŞEHİR’İ TEMSİL EDECEKLER

Kırşehir Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Hatice Kangal ve ekibi, 24-27 Eylül Türkiye Kooperatifler Fuarı’nda Kırşehir’i temsil edecek.

KIRŞEHİR KADIN GİRİŞİMİ ÜRETİM VE İŞLETME KOOPERATİFİ BAŞKANI HATİCE KANGAL VE ÜYELERİ KIRŞEHİR’İ TEMSİL EDECEKLER
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
18 Eylül 2020 - 12:16

Ticaret Bakanlığı’nca düzenlenen Kırşehir’in de katılım sağlayacağı ‘Türkiye Kooperatifler Fuarı’, 24-27 Eylül tarihleri arasında ATO Congresium’da koronavirüse yönelik sıkı tedbirlerle ziyaretçilere açılacak.

Bu yıl 4.’sü düzenlenecek fuar, başta Kırşehir olmak üzere Türkiye’nin her bölgesinden alanında başarı kazanmış 150’nin üzerinde kooperatifi sektörün diğer tüm paydaşları ve ziyaretçilerle buluşturacak. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da katılacağı fuarın açılış töreninde çeşitli kategorilerde yılın kooperatifleri ödülleri takdim edilecek.
Fuarda kooperatiflerin yanı sıra, kooperatifçilikle ilgili kamu kurum ve kuruluşları, kooperatifçiliğe destek sağlayan bankalar, perakende sektörünün temsilcileri ve önde gelen elektronik ticaret firmaları ile esnaf ve çiftçilerden girişimci ve tüketicilere kadar ticari hayatın içindeki tüm aktörler bir araya gelecek. Kooperatiflerin üretim kapasite ve portföylerini artırmak ve ihracatta pay sahibi olmalarını sağlamak adına önemli bir adım olarak görülen fuarda, bunun için gerekli olan vizyon ve donanımın kooperatiflere kazandırılması amaçlanıyor.
Kangal, “Neler yapabilirizi konuşurken şuan neler yaptıklarımızı konuşuyoruz”
Katılım gösterecekleri Türkiye Kooperatifler Fuarı ile ilgili Kırşehir Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Hatice Kangal, açıklamalarda bulundu.
24 Eylül 2020 tarihinde düzenlenecek olan fuarda Kırşehir’i en iyi ve en güzel şekilde temsil edeceklerini söyleyen Kırşehir Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Hatice Kangal, “Bizler şehrimizde kadınlar olarak neler yapabilirizi konuşurken harika bir ekip oluşturarak şuan neler yaptıklarımızı konuşur hale geldik. Kırşehir’de Ahi Evran Külliyesi’nde Kırşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Ekicioğlu’nun da katkılarıyla bir tane atölye sahibi olduk. Bu atölyede 10’a yakın kadınımızla birlikte haftanın belirli günlerinde bir araya gelerek yavaş yavaş ürünler çıkarmaya çalışıyoruz. Burada el emeği göz nuru ürünlerimizin hazırlanma aşamasını gerçekleştiriyoruz. 24 Eylül’de düzenlenecek olan fuar için çok sıkı çalışmalar içerisindeyiz” dedi.
Kangal, “Amacımız kadınlarımızın ev ekonomilerine katkıda bulunmalarını sağlamak”
Başkan Kangal, açıklamasına şöyle devam etti:
“Ahilik Haftası nedeniyle ilimize gelen Ticaret Bakanlığı, Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan ile sohbet etme imkanına sahip olduk. Projelerimizden ve yaptığımız işlerden bahsettik ve kendisinin de bizlere desteklerinin sonsuz olduğunu söyledi. Çok mutlu olduk. Bizler burada ürettiğimiz ürünlerden elde edilen gelirleri ailesini geçindirmek, aile ekonomisine katkıda bulunmak isteyen kadınlarımıza katkı sağlamak amacıyla gerçekleştiriyoruz. Burada mesela Aysel Hanım’ın evini bağ evine çevirdik. Oradaki tüm şartları sağladık. Tarım İl Müdürlüğü’nden gereken izinlerimizi aldık. Bağ evi içerisinde bulunan alanımızda dometes kurusu, biber kurusu ve aynı zamanda bizim Cemele Biberimiz coğrafi işaretli bir ürünümüz Cemele Biberi kurusu yapıyoruz. Kayısı kurusu, reçellerimiz mevcut. Bizim buradaki amacımız kadınlarımızın ev ekonomilerine katkıda bulunmalarını sağlamak. Bizler kadınlarımızı daha donanımlı hale getirmek için dil kurslarımızı da faaliyete geçireceğiz. Tabii bu çok kısa sürede olacak şeyler değil ama bir sosyal nezaket ve görgü kuralları eğitimi işte bir yabancı değil belki de başka bir kültürel etkinlik olur. Biz bu tarz şeylerde de kadının sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda güçlenmesini sağlamak için inşallah başaracağız. Tabii bu projenin başka bir sebebi de bu kooperatifin başarı listeleri. Ben aynı zamanda Ticaret Sanayi Odası, TOBB’a bağlı Ticaret Sanayi Odası, Kadın Girişimciler İcra Komitesi Başkanı. Orada bir proje çıkarmamız lazımdı. İşletmeci kadınları çoğaltmamız lazımdı. Girişimci ruhlu kadınlarımızın çok çabuk ortaya çıkmasına ve onlara ulaşmamızın en kolay yolu kooperatif olması gerekliydi. Bizler bu kooperatifi kurarken sonsuz destekler aldık. Bizlere desteklerini esirgemeyenlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”

