Kırşehir Umut Haber Gazetesi

İlhan, ağız ve diş sağlığı teknikerlerinin istihdamlarındaki yetersizliği vurguladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, ağız ve diş sağlığı teknikerlerinin istihdamlarındaki yetersizliği gündeme getirdi.

İlhan, ağız ve diş sağlığı teknikerlerinin istihdamlarındaki yetersizliği vurguladı
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
20 Ocak 2021 - 9:25

CHP Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, kamuda çalışmakta olan ağız ve diş sağlığı teknikerlerinin istihdam sayılarına ilişkin yönetmelik hükümlülüklerinin resmiyette ve fiiliyatta uygulamaya konulmadığını gündeme getirerek özellikle pandemi süreci de dahil olmak üzere her branşta ihtiyaç duyulan sağlık personelleri arasında yer alan ağız ve diş sağlığı teknikerlerinin istihdamına ilişkin düzenlemeleri Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya sordu.
İlhan, “Yıllar içerisinde mezun sayısı artan ağız ve diş sağlığı teknikerlerinin istihdam oranları ne yazık ki çok düşüktür!”
Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, Türkiye’de şu an 43 tanesi vakıf olmak üzere 73 üniversitede ağız ve diş sağlığı bölümünün mevcut olduğunu, 2018 – 2019 senelerinde mezun olan ağız ve diş sağlığı teknikeri sayısının 4 bin 871 olarak kaydedildiğini, 10 Aralık 2020 tarihi itibarı ile mezun sayısının 25 bine yaklaştığını dolayısıyla yıllar geçtikçe mezun sayısı artan ağız ve diş sağlığı teknikerlerinin 2018 – 2020 seneleri arasında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan istihdam sayıları 366 olmuştur dedi ve 2018 KPSS puanı ile Sağlık Bakanlığı’na istihdam oranlarının ise ne yazık ki yüzde 0.65 olduğunu ekledi.
İlhan, “Ağız ve diş sağlığı alanında eğitim alan uzman kişiler işsizler ordusunda yerini almaktadır”
Ağız ve diş sağlığı gibi çok hassas bir konuda, teknikerlerin istihdam edilmesi gereken yerlerde sertifikalı personeller, taşeron işçiler, hemşireler, ebeler, hatta temizlik personelleri ile işlerin çözülmeye çalışıldığına vurgu yapan CHP Milletvekili İlhan, buna karşılık bu bölüm için eğitim almış alanında uzman kişilerin işsizler ordusunda yerini aldıklarının altını çizdi.
Diğer taraftan alanında uzman olmayan kişilerin liyakat ilkesine uymayan bir şekilde istihdam ediliyor olmasının çapraz enfeksiyon riskini arttırdığını ve bu durumun da pandemiyle savaş sürecinde Türkiye’yi zor durumda bıraktığını ifade eden İlhan, yönetmelikte yer alan her ‘2 diş hekimine 1 ağız ve diş sağlığı teknikeri planlaması’nın ise uygulanmadığına dikkat çekti.
İlhan, “Pandemi süreci de düşünüldüğünde her alanda yüksek ihtiyaç duyulan sağlık çalışanları arasında yer alan ağız ve diş sağlığı teknikerlerinin istihdamına ilişkin düzenlemelere ivedilikle geçilmelidir”
Kırşehir Milletvekili İlhan, Türkiye’de kamuda çalışan diş hekimi sayısının 30 binin üzerinde olduğunu ve yönetmeliğe göre kamuda çalışan ağız ve diş sağlığı teknikeri sayısının 15 bin olması gerekirken maalesef bu sayının 2 bin olduğunu da söyleyerek pandemi süreci de düşünüldüğünde her alanda yüksek ihtiyaç duyulan sağlık çalışanları arasında yer alan ağız ve diş sağlığı teknikerlerinin istihdamına ilişkin düzenlemelere ivedilikle geçilmesi gerektiğini belirterek Bakan’a sırasıyla şu soruları yöneltti:
“Pandemi sürecinde filyasyon için bile ihtiyacımız olan ve istatistiki verilere bakıldığında da çok ama çok yetersiz bir sayıda bulunan ağız ve diş sağlığı teknikerlerinin istihdamı konusunda Bakanlıkça herhangi bir çalışmanız ve planlamanız var mıdır?, Yönetmelik hükümleri gereğince 2 diş hekimine 1 ağız ve diş sağlığı teknikeri istihdam edilmesi gerekirken mevcut durum bunun oldukça gerisindedir. Bu durumun sebepleri nelerdir?”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.