Kırşehir Umut Haber Gazetesi

İl Müdürü Şahin, istişare toplantısına katıldı

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bakanlığına bağlı il müdürleri ve bölge müdürleriyle video konferans yöntemiyle istişare toplantısı düzenledi. Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Şahin, telekonferans yöntemiyle Tarım ve Orman Bakanlığı İstişare Toplantısı’na katılım gösterdi.

İl Müdürü Şahin, istişare toplantısına katıldı
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
23 Kasım 2020 - 12:35

Tarım ve Orman Bakanlığı Telekonferans yöntemiyle taşra yöneticileri ile yapmış olduğu istişare ve değerlendirme toplantısına Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Şahin de katıldı.
Toplantıda yöneticileri temsilen söz alan konuşmacılar 5’er dakikalık sunum gerçekleştirdiler. Sunumlarında 2020 yılında gerçekleştirmiş oldukları faaliyetler hakkında kısa bilgilendirme yaptıktan sonra 2021 yılındaki hedeflerini anlatarak Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan beklentilerini dile getirdiler.
Kırşehir Tarım ve Orman Müdürü Kenan Şahin’in de katıldığı toplantıda konuşan Bakan Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak 150 binden fazla personelle 83 milyon vatandaşın gıdasını, havasını, suyunu, toprağını, ormanını koruyan, insanların en temel ihtiyaçları konusunda büyük sorumlulukları bulunan güçlü bir büyük bir Bakanlık olduklarını söyledi.
“İşimiz de gücümüz de saha” diyen Pakdemirli, göreve geldiği günden beri 71 ili ziyaret ettiğini, 239 il programı ve 51 sektör buluşması gerçekleştirdiğini belirterek, daima sahada bulunmaya gayret ettiğini dile getirdi.
Son iki yılda, çok büyük başarılara birlikte imza attıklarını ifade eden Pakdemirli, bakanlık olarak, COVİD-19 salgınının yaygın etkilerini en aza indirmek için sürecin başından beri tüm imkânlarını seferber ettiklerini belirtti.
Son yayımlanan genelgede tarım ve gıda sektörünü ilgilendiren yeni tedbirlerin bulunduğuna dikkati çeken Pakdemirli, “Gıda sektöründe; restoran ve pastane gibi yemeiçme yerleri 10.00 ila 20.00 saatleri arasında sadece paket servis hizmeti verecek şekilde açık olabilecek. Bununla birlikte; üretim ve imalat tesisleri saat sınırı olmadan açık kalabilecek. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler, veteriner hekimler, bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar da yasaklardan muaf olacak, yani işlerini yürütebileceklerdir” dedi.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle, ‘Tarım ve Orman’ın tek bir bakanlık çatısı altında toplandığını hatırlatan Pakdemirli, “Bu sayede alınan hızlı kararlarla 2018 yılını yüzde 2,1 ve 2019 yılını ise yüzde 3,7 büyüyerek tamamladık. 2020 yılının ilk çeyreğinde ise sektörümüz, yüzde 2,6 ve ikinci çeyreğinde de yüzde 4 ile ilk altı ayda ortalama yüzde 3,5 büyüdü” diye konuştu.
2002 yılında 37 milyar lira olan tarımsal hasılanın 277,5 milyar liraya çıkardıklarını dile getiren Pakdemirli, son iki yılda ise hasılanın toplamda yüzde 47 arttığını söyledi.
“DİTAP’ta ticaret hacmi 150 milyona ulaştı”
Bu yıl hayata geçirdikleri DİTAP’ın yaklaşık 150 milyon liralık işlem hacmine ulaştığını ve sisteme 105 binin üzerinde kayıtlı alıcı ve satıcının bulunduğunu anlatan Pakdemirli, sistemin daha yaygınlaşması için taşra teşkilatına önemli görevler düştüğünü söyledi.
