Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Kırşehir’de 4 bin 111 kişi koronavirüs aşısı oldu

Kırşehir’de 4 bin 111 kişi koronavirüs aşısı oldu
Avatar
Umut Medya( umuthaberkirsehir@gmail.com )
26 Ocak 2021 - 9:44

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de 1.283.542 kişi Kırşehir’de ise 4 bin 111 kişi koronavirüs aşısı oldu. Sağlık Bakanlığı, COVİD-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu kurdu. Platformda adımlarla aşı olunması, COVİD-19 Aşısı çeşitleri, aşı uygulanacak grup sıralaması, Türkiye geneli ve illerdeki aşı uygulanan hasta sayısı hakkında bilgiler paylaşıldı.

Panelde dün itibariyle Türkiye’de 1.283.542 kişi, Kırşehir’de ise 4 bin 111 kişinin koronavirüs aşısı olduğu ifade edildi.

COVID-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi hakkında panelde şu bilgiler aktarıldı:

COVID-19 pandemisi, ciddi bir halk sağlığı acili olarak ortaya çıkmış ve yanıt verilmesi gereken bir sürecin başlatılmasına neden oldu. 11 Mart 2020 tarihi itibarıyla da Dünya Sağlık Örgütü bu olayı Uluslararası Sağlık Tüzüğü’ne istinaden halk sağlığı acili olarak ilan etti. Bu süreç, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Sağlık Bakanlığı tarafından yakından takip ediliyor. 
COVID-19 pandemisine yanıt vermek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından  gerçekleştirilmesi planlanan müdahalelerden biri de kitlesel COVID-19 aşılamasıdır.
Hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek COVID-19 aşısı uygulanacak gruplar belirlenmiş olup bu gruplara sırasıyla uygulanacak.

Aşı, Aile Sağlığı Merkezi’nde yapılacağı zaman, kişinin kayıtlı bulunduğu aile hekimliği biriminde uygulanacaktır. Kişinin çeşitli nedenlerle bağlı bulunduğu aile hekimine ulaşamadığı durumda ise en yakın aile hekimliği biriminden veya hastanede aşı uygulamaları için hali hazırda hizmet vermekte olan erişkin aşılama kliniklerinden/birimlerinden randevu alması durumunda aşılanması sağlanaca.
Aşı sonrası istenmeyen etkiler elektronik ortamda kayıt altına alınacak ve titizlikle izlenerek değerlendirilecektir.
Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen aşılar, aşılama hizmeti sunulan sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanacaktır.

COVID-19 aşısı kayıt ve bildirimi hakkında ise şunlar paylaşıldı:

Aşı uygulaması yapılan her kişi, sonrasında aşıya ait tüm detaylara (elektronik aşı kartı vb.) cep telefonuna gönderilecek kısa mesajdan (SMS) ve e-Nabız hesabından erişebilecektir. İkinci doz aşınızın randevusu hekiminiz tarafından verilip kısa mesaj (SMS) olarak cep telefonunuza gönderilecektir. MHRS ve e-Nabız hesabınız üzerinden randevunuzu kontrol edebilir veya değiştirebilirsiniz. Dilerseniz aşı uygulaması ve randevu bilgilerinizin olduğu elektronik aşı kartının çıktısını alıp saklayabilirsiniz. Aşı sonrası istenmeyen etkiler elektronik ortamda kayıt altına alınacak ve titizlikle izlenerek değerlendirilecektir.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.