Kırşehir Umut Haber Gazetesi

İlhan, “Ankara-Niğde Otoyolu’nun Kırşehir bölümü için fahiş ücretler ödenecek”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, hazine garantili 1.3 milyar dolarlık kredi ile özel sektöre yaptırılan Ankara-Niğde Otoyolunun Kırşehir bölümü için fahiş ücretler ödenecek olmasını gündeme getirdi ve Çevre ve Şehircilik Bakanı’na sordu.

İlhan, “Ankara-Niğde Otoyolu’nun Kırşehir bölümü için fahiş ücretler ödenecek”
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
14 Ocak 2021 - 9:12

CHP Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, geçtiğimiz aylarda yap-işlet-devret modeliyle özel sektörce yapımı tamamlanarak hizmete açılan ve Sayıştay raporlarında da belirtilerek 78 milyon avro kamu zararı oluşturmuş olan Ankara-Niğde Otoyolu’nun, fahiş fiyatlarının yanında Kırşehir ilini kapsayan bölümlerinde köy yollarının plansız bir şekilde otoyola bağlanmış olmasının bölge halkını sıkıntıya düşürdüğüne değinerek Çevre ve Şehircilik Bakanı’na söz konusu durumun çözümü noktasındaki çalışmaları sordu.
İlhan, “10 kilometrelik otoyol bağlantısına gidiş-dönüş için ödenen ücretler vatandaşı sıkıntıya düşürmektedir”
Kırşehir Milletvekili İlhan, otoyola köy yollarının bağlanmasının doğru bir uygulama olduğunu ancak 10 kilometrelik otoyol bağlantısını işi dolayısıyla kullanmak durumunda kalan köy halkının gidiş ve dönüş için yüksek ücretler ödemek zorunda olmasının büyük sorun teşkil ettiğini belirterek hali hazırdaki ekonomik gidişat düşünüldüğünde geçim sıkıntısı çeken vatandaşların bu mağduriyetlerinin ivedilikle giderilmesi gerektiğini gündeme getirdi.
Kırşehir’de ikamet eden Ağaçören, Harmandalı, Sarıyahşi vb köyler ile Ortaköy gibi ilçelere vatandaşların gitmesi halinde 10 kilometrelik mesafeye yalnızca tek bir gidiş için ödeyecekleri ücretin 15 TL olduğunun buna bir de dönüş eklendiğinde 30 TL’ye yükseldiğinin altını çizen Milletvekili İlhan, yine kısa bir mesafe olan 10 kilometrelik Kırşehir-Harmandalı bağlantı yolu için de 2. sınıf araçlardan 22,5 TL, 3. sınıf araçlardan 26,5 TL, 4. sınıf araçlardan 34 TL ve 5. sınıf araçlardan ise 41,5 TL ücret istendiğini bu rakamların gidiş ve dönüş olarak hesaplandığında ciddi mağduriyetler yarattığını da sözlerine ekledi.
“Otoyolun neredeyse ticari faaliyetler dışında kullanılamayacak olmasının bölge halkına yarattığı güçlük acilen çözüme kavuşturulmalıdır!”
Son olarak Kırşehir’den Ankara’ya gidecek olan 1. sınıf bir aracın ödemesi gereken ücretin 80,5 TL şeklinde ve Kırşehir’den Niğde’ye gidecek olan bir binek otomobil sürücüsünün ödemesi gereken ücretin 62,5 TL olarak belirlendiğini bu rakamların Kırşehir halkı için oldukça yüksek olduğunu ifade eden Milletvekili İlhan, otoyolun neredeyse ticari faaliyetler dışında vatandaş tarafından kullanılamayacağına vurgu yaparak durumun değerlendirilip çözüme ulaştırılması gerektiğini söyledi ve Bakana sırasıyla şu soruları yöneltti:
“Kırşehir bağlantı noktasında hükümetin ‘Deli Dumrul’ misali bölgedeki köylülere yaşattığı bu mağduriyet çözülecek midir?, Kırşehirlilerin otoyolu bu yüksek fiyatlar ile ticari faaliyet dışında kullanması oldukça zor görünmektedir. Fiyatların Kırşehirlilerin ekonomik durumu da göz önünde bulundurularak makul bir seviyeye çekilmesi hususunda ihaleyi alan şirket ile ortak bir çalışmanız var mıdır?”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.