Türkiye’de her yıl 18,8 milyon ton gıdanın çöpe gittiğini belirten Pakdemirli, bunun önüne geçmek için Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık kampanyasını başlattıklarını belirterek, “Eğer, toplumsal farkındalık meydana getirebilir, yüzde 2’lik bir tasarruf sağlayabilirsek, 10 milyar liramızı çöpe atmamış oluruz. Bu rakam, 360 bin ailenin yıllık asgari geçimi demektir!” dedi.
Pakdemirli, bu kapsamda “Söz Ver, Rekor Gelsin” sloganıyla hayata geçirdikleri kampanyayla şuana kadar 700 bin vatandaşın gıdasını koruyacağına dair söz verdiğini dile getirdi.
Geçen yıl başlattıkları ve halkın sahiplenerek büyük destek verdiği Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes kampanyasının da kalıcı hale geldiğini belirten Pakdemirli, “11 Kasım’da 81 ilimizde, 1000’’den fazla noktanın yanında, 60 ülke ile birlikte, aynı anda fidan diktik, 13,8 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Kampanya kapsamında ayrıca, Ankara’da, 21 bin 826 metrelik alanda, 452 bin 023 fidan ile büyük bir Türkiye haritası oluşturduk. Ve bu haritayı, kendi alanında ‘Dünyanın En Büyük Haritası’ rekoruyla, Gines’e tescil ettirdik” İfadelerini kullandı.
Bakan Pakdemirli, son 18 yılda ise yaklaşık 5,4 milyon hektar alanda çalışma yaparak, 5,1 milyar fidanı toprakla buluşturduklarını, böylece 20,8 milyon hektar olan orman varlığını 22,7 milyon hektara çıkardıklarını söyledi.
“2023 yılına kadar 100’ün üzerinde yeraltı barajını ülkemize kazandıracağız”
Bu yüzyılın stratejik sektörlerinden birisinin su olduğunu ve bu nedenle bakanlık olarak 2021 yılını ‘Su ve Sulama Yatırımlarında Hamle Yılı’ olarak ilan ettiklerini kaydeden Pakdemirli, son 18 yılda suya toplam 254 milyar liralık yatırım yaptıklarını, 2023 yılına kadar ise 100’ün üzerinde yeraltı barajını ülkeye kazandıracaklarını dile getirdi.
Çiftçilerle ilgili ‘Çiftçi Vizyonu Araştırması’ adıyla bir anket çalışması başlattıklarını dile getiren Pakdemirli, 10 kişiyle yapılacak anketle çiftçilerin tarıma ve tarımın geleceğine yönelik görüş ve beklentilerini ve bakanlığın hizmet, politika ve desteklemelerine yönelik memnuniyet düzeylerini belirleyeceklerini söyledi.
Bakan Pakdemirli, il müdürleri ve bölge müdürlerinden bulundukları illerde tarım ve hayvancılığın potansiyelini harekete geçirecek projeleri belirlemelerini ve bu projelere öncelik vermelerini istedi.
Ayrıca, ekim alanları, rekolte bilgileri, küçükbaş, büyükbaş hayvan sayıları gibi konuların yakından takip edilmesini ve ildeki et, süt, yem, yem hammaddeleri, hububat fiyatları, meyve ve sebze fiyatları gibi tarım ürünleri fiyatlarının yakından takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Pakdemirli, “2021 yılında, 2020’den daha çok çalışmamız gerekiyor. Muhakkak ki; her mevki, her makam, her unvan geçicidir. Ve size vatandaşın işini yapmamayı, sorununu çözmemeyi yasaklıyorum! Kanunun, mevzuatın arkasına sığınmayın, bahane etmeyin, insanımızı eli boş göndermeyin! Bakanlığımızla ilgiliyse mutlaka ama mutlaka çözün, başka bakanlığı ilgilendiriyorsa da yine çözün, gidin görüşün, mutlaka çözün! Çünkü Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, işte tam da bu etkileşim için, yani bürokrasiyi azaltmak, hızı arttırmak, vatandaşın işini kolaylaştırmak için var!” diye konuştu.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.