Kırşehir Umut Haber Gazetesi

İlhan, “Devlet, engelli bireyler konusunda üzerine düşeni yapmada yetersiz kalmaktadır”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) konuşma yaparak, “Devlet engelli bireyler konusunda üzerine düşeni yapmada yetersiz kalmaktadır” dedi.

İlhan, “Devlet, engelli bireyler konusunda üzerine düşeni yapmada yetersiz kalmaktadır”
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
07 Aralık 2020 - 14:54

CHP Kırşehir Milletvekili Dr. Metin İlhan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla TBMM’de bir konuşma yaptı.
Kırşehir Milletvekili İlhan, konuşmasına “1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 3 Aralık’ın Uluslararası Engelliler Günü ilan edildiğini, ülkemizde de bugünde, sosyal yaşamda, iş yaşamında kendilerine çok zor yer bulan ve aşılması zor güçlüklerle karşılaşan engelliler ile ilgili farkındalık oluşturmak adına çeşitli etkinlikler düzenlendiğini, engelli vatandaşlarımızın bu günde güzel ve duygusal paylaşımlara konu olduğunu, 3 Aralık Günü ve kamuoyunda gündem oluşturan engellilerle ilgili münferit olaylar da bitince engelli vatandaşlarımız hayatımızın içinde hiç yokmuş gibi davrandığımızı ve bu yüzden de, bu güne özel kullanılan empati amaçlı, süslü ifadeleri kullanmayacağını çünkü, siyasetin toplumu her açıdan kutuplaştırdığı, pandemi ile beraber daha da derinleşen ekonomik krizin sosyal buhranlara yol açtığı bir ortamda empatiden söz etmek fazlaca iyimserlik olacak” diyerek sözlerine başladı.
“Gerekli düzenlemeleri yapmak TBMM’ye düşmektedir”
İlhan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Değerli milletvekilleri, engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını eğitim, sağlık, ekonomi ve sosyal açıdan olumsuz etkileyen birçok sorun hâlâ mevcudiyetini korumaktadır. Meclis bünyesinde down sendromu, otizm ve diğer gelişim bozukluklarının yaygınlığının tespiti amacıyla kurulan araştırma komisyonu olarak uzunca bir çalışma programımız oldu. Birçok şehirde incelemelerde bulunduk. Tespitlerimizi, görüş ve önerilerimizi de ekleyerek raporlaştırdık. Bundan sonra gerekli düzenlemeleri yapmak bizlere düşmektedir.”
İlhan, devletin bu konudaki görevlerine dikkat çekerek konuşmasına şöyle devam etti:
“Engelli bireylerimizin aileleri her türlü gayreti sarf etmekteler buna toplum olarak hepimiz de zaman zaman şahit olmaktayız. Ulusal basında zaman zaman yer alan engelli çocukların iç acıtan başta dövülme olmak üzere zor durumda oldukları görüntüler yer almakta. Ancak bu konudaki duyarlılık maalesef istenilen seviyede değil, bunun farkında olmamız gerekli çünkü hepimiz bu toplumun bir arada yaşayan bir parçasıyız. Ayrıca yaptığımız incelemelerde devletin engelli bireyler konusunda üzerine düşeni yapma hususunda istenilen seviyede yol alamadığına da tanıklık ettik.”
“Ekonomik kriz pandemi ile daha da derinleşti”
İlhan, engelli vatandaşlarımızın mevcut sorunları yetmezmiş gibi bir de KOVİD ile mücadeleleri başladığını, pandemi sürecinde engelli bireylerin başta tedavi süreci, rapor, ilaç ve çalışma koşulları ile ilgili olmak üzere birçok alanda sorun yaşadıklarının bir gerçek olduğunu, öncelikle sorunların aşılabilmesi noktasında zamanında yapılan duyuru ve açıklamaların erişilebilir, anlaşılabilir şekilde olmasının zorunlu olduğunu, ev içi şiddetin de arttığı bu günlerde engelli bireylerin seslerini duyurmakta zorlandığını, engelli çalışanların sadece kamu değil özel sektörde de engel durumuna bakılmaksızın tümünün çalışma koşullarının yeniden düzenlenmesinin şart olduğunu zira devlet dezavantajlı grupları korumakla yükümlü olduğunu ifade etti.
“Engelli evladını kaybeden bir anne 50-55 yaşından sonra çalışma hayatına nasıl girebilir”
İlhan, son olarak şunları söyledi:
“Sürekli ekonomik krizler yaşayan bir ülkede işe alınmada sadece engelli vatandaşlarımıza değil, engelli bireyin anne ve babasına da pozitif ayrımcılık yapılması inanın elzem duruma gelmiştir zira ülkemiz nüfusunun onda 1’i engelli vatandaşlarımızdan oluşmakta ve aileleriyle birlikte bu sayı yaklaşık 25 milyona ulaşmaktadır. Bu sebeple engelli bireylere yıllarca büyük bir özveri ile hayatını onlara adayarak bakan yakınlarının sigorta kapsamına alınması artık bir zaruret halini almıştır. Bu ailelerimizin birçoğunun da orta veya alt gelir grubunda yer aldıkları ve geçim sıkıntısı yaşadıkları toplumumuzun acı bir gerçeğidir. Bundan dolayı sadece evde bakımla geçimini sağlamaya çalışan bu insanlarımıza süreklilik arz edecek bir devlet desteğinin sağlanması şart olmuştur zira engelli evladını kaybeden bir anne 50-55 yaşından sonra çalışma hayatına nasıl girebilir, hangi işte çalışabilir… Hükümet’in acilen engelli evlatlarının bakımını yapan anne ve babalara kolaylık sağlaması ve sosyal güvenlik şemsiyesi altına alması gerekmektedir. Son olarak engelli vatandaşlarının yaşamlarını kolaylaştırmak devletin asli görevi olduğundan Kamu ve Özel sektörde zorunlu olarak çalıştırılması gereken engelli personel oranının da ivedilikle artırılması elzem duruma gelmiştir.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.