Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Kırşehir 4. yatırım bölgesinde yer alıyor

Kırşehir 4. yatırım bölgesinde yer alıyor
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
24 Ağustos 2020 - 14:04

Resmi Gazete de yatırım teşvik sistemiyle ilgili bazı değişiklikler yayımlanarak teşvik bölgesindeki iller güncellendi. Kırşehir 4. yatırım teşvik bölgesinde yer aldı.

Yatırım teşvik sistemiyle ilgili Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası, “Resmi Gazete de yatırım teşvik sistemiyle ilgili bazı değişiklikler yayımlandı. 6 teşvik bölgesindeki iller güncellendi. Belirtilen ilçeler, illere göre 1 alt bölgeden, ilçedeki yatırım organize sanayi bölgesinde olacaksa yatırımcı 2 alt bölgeden teşvik alabilecek.

İlimizde Akpınar, Çiçekdağı, Boztepe ve Akçakent güncellenen listede yerini aldı” açıklamasını yaptı.

Kırşehir’in 4. yatırım bölgesinde yer aldığı diğer iller Resmi Gazete de Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Bartın, Çorum, Elazığ, Erzincan, Hatay Kastamonu, Malatya, Nevşehir, Sivas olarak açıklandı. Kırşehir’in ilçelerinden Akpınar, Akpınar, Çiçekdağı, Boztepe ve Akçakent teşvikten yararlanabilen ilçeler olarak açıklandı.

Resmi Gazete de “Bölgesel teşvik uygulamaları kapsamında, EK-7’de yer alan 1 inci, 2 nci, 3 üncü ve 4 üncü bölge illerinin ilçelerinde gerçekleştirilecek yatırımlar ilçenin bulunduğu ilin bir alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerden; söz konusu ilçelerin organize sanayi bölgelerinde veya endüstri bölgelerinde gerçekleştirilecek yatırımlar ise bulunduğu ilin iki alt bölgesine sağlanan bölgesel desteklerden yararlanır. Ek-7’de yer alan 5 inci bölge illerinin ilçelerinde gerçekleştirilecek yatırımlara 6’ncı bölgeye sağlanan bölgesel destekler, söz konusu ilçelerin organize sanayi bölgelerinde veya endüstri bölgelerinde gerçekleştirilecek yatırımlara ise ikinci fıkra hükümleri de uygulanmak üzere 6’ncı bölge destekleri uygulanır. Bu fıkra hükümleri çerçevesinde gerçekleştirilecek yatırımlar sigorta primi desteği ve gelir vergisi stopajı desteğinden yararlanamazlar” ifadesi yer aldı.

Resmi Gazete de yer alan bilgilerin bazıları şöyle:

İstanbul ili hariç olmak üzere Bakanlık tarafından ilan edilen ihtisas organize sanayi bölgelerinde gerçekleştirilecek ihtisas konusundaki yatınmlar, ilgili bölgede seçilmiş sektörler arasında yer almasa dahi bölgesel desteklerden yararlanır. Turizm yatırım/işleletme belgeli özel tesis, yayla/dağ evi ve butik otel yatınmlannda ‘3 yıldız ve üzeri’ şartı aranmaz. 6’ncı bölgede gerçekleştirilecek1er ve US-97 Kodu 2102, 2109.1.02, 2109.3, 2109.4 olan üretim konularına yönelik yatırımlar hariç olmak üzere, sadece kağıt hamurundan başlayan entegre kağıt ve kağıt ürünleri üretimi konusundaki yatırımlar bölgesel desteklerden yararlanabilir. Entegre hayvancılık yatınmlarında; 1’inci ve 2’nci bölgede: süt yönlü büyükbaş entegre yatırımlarında 500 büyükbaş, et yönlü büyükbaş entegre yatırımlarında 700 büyükbaş/dönem, damızlık büyükbaş entegre yatırımlarında 500 büyükbaş, damızlık küçükbaş hayvan entegre yatırımlarında 2.000 küçükbaş, süt ve et yönlü küçükbaş entegre yatınmlannda 2.000 küçükbaş/dönem ve kanatlı entegre yatınmlarında 200.000 adet/dönem asgari kapasite şanı aranır (damızlık kanatlı entegre yatırımlarında kapasite şartı aranmaz).

