Kırşehir Umut Haber Gazetesi

KIRŞEHİR’DE 22 BİN 852 BİNADA DEPREM SİGORTASI VAR

Kırşehir’de deprem konusunda Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından bilgilendirmeler devam ederken, DASK tarafından 2018 yılı faaliyet raporu da açıklandı.

KIRŞEHİR’DE 22 BİN 852 BİNADA DEPREM SİGORTASI VAR
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
26 Ağustos 2019 - 15:20

Kırşehir’de deprem konusunda Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından bilgilendirmeler devam ederken, DASK tarafından 2018 yılı faaliyet raporu da açıklandı. 

            Ankara’da geçtiğimiz gün meydana gelen deprem nedeniyle Ankara’da yaşayan Kırşehirliler de büyük paniğe kapıldı. Deprem sigortasının önemi deprem bölgesi olan Türkiye’de daha çok önem kazanırken Kırşehir’deki binaların yüzde 37.65’inin depreme karşı sigortası olduğu öğrenildi. 

Türkiye genelinde zorunlu deprem sigortalı konut sayısı 9 milyonu aşarken, zorunlu deprem sigortasına sahip konut oranı yüzde 52 oldu. 17 Ağustos 1999’da meydana gelen Marmara Depremi’nin 20. yıldönümünde zorunlu deprem sigortalı konut sayısı 9 milyonun üzerine çıktı. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) istatistiklerine göre Türkiye genelinde zorlu deprem sigortasına sahip konut oranı ise yüzde 52 oldu. Umuat Haber Merkezi’nin DASK verilerinden derlediği bilgilere göre 2018 yılı itibarı ile Kırşehir’de bulunan 60 bin 690 konutun 22 bin 852’sinde deprem sigortasının olduğu bildirildi. 

            Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü resmi internet sayfası aracılığıyla deprem konusunda da vatandaşları bilgilendiriyor. Kırşehir AFAD Müdürlüğü yaptığı açıklamada; ” Depremler önlenemese bile, alınacak küçük tedbirler ile zararları azaltılabilir.

Meydana gelen bir depremden zarar görmemek için öncelikle yaşam alanınızı sarsıntılardan etkilenmeyecek bir hale getirmeniz hem yaralanmaları hem de eşyalarınızın zarar görmesini engelleyecektir. Deprem öncesi çevrenizi hazırlayın: Hazırlıklara başlamak için öncelikle acil durum kiti ve aile afet planı hazırlayın. Rafları duvara emniyetli şekilde sabitleyin. Ağır ve büyük eşyaları alt raflara yerleştirin. Kavanozları ve şişeleri kilidi/mandalı olan kapalı dolaplarda muhafaza edin. Tablo ve ayna gibi eşyaları yataktan, kanepeden veya insanların oturduğu herhangi bir yerden uzaktaki duvara emniyetli şekilde sabitleyin. Tavandaki ağır objeleri ve aydınlatma araçlarının bağlantılarını sağlamlaştırın” uyarılarında bulunan Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürlüğü deprem konusunda eğitimlerini de yıl içerisinde aralıksız şekilde sürdürdü ve depremin tehlikesini Kırşehir’e getirilen deprem simülasyon aracında canlı olarak anlattı. 

DASK verilerine göre Kırşehir’de deprem sigortası bulunan 22 bin 852 konutun toplam priminin 3.672.642 lira olduğu öğrenilirken sigortalılık oranının ise yüzde 37.65 olduğu gözlerden kaçmadı.  DASK’ın anket ve derinlemesine mülakat yöntemlerini kullanarak yaptırdığı son algı araştırmasına göre her 2 kişiden 1’i evinin bulunduğu bölgeyi güvenli olarak tanımlıyor. Her 10 kişiden 7’si bu konuda herhangi bir inceleme ya da işlem yaptırmamış olsa da evinin sağlam olduğunu düşünüyor. 9 milyondan fazla konuta ulaşarak her 2 konuttan 1’ini zorunlu deprem sigortasıyla güvence altına aldıklarını belirten DASK Koordinatörü İsmet Güngör, “Konut sahiplerinin yarısını kazanmış durumdayız. Şimdi sıra diğer yarıda. Sigortalı konut sayısının artırılması hedefi 11. Kalkınma Planı’nda da yer alıyor. Son yaptırdığımız araştırmanın sonuçları, zorunlu deprem sigortası yaptırmayan konut sahiplerinin riski yönetmek yerine göz ardı etmeyi tercih ettiğini ortaya koyuyor. Konut sahiplerinin yarısı herhangi bir bilgiye ya da önleme dayanmadan depreme karşı güvende olduğunu düşünüyor. Riskle yüz yüze gelmek istemiyor. Bana bir şey olmaz anlayışı ağır basıyor. Bu kesime deprem riskini anlatmalı ve bu risk karşısında çaresiz olmadıklarını göstererek zorunlu deprem sigortası yaptırmaya ve depreme karşı önlem almaya ikna etmeliyiz. Çünkü depremden sonra hayat devam edecek ve hayatın hızla normale dönmesinde sigortanın büyük bir önemi olacak” dedi. Zorunlu deprem sigortalılık oranı en yüksek iller arasında özellikle deprem geçirmiş illerin yer aldığını görüldü. Yüzde 80’in üstü sigortalılık oranında Düzce, Yalova, ve Sakarya, yüzde 70 seviyelerinde ise Tekirdağ ve Muğla geliyor yer alıyor. Büyük illere bakıldığında ise zorunlu deprem sigortalı konut oranının İstanbul’da yüzde 62’ye, İzmir’de yüzde 57’ye, Ankara’da yüzde 55’e ve Antalya’da yüzde 54’e ulaştığı görülüyor. 

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.