Kırşehir Umut Haber Gazetesi

KIRŞEHİR’DE BİR ÇOK ALANDA ARPA VE BUĞDAYLARIN HASADINA BAŞLANDI

Türkiye’nin önemli hububat ekim merkezlerinden Kırşehir’de arpadan sonra buğday hasadı da geçmiş yıllara göre erken başladı.
Hirfanlı Baraj Gölü kıyısına yakın köylerde biçerdöverlerin girdiği buğday tarlalarında çiftçiler yoğun bir çalışma yürütüyor.

KIRŞEHİR’DE BİR ÇOK ALANDA ARPA VE BUĞDAYLARIN HASADINA BAŞLANDI
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
29 Haziran 2019 - 12:42

Türkiye’nin önemli hububat ekim merkezlerinden Kırşehir’de arpadan sonra buğday hasadı da geçmiş yıllara göre erken başladı.

Hirfanlı Baraj Gölü kıyısına yakın köylerde biçerdöverlerin girdiği buğday tarlalarında çiftçiler yoğun bir çalışma yürütüyor.         

Danelenme dönemindeki tarımsal kuraklık ve yüksek sıcaklık nedeniyle bu yıl hem arpa hem de buğdayda hasadın erken başladığını vurgulayan Tarım İl Müdürü Şahin, “Normalde temmuz ayının ortalarına doğru yapılan buğday hasadı, bu yıl haziran ayı sonlarında başladı.” dedi. 

Çiftçinin zarar görmemesi için bu yıl buğdayda ciddi manada süne zararlısı mücadelesi yaptıklarını anlatan  Şahin, “Süne mücadelemiz 2 aydır kışlak, nif ve ergin sayımlarıyla başladı. Nif sayımlarını yaptıktan sonra metrekarede belirli bir miktarın üzerinde olan arazilerin bulunduğu tüm muhtarlarla toplantı yaptık. Ziraat odası başkanlarımızı bilgilendirdik. Bütün köylerde süne mücadelesi yapılarak, çiftçilerin olası zararının önüne geçildi.” dedi.

Dane kaybı en az olmalı

Kırşehir Tarım İl Müdür Kenan Şahin, birçok alanda arpa ve buğdayların hasadına başlandığını ve bir yıllık emeğin zayi edilmemesi için dane kaybına dikkat edilmesini istedi.

DENE KAYBINA DİKKAT

Kırşehir’de hububat hasadın başlandığını açıklayan Kırşehir Tarım İl Müdür Kenan Şahin, “Hasat esnasında yapılabilecek hatalar bir yıla yakın zamanda büyük emekler verilerek üretilen ürünün boşa gitmesine neden olacaktır. Bu yüzden hataların ortadan kaldırılması ya da en aza indirilmesi gerekmektedir.” dedi. Hububatın hasat olgunluğuna gelmiş olmasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Şahin, “Hasat olgunluğuna gelmeyen hububat biçilmemelidir. Gece çiğ düşünce hububat hasadı bırakılmalıdır, gündüz çiğ kalkana kadar beklenilmelidir, ancak çiğ kalktıktan sonra biçim yapılmalıdır. Rüzgar tabladan biçilmiş ekini kaldırıp tarlaya atacak şekilde esiyorsa, hasada ara verilmelidir. Bakım ve onarımı yapılmamış biçerdöverlere hasat yaptırılmamalıdır.” diye konuştu.

HABER VERİLMELİDİR

Kırşehir Tarım İl Müdür Kenan Şahin, biçerdöverle hasatta oluşabilecek tane kayıpları ve nedenleri şu şekilde açıkladı: “Biçilen alanı kontrol etmeden önce hasat öncesi kaybı tespit etmek için biçilmemiş alan kontrol edilerek, kayıp varsa oranı belirlenerek biçerdöver kayıplarından düşülmelidir. Biçerdöver ayarları, her ürün ve çeşit için ayrı ayrı yapılmalıdır. Biçime başlamadan önce biçilecek ürün için yeniden biçerdöverin ayarının yapılması sağlanmalıdır. Biçerdöver tabla kenarının biçilmemiş alana teması boyunca sıra halinde yatırılmış veya kırılmış, biçilmemiş ekin varsa, sap ayırıcının olmaması, sap ayırıcı varsa da ayarının düzgün yapılmamasındandır. Biçerdöver kontrolleri her ne kadar kontrolör ekipler tarafından yapılsa da bütün tarlalarda yapılan hasadın kontrolleri mümkün olmadığından tarla sahiplerinin kendi hasatları süresince tane dökümü olup olmadığını kontrol ederek biçerdöver operatörlerini ikaz etmeleri gerekmektedir. İkazlar sonucu gerekli ayarlarını yaparak tane dökümünü minimum düzeye düşmemesi durumda yetkilere haber verilmelidir.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.