3 üncü, 4 üncü ve 5 inci bölgede: süt yönlü büyükbaş entegre yatırımlarında 300 büyükbaş, et yönlü büyükbaş entegre yatırımlarında 500 büyükbaş/dönem, damızlık büyükbaş entegre yatırımlarında 300 büyükbaş, damızlık küçükbaş entegre yatırımlarında 1.000 küçükbaş, süt ve et yönlü küçükbaş entegre yatırımlarında 1.000 küçükbaş/dönem ve kanatlı entegre yatırımlarında 200.000 adet/dönem asgari kapasite şartı aranır (damızlık kanatlı entegre yatırımlarında kapasite şartı aranmaz). 6’ncı bölge hariç olmak üzere, gıda ürünleri ve içecek imalatı yatırımlarından ‘şehriye, kuskus, yufka, kadayıf, ekmek (donuk ekmek ve ekmek hamuru hariç), pirinç, rakı, bira, linter pamuğu, çay, fındık kırma/kavurma, hazır çorba ve et suları ve müstahzarları üretimleri ile tahıl ve baklagil tasnif ve ambalajlanması’ yatırımları bölgesel desteklerden yararlanamaz. Ayrıca, 4 üncü, 5 inci ve 6 ncı bölge illerinin organize sanayi bölgelerinde gerçekleştiriecek komple yeni yatırım cinsindeki yem üretimi yatırımları bölgesel desteklerden yararlanabilir.

Derinin tabaklanmasına yönelik yatınmlar sadece organize sanayi bölgelerinde teşvik edilir.

Çuval üretimine yönelik yahrımlar sadece 6 ncı bölge ilerinde gerçekleştirilmesi halinde bölgesel desteklerden yararlanır. Dokuma yatırımları ile ilgili olarak 27//2/2019 tarihli ve 798 sayılı Cumhurtıaşkanı Kararının 5 inci maddesi hükmü daha önceki kararlara istinaden düzenlenen teşvik belgeleri de dahil olmak üzere lamamlama vizesi yapılmamış teşvik belgelerine de uygulanır.

6 ncı bölge hariç olmak üzere, 1. grup madenler ve mıcır yatırımları ile İstanbul ilinde gerçekleştirilecek maden istihraç ve/veya işleme yatırımlan bölgesel desteklerden yararlanamaz.

Aşağıda belirtilen yatının konulan bulunduğu bölgede uygulanan bölgesel desteklerden yararlanır:

Müteharrik karakterli araçlar hariç olmak üzere lojistik yatırımları. Jeoteımal enerji ile veya enerji santralleri atık ısısı ile konut ısıtma/soğulma yatırımları. Asgari 5 milyon TL tutarındaki havalimanı ve havalimanı yer hizmetleri yatırımları ile liman ve liman hizmetleri yatırımları {yat limanı ve marina dahil). İstanbul ili hariç olmak üzere, rafine edilmiş petrol ürünleri yatırımları. 4 üncü ve 5 inci bölgelerde gerçekleştirilecek cam ve cam ürünleri imalatı konusundaki yatırımlar (çok katlı yalıtım camları hariç). Turizm yatırım veya işletme belgeli deniz turizmi tesis yatırımları. 5 inci bölge illerinde aynı organize sanayi bölgesinde gerçekleştirilecek komple yeni cinsindeki iplik, dokuma ve apreleme konulannda her üç yatırım konusunu içeren entegre yatırımlardan, iplik ve dokuma kapasitesinin apreleme kapasitesini aşmaması kaydıyla EK-2A ve EK-4’de belirtilen asgari tutarları ayrı ayrı sağlayan yatınmlar. 4 üncü ve 5 inci bölgelerde gerçekleştirilecek kauçuk ve kauçuk ürünleri imalatı konusundaki yatınmlar. US- 97 kodu 2519.0.04 olan vulkanize edilmiş kauçuktan 1aşıyıcı kolonlar ve transmisyon kolonları üretimine yönelik yatınmlar (depremde hasar önleyici sismik izolasyon cihazı, epoksi kaplı öngenne halatı vb.) Birden fazla bölgede gerçekleştirilecek bölgesel yatırımlar, görece daha fazla gelişmiş bölgenin desteklerinden yararlanır. Ancak, bölgesel nitelikteki entegrasyon yatınmlarında entegrasyonu oluşturan ve farklı bölgelerde gerçekleştirilecek yatırımlar, ayrı teşvik belgesi düzenlenmesi kaydıyla bulunduğu bölgenin desteklerinden yararlanır. Asgari 5 milyon TL tutarındaki sondaj yatırımlan 2 nci bölgede uygulanan bölgesel desteklerden yararlanır. İstanbul ili hariç olmak üzere, kenevir, keten, jüt vb. kabuk illerin elyaf haline getirilmesi yatırımı ile entegre iplik yatırımlan.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.