Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Kaplan’dan canlı hayvan ithalatlarında gümrük işlemleri hakkında açıklama

Kırşehir Gümrük İl Müdürü Serkan Kaplan, canlı hayvan ithalatı gümrükleme işlemleri hakkında açıklama yaparak, Kırşehir Ticaret Borsası Üyelerini bilgilendirdi.

Kaplan’dan canlı hayvan ithalatlarında gümrük işlemleri hakkında açıklama
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
21 Eylül 2020 - 23:23

Canlı hayvan ithalatı gümrükleme işlemleri ile ilgili Kırşehir Gümrük İl Müdürü Serkan Kaplan, şu açıklamayı yaptı:
“Canlı hayvanlar, ülkeye girişinde veteriner kontrollerinin düzenlenmesine dair Yönetmeliğe uygun olarak veteriner sınır kontrol noktalarında veteriner kontrollerine tabidirler. Veteriner ve kimlik kontrolleri uygun bulunan canlı hayvanlar, ithalatın yapılacağı gümrük idaresine direk sevk edilmektedir.
İthalatın yapılacağı gümrük idaresinde (Kırşehir Gümrük Müdürlüğü) canlı hayvanların ithalat işlemleri, mevzuat açısından herhangi bir problem olmadığı sürece 2011/28 sayılı Genelgeye istinaden taşıt üstü kontrole tabi tutularak yerine getirilir. Taşıt üstündeki canlı hayvanlar direk varış işletmelerine ( Tarım İl Müdürlüğü tarafından karantina ağırı izni verilen yerler ) gönderilerek, veteriner kontrolüne ve gerekirse karantinaya alınma işlemlerine tabi tutulur.
İthalatın yapılacağı gümrük idaresinde (Kırşehir Gümrük Müdürlüğü) canlı hayvanlar karantina ağırında yani son varış yeri haricinde indirme ve tekrar yükleme ve benzeri işlemlere tabi tutulmadan ithalat işlemi yapılacağından diğer gümrüklerde yapılan işlemlere nazaran daha hızlı ve kolay sonlanabilecek ve ithalatçıya maliyeti daha az olacaktır.
Ayrıca canlı hayvan ithalatçısı kişi ve firmalar çoğunlukla Kırşehir ve yakın yerlerde ikamet ettiklerinden gümrük işlemlerine ilişkin olarak yapılan işlemler hakkında Müdürlüğe müracaat ederek detaylı bilgi alabilirler, işlem süreçlerini yakından takip edebilirler.
Bu durum yaşanabilecek olası olumsuzluklarında ortadan kalkmasını sağlayacaktır.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.