Kırşehir Umut Haber Gazetesi

KAMALI’LAR SÜLALESİ 15’NCİ KEZ BULUŞTU

HER yıl Sıdıklı Kumarkaç Köyü’nde Kamalı Sülalesi’nin 15. geleneksel yemek şenliği düzenlendi. Cücenoğulları olarak bilinen aşireti hafta sonunda Sıdıklı Kumarkaç Köyü’nde toplandı.

KAMALI’LAR SÜLALESİ 15’NCİ KEZ BULUŞTU
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
30 Temmuz 2019 - 6:38

HER yıl  Sıdıklı Kumarkaç Köyü’nde Kamalı Sülalesi’nin 15. geleneksel yemek şenliği düzenlendi. Cücenoğulları olarak bilinen aşireti hafta sonunda Sıdıklı Kumarkaç Köyü’nde toplandı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliğe yurtdışından gelen gurbetçilerde ilgi gösterdi.

Sıdıklı Kumarkaç Köyünde gerçekleşen Kamalılar Sülalesi Geleneksel Tanışma ve Kaynaşma Yemeğine

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahamettin Öztürk,

Adana’dan gelen misafir topluluğu ve çok sayıda davetli katıldı. 

Yaklaşık 500 kişinin katıldığı etkinlikte, bir konuşma yapan Belediye başkanı Selahattin Ekicioğlu bu tür etkinliklerin bağlayıcı ve birleştirici olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle beni bura ya davet etiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Bende bu etkinlikte bulunmaktan büyük mutluluk duydum 15. Geleneksel Kamalılar Sülalesi’nin bu tür etkinlikleri örnek bir etkinlik. Bu tür etkinliklerin devamı için birlik ve beraberliğe ihtiyaç vardır. Bende bu birlik ve beraberliği Kamalılar sülalesinde görüyorum.  Bu etkinlik için bu işi organize eden arkadaşlara teşekkür ediyorum.  Bu aşiret köklü bir aşirettir. Birlik ve beraberliklerinin davamını diliyorum” dedi.

 Başkan Selahattin Ekicioğlu’nun konuşmasının ardından Kamalılar sülalesinden Mustafa Kamalı yaptığı açıklamada, “Böyle bir mutlu günde burada bulunmaktan çok mutluyum. Bu tür organizasyonlar birleştirici bağlayıcı ve akraba bağlarını kuvvetlendirir. Dostluğu samimiyetliği pekiştirir. O yüzden böyle organizasyonlar tüm sülalelere örnek olmalı. Bu tür organizasyonu hazırlayan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Daha sonra söz alan Emekli Öğretmen Mehmet Kamalı yaptığı kısa konuşmada,
“Kamalılar Sülalesi geleneksel Tanışma ve Kaynaşma Yemeğinde sizleri bir arada görmek şahsım ve ailem adına çok mutlu oldum, akraba ve kan bağımızın bulunduğu bu güzel ortamda dostluğun, samimiyetin ve huzurun bozulmaması dileğiyle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Biz Türk milleti olarak ne kadar hüzünlü, dertli, kederli olsak da ufacık şeylerde mutlu olmayı bilen bir milletiz. İşte örneği bu güzel topluluktur. Onun için bu güzel mutluluk tablosunun devam etmesi için bu gelenekseli devam ettirmeliyiz, sürdürmeliyiz. Bizleri kırmayıp, uzak diyarlardan Adana’dan gelen akrabalarımıza buradan teşekkür ediyorum” dedi. 

Adana Cücenoğulları Sülale Derneği Başkanı Atıf Kamalı, yaptığı konuşmada ise Kırşehir’de Kamalılar sülalesinin arasında olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Derneğin kültürel ve sosyal etkinliklerle faaliyetlerine devam etmektedir. Derneğin bir aile derneği olup herhangi bir kurum veya dernekle bağı yoktur. Her yıl Mayıs ayının 2. haftası Geleneksel Ferhat Tepesi Şenliği ve dini bayramların 2. günü bayramlaşma töreni düzenleniyordu. Bu sene bu etkinliğin tarihini gurbetçi sezonu olduğu için onlarında katılımlarını istedik” 

SOSYAL ÇALIŞMALARA ÖNEM VERİYORUZ

Yaptıkları etkinliklerle adından sıkça söz ettiren Cücenoğulları Sülale Derneği, Kozan’daki etkinlikte yine bir araya geleceklerini belirterek, “Derneğimiz sosyal çalışmalara da büyük önem vermektedir. Öğrencilere yardım ettiğimiz gibi Ramazan ayında kumanya faaliyetlerimiz oluyor. Aile birliğinin güçlenmesi için sürekli bir araya gelip ev ziyaretleri yapıyoruz.” diye konuştu

 TOPLUMA ÖRNEK BİR SÜLALE

 Yaşamlarını yurt içinde ve yurt dışında sürdüren ve büyük bir nüfusa sahip olan sülale derneğinin Türkiye’ye yayıldığını anlatan Kamalı, “Cücenoğulları Kozan ve çevresinde Yüce, Yüceli, Kamalı ve Çetin soy isimlerini almış köklü bir sülaledir. Kadirli’de Zengin, Önem, Avar ve Avara gibi soy isimlerini almıştır. Kırşehir’de Ata, Özata ve Kamalı soy isimleri ile yaşamlarını sürdürmekteler. Yaşantıları ve birliktelikleri ile topluma her zaman örnek olmayı başarmış bir sülale derneğiyiz.” şeklinde konuştu

Etkinlikte verilen öğle yemeğinin ardından 7’den 70’e davul zurna eşliğinde eğlendi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.