24 Eylül tarihinde Türkiye genelindeki tüm kooperatiflerin katıldığı bir fuar olduğunu ve bu sene Kırşehir’den katılım sağlayacak tek kooperatifin Kırşehir Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi olduğunu bildiren Kooperatif Başkanı Hatice Kangal, “Tabii ki pandemi dolayısıyla her kesin bir endişesi mevcut. Fakat fuar alanında çok sıkı tedbirler alınmakta. COVİD-19 tedbirleri kapsamında katılımcı ve misafirlerin salgından etkilenmesini önlemek için tedbirler alınacak. Giriş kapısında ateş ölçümü yapılması için el tipi ateş ölçer bulundurulacak, alan girişine termal kamera yerleştirilecek, giriş ve çıkış alanlarına sosyal mesafe işaretlemeleri konulacak. Alan girişinde yer alan dezenfektasyon kabinleri ile bulutlama sistemi kullanılarak misafirlerin kabin içerisinde solüsyon ile hızlı ve standartlara uygun şekilde dezenfekte olarak girmeleri sağlanacak. Fuar alanı içerisinde yürüyen merdivenlerde sosyal mesafenin gözetilmesini hatırlatıcı işaretlemeler yapılacak. Fuar alanı düzenli olarak dezenfekte edilecek, temizlik elektrikli süpürgelerle yapılacak ve işçilerin maske ve eldivenlerle çalışması temin edilecek. Binadaki tüm salonlara yüzde 100 taze hava verilecek. WC’lerde dezenfektan üniteleri ve sosyal mesafe işaretlemeleri bulundurulacak. 20 bin adet CE onaylı full ultrasonik maske ziyaretçilere kayıt esnasında dağıtılmak üzere kayıt biriminde bulundurulacak. Stant görevlilerine ve çalışanlara siperlik, şeffaf eldiven, el dezenfektanı, sprey dezenfektan stant görevlilerine ve çalışanlara dağıtılacak. Fuar alanına bilgilendirme ve dezenfektasyon standları kurulacak, gerekli yerlerde kullanmak üzere el tipi ateş ölçer temin edilecektir. CE belgeli dezenfektan makinesi ile fuar alanı sisteme ile uygun aralıklarla dezenfekte edilecek. Yarım maxima yerine full maxima standlar tercih edilerek stand boyları yükseltilecek ve standların birbirine temasının önüne geçilecek. İnşallah 24-27 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘Türkiye Kooperatifler Fuarı’nda Kırşehirimizi çok daha güzel bir şekilde tanıtıp, yöresel ürünlerimizi ve kadınlarımızın el emeği göz nuru ürünlerini tüm Türkiye’ye tanıtacağız” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.