Kırşehir Umut Haber Gazetesi

Kırşehir’in ürününü Kırşehirli kadınlar üretiyor

Kırşehir’de kooperatif bünyesinde bir araya gelen kadınlar, ünlü Cemele Biberini yetiştiriyor, kurutuyor ve satışa sunuyor. Böylece hem yöresel ürün tanıtımı yapıyor hem de aile ekonomisine katkıda bulunuyorlar.

Kırşehir’in ürününü Kırşehirli kadınlar üretiyor
Avatar
Umut Medya( umuthaber@kirsehirumutmedya.com )
16 Ekim 2020 - 17:47

Kırşehirli kadınlar Kırşehir Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi bünyesinde bir araya gelerek Kırşehir’in yöresel ürünü olan Cemele Biberi kurusu imal etmeye başladı. Kendine has lezzetiyle yoğun ilgi gören Cemele Biberi, Kooperatif üyelerinin bağ evinde üretiliyor. Coğrafi işareti bulunan Cemele Biberi kadınların elinden sistemli şekilde satışa sunuluyor.
Kadınlar üretimde yer alıyor
Yerli ürünlerin üretimini yaparak kadınların aile ekonomisine katkı sağladıklarını belirten Kırşehir Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Hatice Kangal, “Bizler burada ürettiğimiz ürünlerden elde edilen gelirlerle ailesini geçindirmek, aile ekonomisine katkıda bulunmak isteyen kadınlarımıza katkı sağlıyoruz.
Kooperatif üyemiz Aysel Hanım’ın evini bağ evine çevirdik. Oradaki tüm şartları sağladık. Tarım İl Müdürlüğü’nden gereken izinlerimizi aldık. Bağ evi içerisinde bulunan alanımızda domates kurusu, biber kurusu ve bizim coğrafi işaretli bir ürünümüz olan Cemele Biberi kurusu yapıyoruz. Kayısı kurusu, reçellerimiz mevcut. Bu ürünleri paketleyerek satışa sunuyoruz. Artık Kırşehir’in yerli ürününü Kırşehir kadını üretecek.
“Kadınlarımızı kimse durduramaz”
Bizler kadınlarımızı daha donanımlı hale getirmek için elimizden geleni yapacağız. Girişimci ruhlu kadınlarımıza ulaşarak yeteneklerini ortaya çıkaracağız. Devletimizin desteği de arkamızda oldukça kadınlarımızı kimse durduramayacak” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Umut Haber Gazetesi'ne aittir.