Kırşehir Umut Haber Gazetesi

KIRŞEHİR’İN COĞRAFYASI ARICILIĞA ELVERİŞLİ

ırşehir Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu, 2010 yılından bu yana şehrimizde arı yetiştiriciliğinde önemli artış olurken, coğrafi açıdan da Kırşehir’in arıcılık için müsait olduğu belirtti.

KIRŞEHİR’İN COĞRAFYASI ARICILIĞA ELVERİŞLİ
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
12 Eylül 2019 - 10:08

Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu, 2010 yılından bu yana şehrimizde arı yetiştiriciliğinde önemli artış olurken, coğrafi açıdan da Kırşehir’in arıcılık için müsait olduğu belirtti.
Kırşehir’de Kındam, Mucur, Çiçekdağı ve Kaman’ın birçok bölgesinde arıcılık yapıldığını belirten Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu, bitki ve flora açısından zengin olan şehrimizde gezgince arıcılık ile üretimin 2,5 aya çıkarılabileceği bilgisini aktardı.
Arı Yetiştiricileri Birliği’nin sektörün gelişimine sağladığı katkıyı dile getirerek, arıcılığın hızla geliştiğini ifade eden Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu, “Bölgemizde arıcılık yapanlar genelde babadan öğrenirler, ustalık‐çıraklık yöntemiyle öğrenirler. Biz de öyle başladık, ama şimdi daha profesyonelce çalışıyoruz. Kırşehir’de 2010 yılında arıcılar Birliği kurulduktan sonra bahçesinde 3‐5 kovanla çalışan arıcının şu anda 100 civarında kovanı oldu. Birliğin sağladığı birtakım imkanlar veya ilerde sağlayacağı imkanlar arıcıya bir
şevk getirdi, hareket getirdi. Daha önce 30 kişiyi bulup genel kurul yapamazken, şu anda 150’ye kadar çıkacak arıcı adaylarımız var. Oldukça hızlı gelişiyor arıcılık Kırşehir’de. Çünkü bizim coğrafyamız arıcılık yapmaya müsait. Bitki, flora oldukça zengin, mevsim bölge içerisinde gezginci arıcılık yapılır
ise oldukça uzun, 2,5 aya kadar çıkarabilir arıcı. Kırşehir’de Kındam, Mucur, Çiçekdağı ve Kaman’ın birçok bölgesinde arıcılık yapılıyor. Bölgede flora çeşitliliği farklı farklı, bir bölgede korunga ekim alanı var, bir bölgede fiğ ekiliyor. Bir bölgede de ay çekirdeği var. Arı söğütten bile bal alıyor. İlkbaharda
söğüdü bol olan yere arıyı götürürsek şayet güzel yavru da attırabiliyoruz, bal da alıyoruz. Balı çok kaliteli değildir söğüdün, ama daha sonra diğer bitkilerden aldığı miktar o balı da kaliteli konuma çıkarıyor” şeklinde konuştu.
            Açıklamasında sahte bal ile ilgili bilgiler de vererek, donmuş balın sahte olduğuna dair yanlış bilgi sahibi olunduğunu belirterek, vatandaşın sahte balı anlamasının çok zor olduğunu söyleyen Kırşehir Ziraat Odası Başkanı Sinan Purcu , “Vatandaş donmuş bir bal görse, bu sahte bal diyor. Aslında donmuş bal sahte değil. Donmuş bal kristalize olmuş baldır, gerçek baldır. Bunu üstüne basa basa söylüyorum. Sahte balı vatandaşın anlaması çok mümkün değil. Eğer donuyorsa, kavanozda bal donmuşsa alsın, hiç korkmasın. Bunun dışında bildik yerden almak, kimyasal kullanmamış ise arıcı, nektar sezonunda şeker vermemişse o bal kalitelidir. Ama bu laboratuvar ortamında anlaşılabiliyor. Bunu vatandaşın pek fazla anlayacağını sanmıyorum. İnternette satılan ürünlerin sağlığa kesinlikle zararları var. Çünkü onlar mısır şurubu, glikoz dediğimiz hiç arı görmeden yapılan ballar. Bal esansı ile karıştırıyorlar, kokusu bizim ürettiğimiz balın kokusundan güzel. Cezp edici yanı da o oluyor. Vatandaş alıyor, ama hiç tavsiye etmiyorum. Özellikle çocukların yemesi sakıncalı, kanserojen daha ne diyeyim” ifadesini kullandı.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.