Kırşehir Umut Haber Gazetesi

İYİ Parti Kırşehir Merkez İlçe Başkanı Zafer Satılmış: “Esnafımız evine ekmek götüremiyor”

İYİ Parti Kırşehir Merkez İlçe Başkanı Zafer Satılmış: “Esnafımız evine ekmek götüremiyor”
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
25 Ağustos 2020 - 19:08

İYİ Parti Kırşehir Merkez İlçe Başkanı Zafer Satılmış, pandemi sürecinde esnafların yaşadığı sorunlar hakkında açıklama yaptı.
Kırşehir’de kahvehaneci esnafının zor günler geçirdiğini bildiren İYİ Parti Kırşehir Merkez İlçe Başkanı Zafer Satılmış, kahvehaneci esnaflarının sorunlarının bir an önce çözülmesi gerektiğin ifade etti.
“Her hafta bir kahvehaneci esnafı dükkan kapatıyor” diyen İYİ Parti Kırşehir Merkez İlçe Başkanı Zafer Satılmış, açıklamasında şunları dile getirdi:
“Esnafımız evine ekmek götüremiyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında kahvehanelere oyun yasağı getirilmişti. Birçok konu da düzenleme yapıldı, birçok yasak kaldırıldı ancak kahvehaneci esnafı unutuldu. Pandemi süreci başladığı ve ilk yasaklar alındığı günlerden bu yana zaman zaman kapatılan, şuan da da oyun yasağı devam eden kahvehaneciler, kıraathane, çay bahçesi ve kafe gibi işletmeler oyun yasağının devam etmesi nedeniyle zor günler geçiyor.
Kahvehanelerde oyun yasağının ne zaman kalkacağının bilinmemesi esnafı üzerken, her yeni genelgede ümitlenseler de kendileri için bir karar çıkmıyor maalesef.
Koronavirüs önlemleri kapsamında gerekli tedbirleri uyacağını taahhüt eden esnafımız, her ne yaptıysa yetkilileri ikna edemedi.
Esnaflarımızla konuştuğumuz da ise çok zor geçen bu günlerin en kısa sürede bitmesini istiyorlar. Kahvehanelerde sosyal mesafe kurallarına uyulmama ihtimali ve toplum sağlığı riske atılacağı ön görüsüyle okey, tavla ve kağıt oyunların oynanması yasaklanınca, kahvehanelere de vatandaşlar gitmez oldu. Esnaf da oyun oynamaya kimse gelmeyince iş yapamaz hale geldi.
Fakat Türkiye 1 Haziran itibariyle birçok iş sahasında ve konu da normalleşme adımı atılmasına karşın, kahvehane ve kıraathanelerde oyun yasağı bir türlü kalkmadı. Oyun yasağının kalktığına dair ve oynama serbestliğinin geldiğine dair henüz bir açıklamanın olmaması, esnafımızı kara kara düşündürüyor. Ev geçindiren, kira ödeyen, işçi çalıştıran esnafımız, bugün yarın genelge çıkacak diye beklerken, aylardır perişan haldedir ve bekleyecek, sabredecek gücü kalmamıştır.
İlgili yetkililerden en kısa sürede bu konu da adım atmalarını, gerekli hassasiyeti göstererek, kahvehaneci esnafımızı da düşünmelerini anlamalarını istiyoruz. Onların mağduriyetleri sürdüğü sürece yeni dükkanlar kapanacak, bir çok kişi işsiz kalacak, bir aile de geçinemez hale gelecektir.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.