Kırşehir Umut Haber Gazetesi

HER YIL 700 KİŞİ MESKUN MAHALLEDE ATEŞ ETME SONUCU VURULARAK YAŞAMINI YİTİRİYOR

Kırşehir’de geçtiğimiz günlerde Çadırlı Hacı Yusuf Köyü’nde gerçekleştirilen sünnet düğünü kana bulanırken gencecik yaşında havaya açılan ateş sonucu yaşamını kaybeden 21 yaşındaki genç kız şehri adeta yasa boğdu.

HER YIL 700 KİŞİ MESKUN MAHALLEDE ATEŞ ETME SONUCU VURULARAK YAŞAMINI YİTİRİYOR
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
20 Ağustos 2019 - 12:23

Kırşehir’de geçtiğimiz günlerde Çadırlı Hacı Yusuf Köyü’nde gerçekleştirilen sünnet düğünü kana bulanırken gencecik yaşında havaya açılan ateş sonucu yaşamını kaybeden 21 yaşındaki genç kız şehri adeta yasa boğdu. 

Kırşehir Merkez’e bağlı Çadırlı Hacı Yusuf Köyü’nde eğlence kana bulanırken genç kızın yakınları olayın şokunu halen atlatamadı. Yurt dışından eğlenmek ve yaz tatilini Kırşehir’de akrabaları ile değerlendirmek isteyen 21 yaşındaki Gamze Boynuince, sünnet düğününde havaya silahla ateş açılması sonucu yaralanmış ve yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Kırşehir İl Emniyet Müdürlüğü ve Kırşehir Valiliği’nin tüm uyarılarına rağmen bu tür etkinliklerde silah kullanılmasının üzerine Kırşehir Valiliği sosyal medya sayfası aracılığıyla bir kez daha uyarıda bulundu ve yaptığı paylaşımda ” Bir köyümüzde yapılan düğünde ateşlenen silahtan çıkan kurşunla 21 yaşında gencecik bir kızımız maalesef hayatının baharında sevenlerine veda etti, bir çiçek soldu. Lütfen mutluluğumuza kurşun sıkmayalım geleceğimizi karartmayalım” ifadelerine yer verdi. 

Öte yandan Kırşehir’de çarşı ve mahalle bekçilerinin emniyet tedbirleriyle ateşli silahla yaşanabilecek olumsuzlukları önlenmeye çalışılıyor.

  İl Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye’de her yıl 700 kişi meskun mahalde ateş etme sonucu vurularak yaşamını yitiriyor ve 10 bin kişi de ateşli silahlarla yaralanıyor. Kırşehir’de ise bu olayların yaşanmaması için çarşı ve mahalle bekçileri emniyet tedbirleri kapsamında olumsuzlukların önüne geçiyor.

Kentte bazı düğünlerin kapalı mekanlar yerine mahallelerde ikamet çevrelerinde sokak düğünü şeklinde yapılması nedeniyle, bu düğünlerde çıkması muhtemel olay ve ateşli silah kullanımı bekçiler, aracılığıyla engelleniyor.

Mahallelerde devriye gezen bekçiler, düğünleri ziyaret ederek, silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususunda uyarılarda bulunuyor. Bekçiler düğünleri ziyaretlerinde “Mutluluğa kurşun sıkma, geleceği karartma” yazılı afişleri de teslim ederek, katılımcılara farkındalık oluşturuyor.

Kırşehir’de sokak düğünlerinde asayiş ve trafik açısından meydana gelen sorunların çözülmesine de katkı veren bekçiler, polis memurları ve motorize ekiplerle koordineli olarak hareket ediyor.

Bilindiği gibi İçişleri Bakanlığı da, yaz aylarının gelmesiyle artan düğün, nişan ve kutlama gibi etkinliklerde havaya ateş açılmasının engellenmesi için Kırşehir Valiliği ile birlikte bütün valilere genelge gönderdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla Kırşehir Valiliği ile birlikte 81 il valiliğine tekrar gönderilen genelgede, ülke genelinde bayram, düğün, uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama faaliyetlerinde valiliklerce alınması istenen önlemler sıralandı. Kırşehir İl Emniyet Müdürlüğü, düğün, nişan ve çeşitli eğlencelerde havaya ve çevreye ateş açılmaması konusunda uyarılarda bulundu.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, “Mutluluğa Kurşun Sıkma, Geleceği Karartma” projesi kapsamında vatandaşların nişan, düğün ve benzeri kutlama tarihinden en az 48 saat önce Polis Merkezi Amirliğine müracaat ederek izin almaları gerektiği belirtildi.

Düğün ve benzeri merasimlerin çoğunlukla dar alanlarda, trafik akışının mevcut olduğu  Sokak veya yollar üzerinde yapıldığı, katılımcıların da anlık sevinç ve coşku duygularıyla toplumun huzurunu bozabilecek davranışlar sergiledikleri vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Yapılan etkinliklerde vatandaşların herhangi bir mağduriyetle karşılaşmamaları için ilk olarak Polis Merkezi Amirliklerinden izin alınmalıdır. Organizasyonlarda silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin taahhütname alınacaktır. Muhtarlar bölgelerinde silah atıldığını öğrendiklerinde kolluk birimlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getirmelidirler.

Farkındalık oluşturmak amacıyla havaya ateş açılmaması, silah kullanılmamasına yönelik afiş örnekleri temin edilerek çevreye asılmalıdır. Aksine davranan kişiler hakkında adli veya idari işlemler derhal tesis edilecektir.

Kamu düzeninin korunması, vatandaşların huzur ve güvenliği için il sınırları içerisinde yapılan düğün, nişan, spor müsabakası ve benzeri etkinliklerde ateşli silahlarla havaya ateş açılması tüm vatandaşların güvenliği için önem arz etmektedir.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.