Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Kadın kooperatiflerine hibe desteği verilecek

Kadın kooperatiflerine hibe desteği verilecek
Avatar
Umut Medya( umuthaberkirsehir@gmail.com )
27 Ocak 2021 - 11:35

Kooperatiflerin Desteklenmesi (KOOP-DES) Programı kapsamında Kırşehir’de ve diğer illerdeki kadın kooperatiflerine hibe desteği verilecektir.

Kooperatiflerin Desteklenmesi (KOOP-DES) Programı kapsamında Kırşehir ve diğer illerde kadın kooperatiflerine 150 bin liraya kadar hibe desteği verileceği bildirildi.
Kooperatif ve üst kuruluşlarının üretim ve istihdama katkısı olacak yatırım projelerinin desteklenmesi, faaliyetlerinde etkinlik ve verimliliğin sağlanması, teknoloji ve yeni üretim tekniklerinden yararlanmalarına katkıda bulunulması ve bireysel tasarrufların uygun kooperatif girişimcilik modelleri ile ekonomiye kazandırılması amacıyla Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü koordinasyonunda KOOP-DES hayata geçirildi.
KOOP-DES kapsamında ilk uygulama olarak, ortaklarının çoğunluğu kadınlardan oluşan ve kadın emeğini değerlendirme amacı güden kooperatiflere finansman desteği sağlandığını bildiren amacıyla Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü, şu açıklamayı yaptı:

“2020 yılında toplam 41 ilde faaliyet gösteren 139 kooperatifin 149 projesine hibe desteği verilmesi uygun görülmüştür.
İlk uygulaması kadın kooperatifleri tarafından yoğun ilgiyle karşılanan KOOP-DES ile kooperatiflerin ekonomik katma değerin artırılması, kadınların üretim ve tüketim zinciri içerisinde aktif ekonomik aktörler haline getirilmesi ve kadın kooperatiflerinin kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesi gibi pek çok hedefe ulaşılmasına katkı sağlanmıştır.
Kırşehir’de Ticaret İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunacak

2021 yılında da Bakanlığımız tarafından kadın girişimcilerin kooperatifleşmeye yönelik çabalarını teşvik etmek adına finansman desteği sağlanarak verilecek hibe destekleri ile kadın işgücünün ekonomiye kazandırılmasına ve kadınların sosyal ve kültürel faaliyetlerinin geliştirilmesine devam edilecektir.

KOOP-DES kapsamında  kuruluş, işleyiş ve denetimleri Ticaret Bakanlığınca gerçekleştirilen, ortaklarının çoğunluğunu kadınların oluşturduğu ve kadın emeğini değerlendirme amacı güden kooperatifler ve üst kuruluşları başvurabilecektir.
Başvurular 01-28 Şubat 2021 tarihleri arasında Ticaret İl Müdürlüklerine yapılacaktır. 
Ayrıca KOOP DES’le ayrıntılı bilgiye ‘https://ticaret.gov.tr/kooperatifcilik/koop-des’ sayfasından ulaşılabilecek olup, konu ile ilgili sorular ‘koopdes@ticaret.gov.tr’ e-posta adresine iletilebilecektir.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.