Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Kaman Cevizi, Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ni aldı

Cevizin anavatanı olarak bilinen Kaman Cevizi’ne coğrafi işaret alındı.

Kaman Cevizi, Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ni aldı
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
14 Aralık 2020 - 12:48

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Habip Asan tarafından AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli ve Kaman Belediye Başkanı Necati Çolak’ın da katıldığı programda coğrafi işaret alındı.
AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, yöresel yemek çullama ve höşmerim tatlısına da coğrafi işaret alınmasının ardından cevizin tescillenmesinin de gurur kaynağı olduğunu söyledi.
Milletvekili Kendirli, “Üzerinde bir çok proje geliştirdiğimiz gururumuz Kaman Cevizimizin coğrafi işaret alarak tescil edildiğini, kıymetli halkımıza duyuruyoruz. Oniks taşı, köftür tatlısı ve kaya tuzuna coğrafi işaret alınması için de çalışmalarında hızla ilerlediğini bir Kırşehirli olarak gururla ifade etmek isterim” dedi.
Çolak, “Kaman Cevizi hak ettiği değere ulaştı”
Kaman Belediye Başkanı Necati Çolak, Kaman Cevizi’nin Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’nin alınması hakkında şunları paylaştı:
“Yaklaşık 1 yıl önce Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan başvuru sonucu, lezzeti ve ince kabuğu ile dünyaca ünlü Kaman Cevizimiz Coğrafi İşaret Tescil Belgesine kavuştu.
Coğrafi işaret; Tüketiciler için cevizin kaynağını, karakteristik özelliklerini garanti eden kalite işaretidir. Böylece belli bir üne ulaşmış, gelenekselliği ve sadece yöremize has tescilli tarımsal ürünümüzün korunması sağlanacaktır. Çiftçilerimize, ceviz yetiştiricilerimize ve tüm ilçe halkımıza hayırlı olmasını temenni ederim.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.