Kırşehir Umut Haber Gazetesi

İlhan, “Ahilik gibi önemli bir konuyu siyasete dahil etmek hiç saygın değildir!”

İlhan, “Ahilik gibi önemli bir konuyu siyasete dahil etmek hiç saygın değildir!”
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
15 Eylül 2020 - 22:26

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Ahilik Kültür Haftası Kutlamalarına ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Ahilik gibi kültürel değerler açısından önemli bir konuyu siyasete dahil etmek hiç saygın değildir” dedi.

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Ahilik Kutlamaları kapsamında bir dizi açıklamalarda bulundu.
Milletvekili İlhan, ilk etapta dikkat çeken hususlara yer vererek iktidarın bu konuda ne amaçladığına değindi.
CHP Milletvekili Metin İlhan, açıklamalarında ilk olarak şu ifadelere yerdi:

“Bu yıl 33.’sü düzenlenen Ahilik Haftası Kutlamaları Programı çerçevesinde 14 Eylül 2020 tarihinde Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen açılış programında Kırşehir AK Parti Milletvekili Sayın Mustafa Kendirli, günün anlam ve önemi ile alakası olmayan bir konuyu Ahilik gibi önemli ve hassas bir programda talihsiz bir şekilde siyasete alet etmiştir. Öncelikle şunu söylemek isterim ki Sayın Vekilin, Genel Başkanımızı ve şahsımı hedef alan ve siyasi nezakete yakışmayan ifadeleri uygunsuz, mesnetsiz ve çirkin ifadelerdir. Özellikle kılavuz benzetmesi çok yakışıksız olmuştur. Sayın Vekilin siyaset yapmak elbette temel hakkı ve görevidir. Ben kedisinden siyasi konuları TBMM kürsüsünden, hâlini hatırını sormadığı esnafımızın, zararına ürününü satmak zorunda kalan çiftçimizin yanında, neredeyse hiç gezmediği şehrimiz caddelerinde ve tabii ki basının önünde yapmasını beklerdim. Şehrimizde esnaftan tutun da işçiye memurdan tutun da çiftçiye herkesin onlarca sorunu varken ve iktidar milletvekili olarak bunlardan bihaber günlerini geçirirken bugün Ahilik gibi saygın ve önemli bir konuyu hele de hiç yeri değilken siyasetin içine katmak salonda bulunan vatandaşlarımızı da üzmüştür. Bunu da özellikle belirtmek isterim. Son olarak Sayın Kendirli’nin ithamlarına cevap vermek ve kamuoyunu bu konuda aydınlatmak yerinde olacaktır.”

İlhan, “Ahilik ve fütüvvet anlayışının kurumsal alt yapıyı oluşturmada bir mihenk taşı olduğu herkesçe bilinir!”

Milletvekili İlhan, Ahilik Haftası Kutlamalarının başladığı Kırşehir’de böylesi derinlikli bir kültürün siyasetin içine dahil edilerek değerini hafifletecek ve saygınlığını yitirtmeye çalışacak yorum ve değerlendirmeleri çok talihsiz bulduğunu da belirterek değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“Bilindiği üzere geçen yıl 27-30 Kasım 2019 tarihlerinde Konya’da ‘Uluslararası Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi’ programı Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşti. 4 gün boyunca çeşitli etkinlikler düzenlendi. Buraya kadar herhangi bir sorun yoktu. Zaten Ahilik temeli fütüvvete dayanan ve yerelden evrenselliği hedefleyen bir anlayıştır. Dolayısıyla Konya’da veya başka şehirlerde hatta yurtdışında zirveler, programlar, etkinlikler yapılması Kırşehirlileri ziyadesiyle memnun etmektedir. Ancak Konya’da yapılan zirvede Ahiliğin merkezi olan Kırşehir’den; ne bir siyasi, ne bir STK temsilcisi, açılan standlarda ne bir Kırşehirli esnaf, ne de Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden bir akademisyen vardı. Üstüne üstlük Konya Büyükşehir Belediye Başkanı da gerek programda gerekse de program sonrası gelen tepkilere inat talihsiz bir şekilde ‘Ahiliğin merkezi Konya’dır’ cümlesini yineleyerek kurmuştu. Bunun üzerine de Ahilik konusunda çok hassas olan hemşerilerimiz yüksek sesle ve haklı olarak tepkilerini dile getirmeye başlamışlardı… Uluslararası Ahilik Fuarı’nın Kırşehir’de yapılmasını istemek her Kırşehirlinin en doğal hakkıdır, bunda art niyet ve sorun aramak anlamsızdır.
Bu konuda tartışmayı bu yıla taşıyanlara, ısrarla Ahilik Haftası Kutlama Yönetmeliği’ni işaret edenlere, Ahiliğin hiç kimsenin bilmediği, tanımadığı Kırşehir’de hapsolmuş bir gelenek olarak kalmasını mı istiyorlar diyenlere ve Kırşehirlilerin neden bu kadar tepki verdiklerini anlamayanlara şunu söylemek isterim: Öncelikle az da olsa tarih bilen herkes Osmanlı’nın devletleşmesinde Ahilik ve fütüvvet anlayışının kurumsal alt yapıyı oluşturmada mihenk taşı olduğunu bilir. Ayrıca Uluslararası Mevlevilik Fuarı Kırşehir’de yapılsa Belediye Başkanımız ve Valimiz Kırşehir Mevleviliğin merkezidir, tohumları burada atılmıştır deseler ve Konya’dan hiç kimseyi çağırmasalar, Konyalılar ne güzel olmuş mu derler!”

İlhan: “Demokrasi gazisi Kırşehir Halkı sandık da dahil tüm platformlarda gereken cevabı vermektedir”

Son olarak İlhan, gerçekleri kapalı kapılar arkasında dillendirip çeşitli çekinceleri ile kamuoyuna farklı açıklama yapanları da Kırşehirli hemşerilerinin takdirine bıraktığını ifade ederek hali hazırda demokrasi gazisi Kırşehirlilerin gereken cevabı sandık da dâhil her platformda vereceğini ekledi. Vekil İlhan, sözlerini şöyle noktaladı:

“Metin İlhan’ın taşıdığı milletvekili sorumluluğunun gereği olarak doğruları söylemekten asla vazgeçmeyeceğimi de herkesin bilmesini isterim.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.